لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۱۱

خبرهای کوتاه

لاوروف در تهران: مقدمات توافق سند ۲۰ ساله همکاری با ایران را بررسی کردیم

وزیر خارجه روسیه در نشست مشترک خبری با همتای ایرانی خود اعلام کرد مقدمات توافق همکاری‌های استراتژیک برای مدت بیست سال در جریان سفر وی به تهران بررسی شده است.

سرگئی لاوروف توضیحی دربارهٔ سند همکاری ۲۰ ساله نداد، اما گفت این توافق شامل مسائل تجاری، اقتصادی و سیاسی است. وی گفت قرار است کارشناسان دو کشور این سند را آماده کنند.

اخبار شفافی هنوز در مورد محتویات چنین سندی از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی یا روسیه منتشر نشده است.

ایران توافق مشابهی را در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی با چین امضا کرد، اما تاکنون جزئیات این توافق به‌طور کامل محرمانه نگه داشته شده‌است؛ موضوعی که با انتقادهای گسترده‌ای در داخل کشور مواجه شده و برخی کارشناسان از این سند به عنوان «عهدنامه ترکمنچای دیگر» یاد کرده‌اند.

آقای لاوروف در ادامه گفته است: «در گفت‌وگوهای خود به مسئله تجارت و اقتصاد توجه کردیم. وظیفه ما این است که روابط فی مابین را در شرایطی که تحریم‌های غیرقانونی ایالات متحده آمریکا و کشورهای اقماری آنها مانع همکاری پویای ایران و فدراسیون روسیه با جهان شده‌اند توسعه دهیم: علی‌رغم این شرایط، تجارت میان دو کشور ۸۰ درصد افزایش داشت و پارسال تجارت دو کشور به ۴ میلیارد دلار رسید.»

تاکید وزیر خارجه روسیه بر «توافق همکاری‌های استراتژیک» با ایران در حالی صورت می‌گیرد که گزارش رسانه‌های بین‌المللی ازجمله رویترز نشان از تصاحب بازار نفت ایران در چین توسط روسیه و سقوط صادرات نفت ایران دارد.

همچنین در ادامه تخفیف‌های روسیه به مشتریان، تولید فولاد ایران نیز بار دیگر سقوط کرده است.

آمارهای گمرک روسیه نشان می‌دهد که این کشور پارسال صادرات خود به ایران را ۱۱۵ درصد افزایش داده و به بالای ۳ میلیارد دلار رساند؛ اما صادرات ایران به روسیه کمتر از یک سوم این میزان است و تنها ۲۱ درصد رشد داشته است.

با استفاده از گزارش‌های ایسنا، اسپوتنیک، گمرک روسیه؛ د.خ

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

توافق بریتانیا و اتحادیه اروپا درباره مقابله با مهاجرت غیرقانونی

اردوگاه پناهجویان «کاله» در فرانسه (عکس از آرشیو)
اردوگاه پناهجویان «کاله» در فرانسه (عکس از آرشیو)

گزارش‌ها حاکی است که اتحادیه اروپا و بریتانیا بر سر طرح‌هایی برای مبارزه با مهاجرت غیرقانونی به توافق رسیدند.

وزارت کشور بریتانیا روز جمعه اعلام کرد که دولت بریتانیا و فرانتکس، آژانس گارد ساحلی و مرزی اروپا، با یک ترتیبات کاری جدید موافقت کرده‌اند که «زمینه همکاری سودمند برای دو طرف را فراهم می‌کند».

قرار است ایلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا، جمعه به لندن سفر کند تا به همراه جیمز کلورلی، وزیر کشور بریتانیا در مراسم امضا این توافق شرکت کند.

در بیانیه دولت بریتانیا آمده است، براساس این توافق، آژانس‌های مرزی بریتانیا و فرانتکس می‌توانند به اطلاعات یکدیگر برای امنیت مرزها و مقابله با جرایم سازمان‌یافته مهاجرتی دسترسی داشته باشند.

بخش‌های دیگر این توافق به برنامه‌های آموزشی مشترک و تبادل کارکنان می‌پردازد و همچنین دو طرف همکاری‌هایی در زمینه تحقیق و توسعه فناوری‌های جدید خواهند داشت.

جیمز کلورلی در این زمینه گفت: «جرایم سازمان‌یافته مهاجرتی و قاچاق افراد چالش‌های جهانی هستند که به راه‌حل‌ها و رویکردهای مشترک نیاز دارند».

وزیر کشور بریتانیا اضافه کرده است: «این توافق مهم بین بریتانیا و فرونتکس گام اساسی دیگری برای مقابله با مهاجرت غیرقانونی، تامین امنیت مرزها و توقف حرکت قایق‌ها است. »

روابط بین بریتانیا و اتحادیه اروپا به دنبال «برگزیت» دچار چالش شد، ولی در چند ماه اخیر در مورد مجموعه‌ای از مسائل این روابط شاهد بهبود بوده است.

بریتانیا پس از ۴۸ سال عضویت در اتحادیه اروپا شامگاه ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ به طور رسمی از این اتحادیه خارج شد.

فرایند برگزیت، خروج از اتحادیه اروپا ،پس از ۱۱ ماه دوران انتقالی تکمیل شد و بزرگ‌ترین تحول اقتصادی برای بریتانیا پس از جنگ جهانی دوم تاکنون را رقم زد.

سوناک ریشی، نخست وزیر فعلی بریتانیا، کاهش میزان مهاجرت غیرقانونی را یکی از ارکان اصلی برنامه‌های دولت خود قرار داده است.

در سال ۲۰۲۳ بیش از ۲۹ هزار نفر به طور غیرقانونی و از طریق کانال مانش وارد بریتانیا شدند. این میزان در سال ۲۰۲۲ در حدود ۴۶ هزار نفر بود.

ریشی سوناک وعده داده است که حرکت «قایق‌ها را متوقف کند.»

آمریکا چهار نفر را به قاچاق تسلیحات ساخت ایران برای حوثی‌ها متهم کرد

موشک‌های توقیف شده «سطح به هوا » مدل ۳۵۸
موشک‌های توقیف شده «سطح به هوا » مدل ۳۵۸

دادستانی آمریکا روز پنجشنبه سوم اسفند ماه چهار نفر را به تلاش برای ارسال تسلیحات تهاجمی ساخت ایران به حوثی‌های یمن متهم کرد.

این چهار نفر ماه گذشته به هنگام توقیف یک کشتی حامل تسلیحات در سواحل سومالی، توسط نیروی دریایی آمریکا بازداشت شدند.

وزارت دادگستری آمریکا، محمد پهلوان، محمد مظهر، غفران الله و اظهر محمد را به ارائه اطلاعات نادرست به افسران گارد ساحلی ایالات متحده پس از دستگیری متهم کرده است.

وزارت دادگستری می‌گوید این چهار نفر کارت شناسایی شهروندی پاکستان داشته‌اند و برای محاکمه به ایالت ویرجینیا منتقل شده‌اند.

محمد پهلوان به عنوان متهم اصلی این پرونده همچنین متهم شده است که با آگاهی در صدد بوده است که کلاهک‌های موشک ساخت ایران را به صورت قاچاقی به شبه‌نظامیان حوثی برساند.

متیو اولسن، دستیار دادستان کل در بخش امنیت ملی وزارت دادگستری، در این زمینه گفت: محمد پهلوان «تلاش کرد قطعات موشکی پیشرفته، از جمله کلاهک را برای شورشیان حوثی قاچاق کند تا علیه کشتی‌های باری و کشتی‌های آمریکایی استفاده شود».

این مقام دادستانی آمریکا تصریح کرد که ایالات متحده به تلاش‌های خود برای مقابله با اقدامات بدخواهانه‌ای که کشتی‌رانی بین‌المللی و جان مردان و زنان آمریکایی را به مخاطره می‌اندازند، ادامه می‌دهد.

مقامات آمریکایی در ۲۵ دی ماه سال جاری از توقیف یک کشتی حامل کلاهک‌های موشک ساخت ایران در سواحل سومالی خبر داده بودند.

آنها گفته بودند این کشتی محموله خود را که شامل کلاهک‌های موشک و اجزاء مرتبط با آن بود از ایران بارگیری کرده و قرار بود این محموله پس از انتقال به یک کشتی دیگر در سواحل سومالی، در نهایت به حوثی‌های یمن برسد.

در جریان این عملیات دو عضو یگان ویژه نیروی دریایی آمریکا که هنگام مواج بودن شدید دریا روی نردبان بودند به داخل آب سقوط کردند و جست‌وجوها برای یافتن آنها بی‌نتیجه ماند.

در همین زمینه سخنگوی فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، سنتکام، روز۳۰ بهمن ماه در یک کنفرانس خبری جزئیاتی از تسلیحات توقیف‌شده در دریای عرب ارائه کرد.

ویلیام اوربان، سخنگوی سنتکام گفت، حکومت ایران «مسئول برنامه‌ریزی، سازماندهی و ساخت» این تسلیحات و ارسال آنها برای شبه‌نظامیان حوثی یمن است.

آقای اوربان اضافه کرد، موشک‌های زمین به هوای تقریبا جدید ساخت ایران از جمله سلاح‌هایی بوده که از دو محموله سلاح توقیف شده توسط نیروی دریایی آمریکا در ماه‌های نوامبر سال گذشته و همچنین فوریه سال جاری به دست آمد.

این سخنگوی ستنکام تصریح کرد که قرار بوده این دو محموله به دست شبه نظامیان حوثی در یمن برسد.

ویلیام اوربان ایران در ادامه به دوربین های حرارتی نظامی که در ماه نوامبر توسط یو.اس.اس فورست کشف و ضبط شده اشاره کرد و گفت این دوربین ساخت «رایان رشد افزار»، تولید کننده صنایع دفاعی در ایران است.

ارتش آمریکا می گوید، محموله اسلحه‌ای که در ماه فوریه سال جاری توقیف شد شامل ۱۵۰ موشک هدایت شونده ضد تانک دهلویه ساخت ایران است که از موشک روسی کورنت روسی کپی برداری شده‌اند. همچنین از این محموله سه موشک «سطح به هوا » مدل ۳۵۸ به دست آمده است.

نمایندگان پارلمان آلمان خواستار تحویل پیکر ۴ زندانی کُرد اعدام‌شده به خانواده‌ها شدند

کاتیا لایکرت و یورگن هاردت، نمایندگان پارلمان آلمان در کنار ماریا محمودی و بیان عظیمی
کاتیا لایکرت و یورگن هاردت، نمایندگان پارلمان آلمان در کنار ماریا محمودی و بیان عظیمی

۱۰ نمایندهٔ مجلس آلمان در دیدار با بیان عظیمی و ماریا محمودی، همسران پژمان فاتحی و محمد فرامرزی، خواستار تحویل پیکرهای چهار زندانی سیاسی کُرد شده‌اند که اخیراً توسط جمهوری اسلامی اعدام شدند.

این نمایندگان پارلمان آلمان، روز پنج‌شنبه، سوم اسفندماه، در بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن به دست رادیو فردا رسیده با اشاره به موج جدید اعدام زندانیان سیاسی در ایران خواستار «پایان یافتن سیاست مماشات آلمان» با جمهوری اسلامی و همچنین «پایان یافتن دستگاه اعدام وحشیانهٔ جمهوری اسلامی» شدند.

آنها با اشاره به این که پیکرهای این زندانیان سیاسی باید به خانواده‌هایشان تحویل داده شود، اعلام کردند که آمران و عاملان این اعدام‌ها باید در این زمینه «پاسخگو» باشند.

با وجود درخواست‌های نهادهای مدافع حقوق بشر برای توقف اجرای حکم اعدام چهار زندانی سیاسی کُرد، خبرگزاری قوه قضائیه جمهوری اسلامی اعلام کرد که محمد فرامرزی، محسن مظلوم، وفا آذربار و پژمان فاتحی، از اعضای حزب کومله، سحرگاه دوشنبه ۹ بهمن اعدام شدند.

اعدام این چهار نفر با واکنش گسترده فعالان سیاسی و مدنی و نیز نهادهای حقوق بشری شد.

ماکس لوکس، یورگن هاردت، کاتیا لایکرت، مایکل براند، کریستین دور، رناتا آلت، پیتر هایدت، کنوت گرشاو، کلارا بونگر و کاترین فوگلر نمایندگانی بودند که با بیان عظیمی و ماریا محمودی دیدار کردند.

در همین زمینه، یورگن هاردت، از اعضای ارشد حزب اتحادیه سوسیال مسیحی‌ها و دموکرات مسیحی‌ها، روز پنج‌شنبه در صحن پارلمان آلمان با اشاره به عدم تحویل پیکرهای این چهار زندانی سیاسی گفت: «رژیم می‌ترسد که آثار شکنجه روی این پیکرها دیده شود و همچنین می‌ترسد که در هنگام خاکسپاری مردم علیه رژیم قیام کنند.»

اسرائیل به مذاکرات آتش‌بس در «پاریس می‌پیوندد»

بمباران خان یونس توسط اسرائیل در روز پنجشنبه
بمباران خان یونس توسط اسرائیل در روز پنجشنبه

رسانه‌های اسرائیلی روز پنجشنبه اعلام کردند که اسرائیل روز جمعه مذاکره‌کنندگانی را برای مذاکرات آتش‌بس به پاریس می‌فرستد.

کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل روز پنجشنبه گزارش داد که کابینه جنگ با اعزام مذاکره کنندگان به رهبری رئیس سرویس اطلاعاتی موساد به پاریس برای گفت‌وگو در مورد توافق احتمالی برای آزادی بیش از ۱۰۰ گروگانی که گمان می‌رود هنوز در بازداشت گروه افراطی حماس گمان هستند، موافقت کرده‌است.

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی گروه افراطی حماس، در حالی در هفته جاری در مصر بسر می‌برد که بنظر می‌رسد مذاکرات بر سر آتش‌بس همچنان ادامه دارد.

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل پیشتر در بیانیه‌ای با اشاره به اینکه دولت اسرائیل به مذاکره کنندگان این کشور اختیارات بیشتری برای مذاکره داده است گفته بود کشورش برای ادامه عملیات زمینی گسترده آماده می شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ارتش اسرائیل بامداد پنجشنبه هفت بار به رفح در جنوب نوار غزه حمله کرد که در جریان یکی از این حملات یک مسجد بزرگ با خاک یکسان و بخش وسیعی از اطراف آن تخریب شد.

براساس ویدئوهای منتشر شده، مسجد الفاروق تخت زمین شده و گنبدهای سیمانی آن فرو ریخته و ساختمان‌های مجاور ویران شده‌اند.

حماس که هنوز هم گمان می رود بیش از ۱۰۰ گروگان را در اختیار دارد، می‌گوید که آنها را آزاد نخواهد کرد مگر اینکه اسرائیل با پایان دادن به جنگ و عقب نشینی موافقت کند. اسرائیل می گوید تا زمانی که حماس ریشه کن نشود از غزه خارج نمی‌شود.

