لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۱۶

ایران از احتمال مذاکره مستقیم با آمریکا در مذاکرات وین خبر داد؛ روسیه استقبال کرد


با وجود اینکه ایران در ماه‌های گذشته بارها درخواست مذاکره مستقیم با آمریکا را رد کرده بود، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، گفته است اگر برای رسیدن به «توافق خوب با تضمین بالا» نیاز باشد «سطحی از گفت‌وگوها» بین ایران و آمریکا انجام شود، ایران آن را نادیده نمی‌گیرد.

او که عصر روز دوشنبه، ۲ بهمن در یک همایش دیپلماتیک در تهران سخنرانی می‌کرد، گفت: «مذاکرات ما در وین به نقطه ای دارد نزدیک می شود که مذاکرات فنی ما در آینده نه چندان دور به حد اشباع می‌رسد و ما باید تصمیم سیاسی بگیریم».

وزیرخارجه ایران همچنین خطاب به حاضران در همایش گفته است « چون در موضوع هسته‌ای به نقطه‌ای داریم نزدیک می شویم که باید تصمیمی گرفته شود» صبح دوشنبه در جلسه‌ای دیگر شرکت کرده و به همین دلیل نتوانسته در جلسه صبح این همایش سخنرانی کند. او توضیحی درباره جلسه‌ دیگر نداده است.

پس از انتشار اظهارات وزیر خارجه ایران، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات برجام، از آن استقبال کرد و نوشت گفت‌وگوی مستقیم می‌تواند در مراحل پیشرفته مذاکرات مفید باشد.

مذاکرات احیای برجام در وین با حضور ایران و کشورهای عضو برجام و همچنین حضور غیرمستقیم آمریکا در جریان است و در روزهای اخیر کشورهای اروپایی و آمریکا بارها هشدار داده‌اند که زمان برای رسیدن به توافق محدود است.

از سوی دیگرشبکه آمریکایی ان‌بی‌سی نیوز روز شنبه، دوم بهمن‌ماه، به نقل از منابع آگاه گزارش داد که در راستای مذاکرات وین برای احیای برجام، روسیه در هفته‌های اخیر پیشنهاد «توافق اتمی موقت» را در برابر ایران روی میز گذاشته است.

این «توافق موقت» شامل لغو «محدود» تحریم‌ها در ازای اعمال مجدد برخی محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای تهران خواهد بود ولی رسانه‌های داخل ایران گزارش داده‌اند که ایران دنبال چنین توافقی نیست و خواهان توافق پایدار است.

ایران می‌گوید توافق احیای برجام در صورتی مورد قبول تهران قرار می‌گیرد که تمام تحریم‌هایی که در دوره ترامپ وضع شده، لغو شوند و همچنین خواستار تضمین درباره عدم خروج دوباره آمریکا از برجام، استفاده نکردن آمریکا از سازوکارهای برجام علیه برجام و تضمین بهره‌مند شدن ایران از رفع تحریم‌ها شده است.

خواسته لغو تمام‌ تحریم‌های اعمال شده توسط دولت ترامپ پیش از این نیز توسط مقام‌های حکومت ایران اعلام شده بود ولی رابرت مالی، مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در مذاکرات وین گفته است دولت آمریکا تحریم‌های ناقض برجام را لغو می‌کند و تحریم‌هایی را که با عناوین دیگر مانند «تروریسم» وضع شده‌اند، نمی‌تواند لغو کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG