لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۴۹

انصراف فوتبالیست‌های دانشگاه امیرکبیر از جام رمضان در اعتراض به ممانعت از حضور تماشاچیان زن


شماری از تیم‌های فوتبال دانشگاه امیرکبیر در اعتراض به ممانعت از حضور دانشجویان دختر در میان تماشاچیان از انجام مسابقه خودداری کردند و انصراف دادند.

دانشگاه امیرکبیر تهران در این روزها محل برگزاری مسابقات فوتبال جام رمضان میان تیم‌های دانشکده‌های مختلف این دانشگاه است. اما بر اساس گزارش‌ها، ماموران حراست دانشگاه مانع دانشجویان دختر شدند تا شاهد بازی همکلاسی‌های خود باشند.

فعالان دانشجویی روز چهارشنبه در شبکه‌های اجتماعی گزارش دادند که تیم‌های فوتبال دانشکده‌های کامپیوتر، ریاضی، پلیمر و عمران در اعتراض به این رفتار از حضور در زمین بازی خودداری کردند.

ویدیویی نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن یک نفر از بازیکنان به نیابت از هم‌تیمی‌های خود خطاب به تماشاچیان در کنار زمین فوتبال می‌گوید: «تصمیم همه ما این است که تا وقتی که راهشان نداده‌اند ‌و نتوانند بین ما باشند، بازی انجام نشود و مسابقات کنسل است.»

این صحبت‌ها با تشویق هم‌تیمی‌ها و معدود تماشاچیان کنار زمین همراه می‌شود.

ممانعت از حضور زنان در استادیوم‌های فوتبال برای تماشای مسابقات در ایران سال‌هاست به محل مبارزه میان زنان و فعالان مدنی با حکومت جمهوری اسلامی تبدیل شده است. این تقابل به‌ویژه در رقابت‌های این دوره مقدماتی جام جهانی فوتبال به اوج رسید، وقتی که ماموران امنیتی در مشهد به زنانی که با خرید بلیت مسابقه فوتبال ایران و لبنان خواستار تماشای آن شده بودند، اسپری فلفل زدند.

فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا، ایران را تهدید کرده که درهای استادیوم را به روی زنان باز کند تا آنها بتوانند همانند مردان از حق مساوی تماشای فوتبال از نزدیک بهره‌مند شوند، امری که در صورت بی‌توجهی می‌تواند به تعلیق فوتبال ایران منجر شود.

مسئولان ایرانی در برخی مسابقه‌ها تن به این خواسته داده‌اند، اما گزارش‌هایی منتشر شده حاکی از آن که به افراد به صورت دستچین شده بلیت فروخته شده است.

با استفاده از شبکه اجتماعی توییتر و گزارش‌های رادیو فردا؛ س.ن ‌

XS
SM
MD
LG