لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۵۹

ابراز مخالفت با قرارداد میلیاردی گوگل با اسرائیل در اعتراض به «سرکوب» فلسطینی‌ها


شماری از کارکنان گوگل با قرارداد کلان ۱.۲ میلیارد دلاری این شرکت با اسرائیل به مخالفت برخاسته و گفته‌اند که گوگل نباید با عواملی همکاری کند که فلسطینیان را «سرکوب می‌کنند».

پایگاه‌های خبری فن‌آوری، از جمله تِک‌کرانچ، روز پنج‌شنبه، دهم شهریور، گزارش دادند که گروهی از کارمندان گوگل، از تبار یهودی و مسلمان یا دارای تبار عربی و فلسطینی، پس از مدت‌ها مخالفت درون‌سازمانی با پروژه موسوم به «نیمبوس» میان گوگل با ارتش اسرائیل، اکنون صدای مخالفت خود را علنی کرده‌اند.

مخالفان از جمله به گزارش تهیه شده از سوی وب‌سایت «اینترسِپت» اشاره کرده‌اند که گفته است هوش مصنوعی و سایر امکانات پیشرفته‌ای که گوگل به دولت اسرائیل ارائه می‌دهد، به ارتش این کشور امکان می‌دهد تا نظارت دیجیتالی در اراضی فلسطینی را افزایش دهد.

گوگل در بهار سال گذشته پروژه «نیمبوس» را اعلام کرد. در آن زمان، کرانه باختری و شرق اورشلیم شاهد درگیری‌های وسیع و خشونت‌بار میان نیروهای ارتش اسرائیل و فلسطینیان بر سر قضایای سرزمینی مورد اختلاف و سرنوشت الاقصی بود.

به نوشته «تک‌کرانچ»، زمانی که خانم آریئل کورن، یک کارمند ارشد آمریکایی با تبار یهودی در گوگل، نیز در یک گروه داخلی یهودیان کارمند این شرکت نگرانی خود را از پیوند گوگل با ارتش اسرائیل عنوان کرد، از عضویت در آن گروه داخلی برکنار شد و پس از مدتی گوگل به او گفت برای کار باید حتما به برزیل برود.

خانم کورن با وجود توماری که ۷۰۰ کارمند گوگل در حمایت از او امضا کردند، این هفته تصمیم به ترک این شرکت گرفت و محیط کاری آن را «خصمانه» نامید.

به نوشته وب‌سایت اسرائیلی وای‌نت، او که هفت سال از مدیران بازاریابی و امور آموزشی گوگل بود، کارمندان گوگل را به تظاهرات در برابر دفاتر این شرکت در سان‌فرانسیسکو، نیویورک و سیاتل فرا خوانده است.

شرکت گوگل هر نوع انتقام‌جویی را رد و تاکید کرده که تحقیقاتش نشان می‌دهد خانم کورن هدف اقدامات تلافی‌جویانه قرار نگرفته است.

شانون نیوبری، سخنگوی گوگل، افزود که این شرکت افتخار می‌کند که اسرائیل برای تغییرات دیجیتالی کشورش و نیاز به خدمات ابر گوگل (گوگل کلاد)، ما را انتخاب کرده است.

به گفته آقای نیوبری، «گوگل کلاود پلتفرم» به سازمان‌های دولتی برای امور روزمره مانند کارهای مالی، مراقبت‌های بهداشتی، حمل و نقل و آموزش خدمات ارائه می‌دهد و برای کارهای محرمانه نیست.

از واکنش ارتش یا دولت اسرائیل به اعتراض کارمندان گوگل به همکاری اسرائیل و این شرکت در پروژه«نیمبوس» هنوز خبری منتشر نشده است.

گوگل در گذشته برخی قراردادهای کلان با برخی نهادها، از جمله وزارت دفاع آمریکا را برای جلوگیری از شائبه کمک به امور نظامی لغو کرده است.

از جمله در سال ۲۰۱۸ زمانی که یک قرارداد کلان گوگل با پنتاگون در طرح موسوم به «ماون» با مخالفت شماری از کارکنان روبه‌رو شد، از تمدید قرارداد خودداری کرد. آن کارکنان گفته بودند که پروژه «ماون» بر اساس هوش مصنوعی دقت حملات پهپادی را بر اساس هوش مصنوعی دقیق‌تر می‌کرد.

پیشتر در چند گزارش این ادعا مطرح شده است که اسرائیل با استفاده از هوش مصنوعی محسن فخری‌زاده، دانشمند ارشد برنامه هسته‌ای و معاون وزیر دفاع ایران، را در شمال تهران ترور کرده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG