لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۳۷

ند پرایس: بازنگری در منع صدور ویزا به دلیل خدمت در سازمان‌های تروریستی شامل سپاه پاسداران نمی‌شود


سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرد، تصمیم تازه دولت جو بایدن در رابطه با لغو منع صدور ویزا برای کسانی که در گروه‌های تروریستی داوطلبانه فعالیت نکرده‌اند، شامل سپاه پاسداران نمی‌شود.

دستورالعمل تازه وزارتخانه‌های امنیت داخلی و خارجه آمریکا می‌گوید، افرادی که بتوانند ثابت کنند فعالیت آنها در سازمانی که در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دارد، داوطلبانه نبوده و تهدیدی برای امنیت آمریکا نیستند، درخواست آنها برای دریافت ویزای ورود به آمریکا مورد پذیرش قرار می‌گیرد.

اگرچه در این دستورالعمل اشاره‌ای به هیچ کشور خاصی از جمله ایران نشده بود، اما این شائبه را به وجود آورد که شامل سربازان وظیفه ایرانی در سپاه پاسداران نیز می‌شود، گروهی که دولت پیشین ایالات متحده آن را به فهرست گروه‌های تروریستی خود اضافه کرده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در پاسخ به رادیو فردا گفت که این دستورالعمل مربوط به افغانستان می‌شود، حال آن که شرایط افغانستان با ایران بسیار متفاوت است.

وی افزود، معافیت اعلام شده شامل کسانی که در سازمان‌های تروریستی وزارت خارجه ایالات متحده آموزش نظامی دیده‌اند، از جمله سپاه پاسداران، نمی‌شود.

دولت دونالد ترامپ در سال ۹۸ سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد. بر اساس این تصمیم سپاه پاسداران و نهادها و مؤسسات وابسته به آن از نظر اقتصادی تحریم شدند و افراد مرتبط با آن، از جمله سربازان وظیفه‌ای که در این نیرو خدمت کرده‌اند، حق ورود به آمریکا ندارند.

به دنبال قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی، کسانی که در سپاه پاسداران دوران خدمت سربازی خود را گذارنده بودند از دریافت ویزا سفر به آمریکا بازماندند.

علیرضا قربانی، خواننده مشهور ایرانی، از جمله افرادی بود که در فروردین ماه سال جاری به علت انجام «خدمت سربازی اجباری در سپاه» نتوانست برای اجرای کنسرت وارد آمریکا شود.

XS
SM
MD
LG