مقام‌های بهداشتی فلسطینی می‌گویند حملات ارتش اسرائیل به جنوب و مرکز غزه دست‌کم ۴۸ کشته برجا گذاشت که نیمی از آن‌ها زن و کودک هستند.

فرود کاوشگر آمریکایی روی سطح کره ماه

کاوشگر یک شرکت خصوصی به نام «اودیسئوس» روز پنجشنبه سوم اسفند پس از طی کردن یک روز در مدار کره ماه، توانست با موفقیت روی سطح این قمر فرود آید.

این کاوشگر نیمه شب به وقت گرینویچ به رغم برخی از مشکلات روی سطح ماه فرود آمد.

استیو آلتموس، مدیرعامل شرکت آمریکایی «اینتوئیتیو ماشینز» در یک پخش زنده اینترنتی لحظه فرود «اودیسئوس» را گزارش کرد و به هنگام نشستن این کاوشگر بر سطح ماه گفت: «به ماه خوش آمدید»

ابتدا اعلام شد که «سیگنال‌های» ارسالی این کاوشگر بسیار ضعیف است. اما دو ساعت بعد گفته شد که «اودیسئوس» شروع به ارسال داده‌ها و اطلاعات کرده است.

تیم کراین، مدیر این ماموریت، نیز گفت: « بدون شک می‌توانیم تأیید کنیم که کاوشگر ما روی سطح ماه فرود آمده است.»

فرود با موفقیت این کاوشگر، اولین مورد از بازگشت آمریکا به کره ماه از سال ۱۹۷۲ و پایان ماموریت آپولو ۱۷ است.

«اودیسئوس»، ساخت شرکت فناوری «اینتوئیتیو ماشینز»، ۲۶ بهمن به‌وسیله یک موشک شرکت «اسپیس اکس» به فضا پرتاب شد.

«اودیسئوس» در شیاری روی سطح ماه به نام «مالاپرت ای» که در نزدیکی قطب جنوب اين سياره فرود آمد که تصور می‌شود دارای منابع غنی آب یخ زده است.

این کاوشگر شش ضلعی که شش ستون یا پایه فرود دارد، حامل تجهیزات علمی و پژوهشی ناسا است که قرار است علاوه بر نمونه برداری از سطح کره ماه، کنش و واکنش سطح این قمر با هوای فضا و سایر مشخصات طبیعی آن را بررسی کند که برای بازگشت فضانوردان به کره ماه بسيار مهم است.

این فضاپیما از روز چهارشنبه که به مدار ماه رسید، با فاصله تقریبا ۹۲ کیلومتری از سطح ماه در مدار این قمر در حال حرکت بوده است.

مرکز کنترل این ماموریت در بوستون، روز پنجشنیه اعلام کرد که تمامی داده‌های مخابره‌شده نشان می‌دهد که این کاوشگر در «بهترین حالت» در مدار ماه در حال حرکت است.

فاصله مدار کره ماه از سطح زمین حدود ۳۸۴ هزار کیلومتر است و این کاوشگر این فاصله را طی شش روز گذشته پس از جدا شدن از موشک طی کرده است.

فرود «اودیسئوس» درعین حال اولین مورد از فرود یک فضاپیمای محصول شرکت‌های خصوصی بر سطح کره ماه خواهد بود.

فقط پنج کشور، آمریکا، روسیه، چین، هند و ژاپن، تاکنون توانسته اند فضاپیما روی سطح کره ماه فرود بياورند. هیچ شرکت خصوصی تاکنون موفق نشده است چنین ماموریتی را انجام دهد.

ناسا اعلام کرده که قصد دارد در سال ۲۰۲۶ برای اولین بار پس از بیش از پنج دهه تعدادی از فضانوردان خود را به کره ماه بفرستد.

این ماموریت بخشی از طرح دراز مدت ناسا برای اعزام انسان به سیاره مریخ است.

تمرکز ماموریت ناسا نیز روی مناطق نزدیک به قطب جنوب ماه است که به دلیل احتمال وجود آب علاوه بر تامین نیاز فضانوردان در تولید سوخت موشک‌های راهی کره مریخ نیز می تواند نقش مهمی ایفا کند.

پردیس افکاری، بازیگر سینما و تلویزیون، درگذشت

پیوستن پردیس افکاری به شبکهٔ ماهواره‌ای جم خبرساز شده بود
پیوستن پردیس افکاری به شبکهٔ ماهواره‌ای جم خبرساز شده بود

پردیس افکاری، بازیگر سینما و تلویزیون، بر اثر بیماری سرطان کبد در سن ۶۰ سالگی درگذشت.

محمد نجفی، همسر خانم افکاری، روز پنج‌شنبه، سوم اسفندماه، با بیان اینکه وضعیت همسرش «در مدت کوتاهی» وخیم شد، به خبرگزاری ایسنا گفت: « از زمان تشخیص بیماری همسرم تا به امروز کمتر از یک هفته گذشته. متاسفانه این بیماری پنهان بود و ما اصلاً متوجه آن نشدیم.»

آقای نجفی در ادامه گفت که سرطان «به سرعت تمام کبد را گرفت و به بخشی از ریه هم سرایت کرد».

اما خواهر این بازیگر سینما روز یکشنبه،‌ دوم اسفندماه، با اعلام به کما رفتن او به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفت که پردیس افکاری ۱۰ روز پیش به بیمارستان منتقل شد.

او همچنین گفت که در این مدت هیچ‌یک از مسئولین سینما و تلویزیون ایران برای پیگیری وضعیت پردیس افکاری اقدامی نکرده‌اند.

خانم افکاری سابقهٔ بازی در سریال‌های تلویزیونی چون معین پزشک، فکر پلید، این یک دادگاه نیست و خاکستر و باد را داشت.

او همچنین در فیلم‌های چون برخورد،‌ ضربهٔ آخر، شور شیرین و قلاده‌های طلا ایفای نقش کرده بود.

این بازیگر سینما و تلویزیون سال ۱۳۹۵ از ایران مهاجرت کرد و پیوستن او به شبکهٔ ماهواره‌ای جم در ترکیه و عدم رعایت حجاب اجباری او در برابر دوربین سریال‌های این شبکه در رسانه‌های داخلی ایران خبرساز شد.

او مدتی بعد و مانند تعدادی از بازیگرانی که با شبکه جم همکاری کرده بودند، به ایران بازگشت.

نهاد وابسته به سازمان ملل تلفات بیش از «۳۰ هزار غیرنظامی اوکراینی» را مستند کرد

ولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل
ولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در آستانه دومین سالگرد حمله روسیه به اوکراین گفت: این تهاجم، رنج‌های بسیار زیادی به همراه داشته است و غیرنظامیان به‌دلیل کشته و زخمی شدن ده‌ها هزار نفر، بهای هولناکی پرداخت می‌کنند.

ولکر تورک پنجشنبه سوم اسفند، دو روز قبل از دومین سالگرد تهاجم تمام‌عیار مسکو به اوکراین، در بیانیه‌ای گفت که نهاد ناظر حقوق بشر سازمان ملل در اوکراین تلفات ۳۰ هزار و ۴۵۷ غیرنظامی را در طول جنگ راستی‌آزمایی کرده است که از این تعداد، ۱۰ هزار و ۵۸۲ نفر کشته و ۱۹ هزار و ۸۷۵ نفر زخمی شده‌اند.

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل در عین حال گفت که آمار واقعی احتمالاً بسیار بیشتر از این ارقام است.

آقای تورک افزود: «حمله نظامی تمام‌عیار روسیه به اوکراین، که در آستانه ورود به سومین سال خود و بدون هیچ پایانی است، همچنان باعث نقض جدی و گسترده حقوق بشر و نابودی زندگی و معیشت مردم می‌شود».

او تصریح کرد که این تهاجم «بهای انسانی هولناکی را به همراه داشته و رنج عظیمی را بر میلیون‌ها غیرنظامی تحمیل کرده است».

در بیانیه آقای تورک آمده است که «نهاد ناظر حقوق بشر سازمان ملل در اوکراین» اعدام‌ها، شکنجه گسترده، بازداشت‌های خودسرانه غیرنظامیان توسط نیروهای روسی و همچنین ناپدید شدن قهری و سایر موارد نقض حقوق بشر را مستند کرده است.

در همین حال، آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد روز پنجشنبه اعلام کرد که بیش از ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر، حدود ۴۰ درصد از جمعیت اوکراین، در سال جاری به نوعی از کمک‌های بشردوستانه وابسته هستند، در حالی که میلیون‌ها پناهنده اوکراینی در خارج از کشور نیز نیازمند کمک هستند.

از سوی دیگر بر اساس تخمین «سازمان بین‌المللی مهاجرت» مستقر در ژنو، در حال حاضر دو میلیون و ۲۰۰ هزار پناهنده اوکراینی در کشورهای همسایه به‌سر می‌برند، در حالی که در مجموع نزدیک به شش و نیم میلیون اوکراینی در سراسر جهان پناهنده هستند.

این سازمان با بیان این‌که «حدود سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در داخل اوکراین آواره شده‌اند، خانواده‌ها هنوز از هم جدا هستند و کودکان بی‌خانمان شده‌اند»، از جامعه جهانی خواست تا تلاش‌ها برای کمک به غیرنظامیان اوکراینی آسیب‌دیده از جنگ را افزایش دهند.

امی پوپ، مدیرکل سازمان بین‌المللی مهاجرت، در این زمینه گفت: «ما برای مقابله با چالش‌های پیش رو در تأمین زندگی بهتر برای اوکراینی‌ها، روی حمایت بیشتر کمک‌کنندگان و شرکای محلی حساب می‌کنیم.»

حمله با چاقو در مدرسه‌ای در آلمان؛ چهار دانش‌آموز زخمی شدند

پلیس اکنون این مدرسه را به صورت کامل تخلیه کرده است
پلیس اکنون این مدرسه را به صورت کامل تخلیه کرده است

پلیس آلمان مهاجمی که با چاقو چهار دانش‌آموز را در دبیرستانی در شهر ووپاتال در ایالت نوردراین-وستفالن زخمی کرده بود، بازداشت کرد.

هربرت رویل، وزیر این ایالت غربی آلمان، روز پنج‌شنبه، سوم اسفندماه، اعلام کرد که این حمله توسط یک دانش‌آموز ۱۷ ساله انجام شده است.

او در ادامه با اشاره به وخامت حال مهاجم و دو تن از دانش‌آموزان زخمی‌شده، اعلام کرد که فرد مظنون به خودش صدمه وارد کرده است.

یکی از شاهدین عینی با «ناگهانی» توصیف کردن این اتفاق گفته که این دانش‌آموز از چاقو و قیچی برای حمله به همکلاسی‌ها و حتی دوستانش استفاده کرده و در نهایت با چاقو چهار ضربه به سینه‌ خود زده است.

هیچ اطلاعاتی از انگیزهٔ احتمالی مهاجم منتشر نشده و پلیس حدس می‌زند او این اقدام را به تنهایی انجام داده باشد.

پلیس اکنون این مدرسه را به صورت کامل تخلیه کرده است.

پیش از این نیز موارد دیگری از حمله دانش‌آموزان با چاقو به همکلاسی‌هایشان در آلمان گزارش ش‍ده است.

در تابستان امسال نیز یک دانش‌آموز ۱۳ ساله در نزدیکی شهر بیله‌فلد دانش‌آموز ۱۲ ساله‌ای را مجروح کرد.

دنی آلوز، بازیکن سابق بارسلونا، به اتهام تجاوز جنسی به زندان محکوم شد

دنی آلوز، بازیکن سابق تیم ملی برزیل، در اسپانیا به اتهام تجاوز جنسی به یک زن به زندان محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس هیئتی متشکل از سه قاضی در دادگاه ایالتی بارسلونا، مدافع سابق برزیل و باشگاه بارسلونا، را به اتهام تجاوز جنسی به چهار سال و شش ماه زندان محکوم کرد.

این حکم در حالی برای دنی آلوز صادر شده که حداقل مجازات محکومان به تجاوز جنسی در اسپانیا شش سال است.

بنا بر اظهارات زنی که مورد تجاوز دنی آلوز قرار گرفته، این فوتبالیست ۳۱ دسامبر ۲۰۲۲ (۱۰ دی ۱۴۰۱) در دستشویی کلوب شبانه بارسلونا به او تجاوز کرده است.

با وجود انکار اولیه آلوز، این اتهام در دادگاه ثابت شده است.

دادگاه همچنین آلوز را به پرداخت ۱۵۰ هزار یورو غرامت به قربانی محکوم و او را از هرگونه نزدیک شدن به قربانی و ارتباط با او به هر شکلی به مدت ۹ سال منع کرده است.

پرونده این فوتبالیست شناخته‌شده نخستین پرونده تجاوز پرمخاطب از زمان تغییر قانون جرایم جنسی در اسپانیا در سال ۲۰۲۲ است.

بر اساس قانون جدید، رضایت جنسی طرفین باید صریح و آشکار باشد و به زبان ابراز شود. به‌عبارت دیگر پس از تصویب این قانون، انفعال یا سکوت فرد، نشانه رضایت او نیست.

بر اساس گزارش‌ها آلوز از ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) در بازداشت به‌سر می‌برد.

دنی آلوز در باشگاه‌های برتر اروپا چون بارسلونا، یوونتوس و پاری‌سن‌ژرمن بازی و عناوین مهمی را کسب کرده و از سال ۲۰۰۸ به مدت ۱۶ سال در بارسلونا توپ زده است.

در سال‌های گذشته گزارش‌های متعددی از پرونده‌های تجاوز جنسی توسط چهره‌های مطرح فوتبال در جهان منتشر شده است.

معاون آبفا درباره بحران «کم‌آبی» در ۱۶ استان هشدار داد

معاون شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور درباره بحران «کم‌آبی» دست کم در ۱۶ استان کشور در سال آینده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم علیرضا جز قاسمی، معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری آبفای کشور، روز پنج‌شنبه سوم اسفند گفت: «در سال گذشته فقط چهار استان در شرایط بحرانی کم‌آبی قرار داشتند ولی پیش‌بینی می‌شود سال پیش رو حداقل ۱۶ استان با بحران کم‌آبی روبه‌رو شوند.»

آقای قاسمی به نام این استان‌ها اشاره نکرد، اما مدیر کل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب دهم دی ضمن هشدار درباره کم‌آبی در «۱۳ استان» اعلام کرده بود که «استان‌هایی مانند تهران، قم، مرکزی، فارس، قزوین، زنجان، البرز و چهارمحال‌و‌بختیاری نسبت به میزان نرمان بلندمدت با کاهش بسیار زیاد بارندگی و استان‌هایی نظیر خراسان رضوی، کهگیلویه‌وبویراحمد و اصفهان با کاهش قابل توجهی مواجه هستند.»

