لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۶:۲۳

سفر امیرعبداللهیان به آنکارا در پی طرح اتهام برنامه‌ریزی «ترور گردشگران»


پنج روز پس از سفر وزیر خارجه اسرائیل به ترکیه و طرح این اتهام علیه تهران که برنامه‌ای برای حمله به گردشگران اسرائیلی داشته است، وزیر امور خارجه ایران با رجب طیب اردوغان و مولود چاووش اوغلو، رئیس جمهور و وزیر خارجه ترکیه، در آنکارا دیدار کرد.

بر اساس گزارش‌ خبرگزاری‌های داخلی ایران، آقای امیرعبداللهیان شامگاه دوشنبه در دیدار با آقای اردوغان درباره مسائل بین المللی، منطقه‌ای و مناسبات دوجانبه گفت‌وگو کرده است.

وزیر خارجه ایران همچنین در نشست خبری مشترکی با همتای ترک خود بدون اشاره مستقیم به رویداد خاصی گفت که «حساسیت و ملاحظات ایران» را درباره اسرائیل و «تحرکات» آن در دیدار با آقای چاووش‌اوغلو به صراحت بیان کرده است.

وی افزود: «بارها اعلام کرده‌ایم که سیاست همسایگی و همسایه محور ایران، توسعه و تعمیق و تحکیم روابط ایران و ترکیه در دستور کار جدی دولت آیت‌الله رئیسی قرار دارد.»

هفته گذشته یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، در نشست مطبوعاتی با همتای ترک خود در آنکارا، جمهوری اسلامی را به «دست داشتن» در برنامه حمله به گردشگران اسرائیلی متهم و از ترکیه برای اقدام علیه این «برنامه» تشکر کرد.

رسانه‌های محلی ترکیه نیز از بازداشت اعضای یک گروه هشت نفره خبر دادند که با همکاری نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی قصد «ترور گردشگران اسرائیلی» در استانبول را داشتند.

بر اساس این گزارش‌ها، افراد بازداشت‌شده که البته «همه از اتباع ایران نیستند، اخیرا در حمله به سه خانه در منطقه محبوب بِی‌اغلو در استانبول» بازداشت شده‌اند.

چاووش اوغلو در همان نشست خبری بدون نام بردن از کشور ثالثی گفته بود که ترکیه «تحت هیچ شرایطی» اجازه چنین حوادثی را در خاک خود نخواهد داد.

ایران اما اساسا طرح چنین اتهامی را «عملیات روانی» خوانده و اسرائیل را متهم کرده است که می‌خواهد «روابط دو کشور مسلمان» را تخریب کند.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری ایرنا و رادیو فردا؛ س.ن

XS
SM
MD
LG