لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۰۰

فایننشال تایمز: روسیه از چین درخواست تجهیزات نظامی کرده است


روزنامه فایننشال تایمز از قول مقامات آمریکایی گزارش داد که روسیه از چین درخواست تجهیزات نظامی و کمک برای حمله به اوکراین کرده است.

این گزارش که روز یکشنبه ۲۲ اسفند منتشر شده می‌افزاید درخواست روسیه از چین، نگرانی‌های کاخ سفید از تضعیف کمک‌های غرب به اوکراین را افزایش داده است.

این مقامات آمریکایی بدون ارائه توضیحات بیشتر به فایننشال تایمز گفته‌اند که از زمان حمله نظامی روسیه به اوکراین، مسکو از پکن درخواست تجهیزات نظامی و دیگر کمک‌ها را کرده است.

یک مقام آمریکایی گفت، واشینگتن به متحدین خود نسبت به احتمال آماده شدن چین برای کمک به روسیه، هشدار داده است.

نگرانی‌ها از کمک‌های نظامی چین به روسیه در حالی است که جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه برای دیدار با یانگ جیه‌چی، رئیس دفتر کمیسیون مرکزی برای امور خارجه جمهوری خلق چین آماده می‌شود.

این گزارش از قول منابع آگاه گزارش داده است که آقای سالیوان در نظر دارد در دیدار با عالی‌رتبه‌ترین دیپلمات چینی، نسبت به هر گونه تلاش پکن به روسیه برای ادامه حمله به اوکراین یا نقض تحریم‌های غرب هشدار دهد.

آقای سالیوان روز یکشنبه نیز به دولت هشدار داد برای کمک به مسکو جهت دور زدن تحریم‌ها اقدام نکند.

وی در مصاحبه با شبکه «ان‌بی‌سی» گفت مطمئن هستیم که نه چین و نه کشور دیگری نمی‌تواند زیان‌های روسیه از تحریم‌ها را جبران کند.

این گزارش می‌افزاید درخواست تسلیحات نظامی از چین توسط روسیه در حالی است که نشانه‌های زیادی از چالش نظامیان روسیه برای پیشروی در اوکراین دیده می‌شود.

چین تاکنون خود را در جنگ اوکراین «بی‌طرف» معرفی کرده و تهاجم نظامی روسیه را نیز محکوم نکرده است.

این گزارش می‌افزاید آمریکا همچنین در صدد راضی کردن چین برای اعمال فشار بیشتر بر دولت روسیه برای توقف حملات به اوکراین است.

با استفاده از گزارش‌های فایننشال تایمز و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

XS
SM
MD
LG