لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۳۷

انصراف مسعود و پولاد کیمیایی از جشنواره فیلم فجر پس از اعلام اسامی داوران


با اعلام اسامی داوران جشنواره فیلم فجر، مسعود کیمیایی، فیلم‌ساز شناخته شده سینمای ایران، از حضور در این رقابت سینمایی دولتی انصراف داد.

آقای کیمیایی در این دوره جشنواره فیلم فجر با فیلمی به نام «خائن‌کشی» حضور داشت که به رویدادهای مربوط به ملی شدن صنعت نفت ایران می‌پرداخت. این هنرمند اما روز جمعه ۸ بهمن با انتشار نامه‌ای سرگشاده نسبت به اصالت قضاوت‌ها در جشنواره فیلم فجر ابراز تردید کرد.

آقای کیمیایی در این نامه نوشت: «با احترام به هنرمندان و زحمت‌کشیدگان فیلم خائن‌کشی با موضوع ملی شدن صنعت نفت ایران و مقوله قرضه ملی به وسیله دکتر محمد مصدق در سال‌های ۱۳۳۰ که با مردم انجام شد، این دوست در هشتاد و یک سالگی برای قضاوت شدن در سینما خودم را کنار می‌بینم.»

وی افزود: «در این سنِ بسیار زحمت‌کشیده، برای قضاوت شدن درباره فیلمی به مفهوم آزادی نفت، ایران، مقوله نفت، انگلیس و دکتر مصدق تردید بسیار دارم.»

آقای کیمیایی در نهایت نامه خود را با این عبارت به پایان رساند که «عدالت همیشه نگران قضاوت است».

اعلام انصراف مسعود کیمیایی به‌فاصله یک روز پس از انتشار اسامی داوران جشنواره فیلم فجر رخ داد که در میان آنها نام شهاب حسینی، بازیگر سینما، به چشم می‌خورد.

آقای حسینی دو سال قبل که مسعود کیمیایی در اعتراض به سرکوب اعتراضات آبان ماه و شلیک موشک سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی از جشنواره فیلم فجر انصراف داده بود، سخنانی را در نکوهش وی بیان کرد و از جمله گفت که «با نبودن تو چه اتفاقی می‌افتد؟»

او همچنین انصراف آقای کیمیایی از جشنواره آن سال را رفتاری «بنا به صلاح شخصی خود» وی دانسته و گفته بود که «از ترس برخورد تحقیرآمیز مخاطب با فیلمشان به روال ادوار گذشته، پشت سر احساسات پاک مردم قایم شده است».

این سخنان واکنش‌های منفی را بسیاری به ویژه در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت و کاربران این شبکه‌ها به آقای حسینی اعتراض کردند. از این رو نحوه قضاوت شهاب حسینی بر فیلم مسعود کیمیایی در این دوره جشنواره می‌توانست جنجالی باشد.

آقای کیمیایی البته در نامه خود تاکید کرده که دیگر عوامل فیلم خائن‌کشی در جشنواره باقی می‌مانند. با این حال پولاد کیمیایی، فرزند او و بازیگر فیلم خائن‌کشی، نیز همزمان از حضور در این دوره جشنواره فجر انصراف داد.

پولاد کیمیایی در شبکه اجتماعی اینستاگرام نوشت: «وقتی حقیقت آزاد نیست، آزادی حقیقت ندارد. قضاوت‌های بزرگ کار آدم‌های کوچک نیست. من پولاد کیمیایی فرزند گیتی پاشایی و مسعود کیمیایی، بازیگر سینما و کارگردان با افتخار انصراف خود را از شرکت درجشنواره فجر اعلام می‌کنم.»

با استفاده از شبکه‌های اجتماعی و نامه مسعود کیمیایی؛ س.ن

XS
SM
MD
LG