لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۳۹
۲۰:۱۶ ۱۹.۱۱.۱۴۰۱

دو استاد دانشگاه هنر تهران به دلیل همراهی با اعتراضات تعلیق شدند

امیر مازیار عضو هیات علمی دانشکده علوم نظری و مطالعات عالی هنر دانشگاه تهران از تعلیق خود و همچنین کوروش گلناری دیگر استاد این دانشگاه خبر داد.

آقای مازیار روز سه‌شنبه ۱۹ بهمن در شبکه اجتماعی اینستاگرام نامه تعلیق خود را که از سوی رئیس دانشگاه هنر صادر شده، منتشر کرد.

طبق این حکم، او «از کلیه‌ ساحت‌های آموزشی و پژهشی تا زمان رسیدگی در مراکز ذیصلاح، محروم» شده است.

این استاد دانشگاه نوشت: «بر اساس اطلاعاتی که دارم کوروش گلناری عضو هیئت علمی دانشگاه هنر و مدیر گروه مجسمه‌سازی هم تعلیق شده ‌است.»

او افزود: «برخی دیگر از همکاران نیز تحت فشارهای گوناگون، از جمله برای امضا یا نگارش نامه‌هایی قرار دارند، امری که در دیگر دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزشی و پژوهشی هم اتفاق افتاده ‌است.»

او به تداوم «روند بازنشستگی اجباری استادان» در دانشگاه آزاد نیز اشاره کرد و ادامه داد: «اخیرا دکتر موسی اکرمی عضو گروه فلسفه واحد علوم و تحقیقات بازنشسته شده‌» است.

دانشگاه هنر تهران طی ماه‌های اخیر به یکی از کانون‌های اعتراضات دانشجویان کشور تبدیل شده بود و تصاویر متعددی حاکی از همراهی آنها با اعتراضات مردمی سراسر کشور و مقاومت علیه سرکوب منتشر شد.

در این میان برخی اقدامات دانشجویان مجسمه‌سازی این دانشگاه از جمله ساخت سنگ قبرهای نمادین در محوطه دانشگاه به یاد معترضانی که به دست نیروهای امنیتی کشته شدند، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشته است.

شماری از دانشجویان دانشگاه هنر تهران در آخرین روزهای دی ماه با انتشار بیانیه‌ای پرده از فشارهای امنیتی علیه خود برداشتند.

اوایل بهمن ماه، جمعی از دانشجویان دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در همبستگی با اعتصاب دانشجویان دانشگاه هنر اقدام به تجمع کردند.

در هفته‌های اخیر، گزارش‌های متعددی از اخراج یا تعلیق استادان دانشگاه به دلیل همراهی با دانشجویان معترض منتشر شده است.

به عنوان نمونه، پیشتر منابع دانشجویی در ایران از اخراج دست‌کم ۱۱ استاد مدعو دانشگاه فردوسی مشهد به دلیل حمایت از دانشجویان معترض و دفاع از حقوق آنها خبر داده‌اند.

دانشگاه بهشتی تهران نیز یکی دیگر از کانون‌های آموزش عالی ایران است که طی ماه‌های اخیر بیشترین تعداد اخراج و تعلیق اساتید را شاهد بوده است. امیر نیک‌پی استاد جامعه‌شناسی این دانشگاه، نگار ذیلابی، استاد دانشکده الهیات، محمد راغب، استاد دانشکده ادبیات، و اسلام ناظمی، استاد دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی از جمله این اساتید تعلیقی هستند.

۱۸:۳۵

شبکه گذار، متشکل از ده‌ها چهره دانشگاهی، حقوقدان و فعالان مدنی، اعلام موجودیت کرد

گروهی با عنوان «شبکه گذار» که به گفته موسسان آن متشکل از ده‌ها چهره دانشگاهی، حقوقدان، کارآفرین و فعالان مدنی است، روز چهارشنبه به‌طور رسمی اعلام موجودیت کرد.

در بیانیه اعلام موجودیت این شبکه گفته شده که متخصصین و فعالانی با گرایش‌های سیاسی و باورهای اجتماعی گوناگون از داخل و خارج ایران گرد هم آمده‌اند تا به بررسی راهکارهای مشترک علمی- عملی برای گذار از نظام سیاسی کنونی به یک نظام مردم سالار و فراگیر بپردازند.

این شورا قرار است در روزهای آینده کنفرانسی دو روزه با شرکت ده‌ها استاد دانشگاه، کارآفرین، چهره فرهنگی، و فعال سیاسی و اجتماعی در دانشگاه استنفورد کالیفرنیا برگزار کند.

۱۸:۲۶

فرماندهی انتظامی ایران همزمان با آغاز رمضان به هتل‌ها و رستوران‌ها هشدار داد

فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی یک روز پیش از آغاز ماه رمضان به مسئولین هتل‌ها، رستوران‌های بین راهی ، پایانه‌ها ، فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های راه‌آهن هشدار داد.

در بیانیه فرماندهی انتظامی گفته شده که اماکن عمومی تنها می‌توانند به مسافران به شرط پوشاندن فضای خود، خدمات ارائه کنند.

این بیانیه در حالی منتشر شده است که بسیاری از ایرانیان به‌دلیل تعطیلات نوروزی در سفر هستند.

همچنین در بخشی از این بیانیه از مردم خواسته شده است آنچه « اخلاق و پوشش اسلامی» خوانده شده را رعایت کنند.

این بیانیه در حالی صادر شده که از آغاز اعتراضات در شهریور ۱۴۰۱ بسیاری از زنان و دختران علنا مخالفت خود را با حجاب اجباری نشان داده و بدون روسری در سطح شهرها رفت‌وآمد می‌کنند.

۱۸:۱۲

تهران گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا درباره ایران را «فاقد وجاهت» خواند

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران گزارش جدید وزارت خارجه آمریکا درباره وضعیت حقوق بشر در ایران را «بی‌اساس» و «فاقد وجاهت» خواند.

ناصر کنعانی بدون اشاره به اعتراضات شش ماه گذشته که به کشته شدن بیش از پانصد معترض و بازداشت دستکم بیست هزار نفر منجر شد، آمریکا را به نقض حقوق بشر از طریق اعمال تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی متهم کرد.

در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا تاکید شده که جمهوری اسلامی یک حکومت دینی استبدادی است که روحانیت شیعه برساختارهای اصلی قدرت تسلط دارد و اراده ولی فقیه بر دولت، قوه قضاییه، مجلس و سایر نهادهای کلیدی، از جمله تمامی نهادهای امنیتی، حاکم است.

۱۳:۰۱

تحصن و اعتصاب غذای وحید بهشتی، فعال حقوق بشر و مدیر رسانه خبری «دُر تی‌وی»، مقابل وزارت خارجه بریتانیا در لندن، روز چهارشنبه ۲ فروردین وارد بیست و هشتمین روز خود شد.

وحید بهشتی، روزنامه‌نگار ۴۴ ساله ایرانی-بریتانیایی، خواستار تروریستی شناختن سپاه پاسداران از سوی کشورهای اروپایی است و گفته که به تحصن و اعتصاب غذای خود تا زمان گنجانده شدن نام سپاه پاسداران در فهرست تروریستی بریتانیا ادامه خواهد داد.

اعتصاب غذای آقای بهشتی اکنون هفت روز طولانی‌تر از اعتصاب غذای ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، زندانی سابق ایرانی-بریتانیایی است که او نیز در مقابل ساختمان وزارت امور خارجه بریتانیا تحصن کرده بود.

۱۲:۵۲

کسری نوری: پیروزی و سعادت، همینجا است

کسری نوری، درویش گنابادی که به تازگی از زندان آزاد شده، در یادداشتی در کانال تلگرامی خود، خطاب به مردم ایران نوشته که اگر از در و دیوار روزگار، «خون» بریزد، «باکی» نیست، چرا که به نوشته او «شما بی‌بیم و تشویش ایستاده‌اید، گویی قصه‌ای ساز می‌کنید برای هزار و یک شب کودکان تا خویش بیابند و تن به نکبت روزگار ندهند.»

وی اضافه کرده: «پیروزی در فراز نیست، در آینده نیست، خیال و آرزو نیست که مژدگانی بخواهد، پیروزی همین جاست، سعادت اینجاست و شما مردم همچون نی در آن می‌دمید، اگر نغمه‌ تلخ دارد روزی دیگر ترنم شادمانه خواهد نواخت.»

آقای نوری همچنین تأکید کرده: ‌«اگر مرگی بر در منتظر ایستاده گو به درآ که ما سخت خوشیم، بی‌حسرت و خسران.»

۱۱:۳۱

پدر شیرین علیزاده: نوروز خار چشم دشمنان ایران است

پدر شیرین علیزاده، زن جوانی که همراه با همسر و فرزندش در سفر به مازندران، به دلیل اصابت گلوله جنگی، کشته شد، نوروز را «خاری در چشم دشمنان ایران» خواند.

وی در پیامی ویدئویی، با طرح شعار «زن زندگی آزادی»، گفت با همه غم و اندوهی که دارد، نوروز باستانی را به مردم ایران تبریک می‌گوید و افزود «نور بر تاریکی پیروز است».


۱۱:۱۸

الهه محمدی و نیلوفر حامدی، روزنامه‌نگار و سمانه اصغری، فعال حقوق زنان و کودکان که در زندان به سر می‌برند، در پیامی مشترک، از حمایت‌های مردمی از خود قدردانی کردند.

آنها با آرزوی «روزهای روشن‌تر، کنار هم، در سال ۱۴۰۲» نوشته‌اند: «شش ماه را گذراندیم. ما این سوی دیوارهای بلند زندان و شما همدلان و عزیزان، سوی دیگر. با این حال جوانه‌های سرانگشتانتان، امید را در دل ما زنده نگه داشت و گرمای دلتان، توان ادامه دادن را در زانوانمان.»

۱۰:۲۱

اولین روز بهار بر مزار محسن شکاری، بدون حجاب اجباری

ویدئویی از حضور شماری از دختران بدون حجاب اجباری بر مزار محسن شکاری، جوانی که جمهوری اسلامی وی را اعدام کرد، در اولین روز سال ۱۴۰۲ منتشر شده است.

۱۰:۱۷

عروسک سیاه‌پوش نیکا شاکرمی

نسرین شاکرمی، مادر نیکا شاکرمی که در جریان اعتراضات کشته شد، با انتشار عکسی از عروسکی سیاه‌پوش، نوشته: «این اولین سالی است که برای سفره هفت‌سین دیگر هیچ چیزی نمی‌خواهم، جز سیاهی لباسی که برای عروسکت دوخته‌ام. شاید این عروسک سیاه‌پوش تو، برای من، نماد نفرینی برحق از آه و جگر سوخته قربانیان راه آزادی و شرافت و انسانیت باشد برای نابودی شیاطین مکار و تبهکار که دنیا را آلوده به آلودگی‌هایشان می‌خواهند.»

۱۰:۱۳

زهرا خاکپور، مادر علی سیدی، جوان کشته‌شده در جریان اعتراضات، رمز پیروزی مخالفان جمهوری اسلامی را «اتحاد» عنوان کرد.

وی در اینستاگرام نوشته: «امید دارم که خداوند در این سال جدید ،به تمام مردم ایران نور آگاهی برساند و قدرت به این مردمان برساند تا دست به دست هم بدهیم و ظلم و جور را از این وطن دور کنیم، آنوقت همه باهم بهار آزادی را حس کنیم...آن روز جشن بهارآزادی بگیریم.»

بیشتر

XS
SM
MD
LG