به گفته سیف‌الله آقابیگی تنها استان‌های سمنان، مازندران، خراسان شمالی و گلستان از ۹ تا ۳۰ درصد رشد بارندگی داشته‌اند.

مقامات، مسئولان و کارشناسان در سال‌های گذشته در ارتباط با بحران کم‌آبی در ایران آمارهای متعددی اعلام و درباره ادامه و تشدید این وضعیت هشدار داده‌اند.

هاشم امینی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور، سوم بهمن گفته بود که در حال حاضر ۳۳۹ شهر ایران در تنش آبی به‌سر می‌برند و شرایط «۲۶ استان» زیر سطح استاندارد است.

با وجود چند دوره بارش برف و باران در مناطق وسیعی از ایران اما سازمان هواشناسی کشور اخیراً اعلام کرد که مجموع بارش‌های ایران از ابتدای سال آبی (مهر ۱۴۰۲) تا ۱۹ بهمن ۱۴۰۲ از میانگین بلندمدت در همین بازه زمانی کمتر بوده است.

این گزارش‌ها در حالی منتشر شده است که رئیس سازمان هواشناسی درباره رکوردهای اخیر بی‌سابقه افزایش دما در ایران هشدار داد و این روند را «مخاطره‌آمیز» توصیف کرد.

روسیه نام یک روزنامه‌نگار کهنه‌کار روس را به «فهرست تروریستی» خود افزود

مقامات روسیه، نام یک روزنامه‌نگار برجسته روس را که در حال حاضر برای کانال تلویزیونی اوکراین ۲۴ مستقر در کیف کار می‌کند، به فهرست «تروریست‌ها و اشخاص افراطی» خود اضافه کرده‌اند.

نام یوگنی کیسلیوف، که مدیرعامل سابق کانال تلویزیونی ان‌تی‌وی روسیه است، روز پنجشنبه ۲۲ فوریه به فهرست سرویس نظارت مالی فدرال روسیه اضافه شده است.

سال گذشته، مقامات روسی کیسلیوف را با اتهاماتی نامشخص، به فهرست «عوامل خارجی» و همچنین فهرست «تحت تعقیب» خود اضافه کردند.

کیسلیوف آشکارا تجاوز روسیه به اوکراین را محکوم کرده است.

طالبان حکم اعدام دو نفر در ولایت غزنی را در ملأ عام اجرا کرد

اعلدام در ولایت غزنی در جنوب شرقی افغانستان اجرا شده است
اعلدام در ولایت غزنی در جنوب شرقی افغانستان اجرا شده است

یک روز پس از اعلامیه رسمی طالبان، این گروه حکم اعدام دو تن در ولایت غزنی در جنوب شرقی افغانستان را در ملأ عام اجرا کرد.

ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت غزنی روز چهارشنبه، دوم اسفندماه، در اعلامیه‌ای رسمی خبر داده بود که این حکم بر اساس فرمان ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان، و «حکم سه محکمه» اجرا می‌شود.

در این اطلاعیه به هویت این افراد اشاره‌ای نشده بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنج‌شنبه به نقل از خبرنگار خود در محل نوشت که این حکم «در حضور هزاران نفر» در منطقه علی لالا در ولایت غزنی اجرا شده است.

به گزارش رادیو آزادی، بخش افغانستان رادیو اروپای آزاد، طالبان در اعلامیه‌ خود «از مردم خواسته بود که از بردن وسایل الکترونیک به محل تطبیق حکم اعدام خودداری کنند».

این دو نفر «به جرم قتل» و پس از خودداری اولیای دم از دادن رضایت در برابر جوخه اعدام «با شلیک ۱۵ گلوله» کشته شده‌اند.

طالبان در تابستان سال جاری هم یک نفر را به اتهام قتل پنج نفر در ولایت لَغمان در ملأ عام اعدام کردند.

پس از بازگشت این گروه اسلامی افراطی به قدرت، اولین اعدام تایید شده تحت رهبری آنها در دسامبر ۲۰۲۲ میلادی، در ولایت فراه در مقابل صدها تماشاچی و مقامات ارشد طالبان اجرا شد.

به گفته سازمان غیرانتفاعی «افغان ویتنِس»، از اکتبر ۲۰۲۲ تا اکتبر ۲۰۲۳، دیوان عالی طالبان در مجموع حکم مجازات ۴۱۷ نفر را اعلام کرده و، در بسیاری از موارد، چندین نفر را به‌ طور همزمان مجازات کرده است.

ناهید خداجو، فعال کارگری، به زندان منتقل شد

ناهید خداجو، فعال کارگری
ناهید خداجو، فعال کارگری

ناهید خداجو، فعال کارگری، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

کانال تلگرام «اتحادیه آزاد کارگران ایران» گزارش داده است که نیروهای حکومتی روز چهارشنبه دوم اسفند به خانه خانم خداجو «یورش» برده و پس از دو ساعت «تفتیش» خانه، این فعال کارگری را بازداشت و به زندان اوین منتقل کرده‌اند.

این منبع گفته که انتقال این کنشگر صنفی به زندان به‌منظور اجرای حکم زندان او صورت گرفته است.

خانم خداجو، کارگر بازنشسته و عضو هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، روز جهانی «کارگر» در سال ۱۳۹۸ در تجمع اعتراضی مقابل مجلس شورای اسلامی بازداشت و پس از ۳۳ روز با قرار وثیقه آزاد شد.

او ماه مهر همان سال بابت اتهام «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت کشور» به پنج سال زندان و برای اتهام «اخلال در نظم و آسایش عمومی» به یک سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

به گزارش «اتحادیه آزاد کارگران ایران» ماه گذشته آخرین اخطار برای وثیقه‌گذار ناهید خداجو مبنی بر ضبط وثیقه در صورت عدم مراجعه به زندان این کنشگر ارسال شده است.

این منبع پیشتر خبر داده بود که حساب‌های بانکی این فعال کارگری مسدود شده است.

درز اسناد شرکت چینی فعال در زمینه جاسوسی سایبری و جمع‌آوری اطلاعات از کشورهای خارجی

نقشه چین زیر ذره‌بین
نقشه چین زیر ذره‌بین

درز صدها فایل از یک شرکت هکری چینی وابسته به حکومت این کشور از فراوانی و وسعت جاسوسی سایبری چین از کشورها و شرکت‌های خارجی پرده برداشته است.

روزنامه واشینگتن پست در گزارش خود از این «۵۷۰ فایل و عکس و چَت» که هفته گذشته در وب‌سایت گیت‌هاب منتشر شده نوشت که این اسناد یک دوره هشت ساله از کار شرکت چینی آی‌سون برای حکومت چین را دربرمی‌گیرد.

اهداف این عملیات گسترده هک و جاسوسی اینترنتی، بر اساس این اسناد، دست‌کم ۲۰ دولت خارجی از جمله هند، هنگ‌کنگ، تایلند، کره جنوبی، بریتانیا، تایوان و مالزی بوده است.

آی‌سون شرکتی است مستقر در شهر شانگهای که کار جمع‌آوری اطلاعات و جاسوسی سایبری را برای سازمان‌ها و نهادهای دولتی چین انجام می‌دهد.

از جمله اسناد درز کرده از این شرکت می‌توان به فهرستی از ۸۰ هدف اشاره کرد که نشان می‌دهد هکرهای آی‌سون توانسته‌اند به آنها رخنه کرده و حجم عظیمی از اطلاعات را از آنها استخراج کنند،‌ از جمله صد گیگابایت اطلاعات مهاجرتی از هند و سه تِرابایت فهرست تماس‌های تلفنی از یک شرکت مخابراتی کره جنوبی.

گرچه بیشتر اهداف آی‌سون در قاره آسیا واقع شده‌اند، این شرکت درخواست‌هایی هم برای رخنه در سیستم‌های خارج از این محدوده داشته است. در چت‌های لو رفته از این شرکت، به فروش اطلاعاتی نامشخص مربوط به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی،‌ ناتو، در سال ۲۰۲۲ اشاره شده است.

مقام‌های اطلاعاتی و امنیتی ایالات متحده در سال‌های گذشته بارها از چین به عنوان بزرگ‌ترین تهدید درازمدت برای امنیت این کشور یاد کرده و درباره کارزارهای هک توسط این کشور هشدار داده‌اند.

ترکیه خواستار نقش فعال‌تر جامعه جهانی برای آتش‌بس فوری در غزه است

یک منبع دیپلماتیک ترکیه می‌گوید در جریان مذاکرات در نشست گروه ۲۰ در برزیل، هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه، از جامعه بین‌الملل خواسته است نقش فعال‌تری برای دستیابی به آتش‌بس فوری در غزه، و تحقق راه‌حل «دو کشور برای دو ملت» ایفا کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، آقای فیدان روز چهارشنبه در نشست وزرای خارجه گروه ۲۰ در ریودوژانیرو خواستار آن شده که آنچه از زبان او «وحشی‌گری» در غزه توصیف شده، متوقف شود.

منبع دیپلماتیک رویترز همچنین گفته است که وزیر خارجه ترکیه در جریان مذاکراتش با وزیران خارجه ایالات متحده، آلمان، و مصر، در مورد اقداماتی برای دستیابی به آتش‌بس فوری و ارسال کمک‌های بیشتر به این منطقه گفت‌وگو کرد.

ترکیه که به شدت منتقد حملات اسرائیل در غزه است و از زمان شروع درگیری‌ها در نوار غزه بارها خواستار آتش‌بس شده است.

در حالی که گروه افراطی حماس در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا و اتحادیه اروپا قرار دارد، ترکیه بر خلاف متحدان غربی خود و برخی از کشورهای خلیج فارس، حماس را که حملاتش به خاک اسرائیل در نیمه مهرماه به ماه‌ها جنگ در غزه دامن زد، یک سازمان تروریستی نمی‌داند.

بیشتر

تازه‌های ایران و جهان

XS
SM
MD
LG