لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۴۵

روزنامه‌نگار زن نیوزلندی به طالبان پناه برد؛ دولت نیوزلند: درخواست بازگشت اضطراری بدهد


شارلوت بلیس و دوست‌ پسرش، جیم هویلبروک در کابل

مقام‌های دولت نیوزیلند می‌گویند خبرنگار زنی نیوزلندی که به دلیل مقررات سختگیرانه کرونا نتوانسته برای زایمان به کشورش بازگردد و ناگزیر شد به افغانستان برود،‌ باید درخواست بازگشت اضطراری بدهد.

به گزارش روزنامه «نیوزلند هرالد»، شارلوت بلیس در شبکه الجزیره قطر کار می‌کرد. دوست پسر او نیز یک عکاس خبری بلژیکی است و با هم در قطر زندگی می‌کردند. ماه نوامبر او متوجه شد باردار است و با توجه به اینکه در قطر باردار شدن خارج از چارچوب ازدواج ثبت شده، غیرقانونی است، راهی بلژیک شد.

او در بلژیک اقامت رسمی نداشت و نمی‌توانست برای مدت طولانی بماند و با توجه به اینکه درخواست بازگشت او به نیوزیلند با توجه به مقررات کرونا رد شد و او و دوست‌پسرش تنها ویزای افغانستان داشتند، راهی کابل شد و به گفته خودش به «طالبان پناه برد».

کریس هیپکنیز، وزیر مقابله با کرونا، در واکنش به این ماجرا، از اعمال از مقررات کرونا از جمله فرستادن مسافران به مراکز قرنطینه دفاع کرد ولی گفت در مراکز قرنطینه برای موارد ویژه چون زنان باردار هميشه جا وجود دارد و این روزنامه‌نگار باید « یک درخواست دیگر برای بازگشت اضطراری به کشور را تحویل دهد».

او گفته است شارلوت بلیس قصد داشت در تاریخ خاصی به نیوزیلند برگردد و «کارمندان مسئول از او خواسته بودند تاریخ بازگشت خود را جلو بیاندازد».

شارلوت بلیس که رویدادهایی خروج نیروهای خارجی از افغانستان را پوشش داده است، برای شبکه خبری الجزایر کار می کرد و محل اصلی کار او قطر بود.

شارلوت بلیس روز دوشنبه در مصاحبه‌ای با رادیو نیوزلند گفت او از طریق وبسایت مخصوص خدمات پزشکی که شامل زنان باردار می‌شود، تقاضای اسکان در مراکز قرنطنیه را تسلیم کرده است و تمام اطلاعات را هم داد ولی با موانع، شروط عجیب و سردرگمی مواجه شده است.

او همچنین در مطلبی در روزنامه «نیوزلند هرالد» نوشت که مقام‌های طالبان به او گفتند پس از ورود به افغانستان به دیگران بگویند با هم ازدواج کرده‌اند و اگر مشکلی پیش آمد، به آنها تماس بگیرند.

دولت نیوزیلند می‌گویند شهروندان این کشور در دوران شیوع کرونا، پس از بازگشت باید در هتل قرنطینه شود ولی مشکل بسیاری از شهروندان نیوزلندی این است که جایی در هتل پیدا نمی‌کنند.

نیوزلند در زمینه کنترل ویروس کرونا یکی از سختگیرانه‌ترین مقررات جهان را دارد. این کشور در دو سال گذشته توانسته است به خوبی شیوع کرونا را کنترل کند و از جمعیت پنج میلیونی این کشور فقط ۵۲ نفر بر اثر ابتلا به کرونا فوت کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG