لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۰۱
۰۱:۵۰

تجمع مقابل دانشگاه شریف: «دانشجو را آزاد کن»

شعار سر دادن مردم مقابل ورودی دانشگاه شریف
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:07 0:00

منبع: کانال تلگرام اعتراض مدنی بازار

۰۱:۴۲

۰۱:۱۷

۰۱:۱۴

۰۱:۰۹

رئیس دانشگاه شریف: حال دانشجویان خوب است و تجمع تمام شده

رییس دانشگاه شریف مدعی شد که «تمام دانشجویان خوابگاهی در خوابگاه‌ها مستقر شده‌اند و جوی آرام در دانشگاه برقرار است».

رسول جلیلی به‌رغم انتشار ده‌ها ویدیو از محاصره دانشجویان دانشگاه شریف و خشونت نیروهای موسوم به لباس شخصی علیه که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، گفت: «حال دانشجویان خوب است و خانواده‌های آنان نباید تحت تاثیر کارخانه دروغ‌پردازی رسانه‌های بیگانه قرار گیرند.»

وی در نهایت نیز عنوان کرد: «الان تجمع تمام شده، دانشجویان از دانشگاه خارج شده‌اند و در حال حاضر دانشجویی در دانشگاه حضور ندارد، مگر دانشجویانی که در آزمایشگاه‌ها در حال انجام امور تحقیقاتی خود هستند.»

۲۳:۵۶

حساب توئیتری «۱۵۰۰ تصویر» اواخر شامگاه یکشنبه خبر داد که ماموران حکومتی جمهوری‌اسلامی همزمان با محاصره دانشجویان در دانشگاه شریف، به خوابگاه‌های آن‌ها حمله کرده و به پنجره‌های خوابگاه «شلیک» کرده‌اند.

در همین حال، کانال تلگرامی «شریف‌دیلی» از انتقال دانشجویان با ون‌های اعزامی و به صورت گروهی به خوابگاه دانشگاه شریف خبر داده است.

بر اساس این اطلاعیه، اطراف دانشگاه همچنان صدای تیراندازی شنیده می‌شود و با توجه به فضای «ناامن» از دانشجویان خواسته شده تا «به هیچ عنوان» بدون هماهنگی با مسئولان از دانشگاه خارج نشوند و اگر خارج از دانشگاه هستند از نزدیک شدن به محوطه دانشگاه خودداری کنند.

گزارش‌ها همچنین حاکی از تجمع خانواده‌های دانشجویان و مردم در مقابل دانشگاه صنعتی شریف برای کمک به دانشجویان است و شعار «مرگ بر دیکتاتور» در اطراف دانشگاه شنیده می‌شود. این دانشگاه همچنان در محاصره نیروهای امنیتی و لباس شخصی‌ها است و مشخص نیست که هنوز چه تعداد دانشجو در داخل دانشگاه هستند.

۲۳:۰۰

صدای شلیک در محوطه دانشگاه صنعتی شریف و حضور وزیر علوم

۲۲:۳۶

راه‌پیمایی در پایتخت فرانسه در حمایت از معترضان ایرانی

گروه وسیعی از مردم فرانسه روز یشنبه در پاریس راهپیمایی کردند تا حمایت خود را از معترضان ایرانی که در واکنش به کشته شدن مهسا (ژینا) امینی به خیابان‌ها آمده‌اند، به نمایش بگذارند.

گروه‌های فمینیستی فرانسوی، سیاستمداران برجسته و ایرانیان مقیم این کشور از جمله کسانی بودند که پیش از راهپیمایی در شرق پاریس به تجمع همبستگی در میدان جمهوری پیوستند.

تظاهرکنندگان همزمان با سر دادن شعار «زن، زندگی،‌ آزادی» نام مهسا امینی را بارها فریاد زدند و شعار «نه به حجاب اجباری» را تکرار کردند.

راه‌پیمایی روز یکشنبه در پاریس، یکی از بزرگ‌ترین و تازه‌ترین تظاهرات اعتراضی در فرانسه در حمایت از معترضان ایرانی بود.

ایرانیان و شهروندان دیگر نقاط جهان نیز روز شنبه با برگزاری راه‌پیمایی در بیش از ۱۵۰ کشور، از اعتراضات جاری در ایران حمایت کردند.

۲۲:۰۳

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، شامگاه یک‌شنبه از جان باختن فرمانده یگان امداد انتظامی مریوان خبر داد.

این خبرگزاری مدعی شد که این فرد با نام «داود عبداللهی» شنبه‌شب توسط معترضان هدف شلیک گلوله قرار گرفته بود.

این در حالی است که بر اساس تصاویر منتشر شده از اعتراضات جاری در ایران، افراد لباس‌‌شخصی به صورت مسلح در کنار نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی برای سرکوب مردم معترض وارد عمل شده‌اند.

در اعتراضات گذشته نیز لباس‌شخصی‌ها با سلاح گرم به سوی معترضان شلیک کرده بودند.

۲۰:۴۶

تجمعات همبستگی با معترضان ایرانی در نقاط مختلف ترکیه

صدها تن در شهرهای مختلف ترکیه روز یک‌شنبه در حمایت از مردم معترض ایران به خیابان آمدند.

جمعیت قابل توجهی از ایرانیان نیز در میان تظاهرکنندگان در استانبول و آنکارا حضور داشتند و شعار ضد حکومتی «زن، زندگی،‌ آزادی» را در حمایت از زنان ایرانی سر دادند.

زنان در این تجمع‌ها با در دست داشتن رُزهای قرمز، پرچم ایران و بنرهایی حاوی شعارهای اعتراضی همبستگی خود را با مردم معترض داخل ایران فریاد زدند.

در شهر دیاربکر در جنوب شرقی ترکیه که اکثریت کُرد آن‌جا سکونت دارند، حدود ۲۰۰ نفر با در دست داشتن تصاویر زنانی که در جریان سرکوب‌های اخیر در ایران کشته شدند و همچنین، با سر دادن شعار «ژن، ژیان،‌ آزادی» در خیابان‌های این شهر حضور پیدا کردند.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که در ازمیر نیز زنان ایرانی با همراهی صدها تظاهرکننده عصر شنبه در همبستگی با معترضان در ایران دست به تجمع زدند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG