لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۱۲
۲۰:۰۴ ۲۷.۱۲.۱۴۰۱

درخواست از امانوئل مکرون برای حمایت از جنبش «زن زندگی آزادی»

عسل عباسیان روزنامه‌‌نگار ایرانی در محل کاخ الیزه، به‌همراه گروهی دیگر از فعالان حقوق بشر از سایر کشورها با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه دیدار کرد.

عباسیان در این دیدار با اشاره به اتفاقات ماه‌های اخیر پس از انقلاب «زن، زندگی، آزادی» در ایران به تشریح بخش هایی از کمپین ضد اطلاعات جمهوری اسلامی علیه این حرکت مردمی پرداخت و از امانوئل مکرون خواست در عمل اثبات کند که حمایت از مردم ایران را مهم‌تر از سازش با جمهوری اسلامی می‌داند.

او با معرفی خود به عنوان یک «روزنامه‌نگار ایرانی و کوییر فمینیست» که در سال ۲۰۲۱ ناچار به ترک ایران شده است، خطاب به آقای مکرون گفت جمهوری اسلامی به واسطه حامیان خود می‌کوشد از طریق کارزارهای مختلف وضعیت را طوری جلوه دهد که گویی با زنان مخالف حجاب اجباری «مدارا» می‌شود.

این ادعای حکومت در شرایطی مطرح می‌شود که به گفته عباسیان، «فشار بر زنانی که هنجارهای حجاب را به چالش می‌کشند به روش‌های پیچیده‌تری» ادامه یافته است، تا جایی که شمار قابل توجهی از این زنان «از محل کار و دانشگاه اخراج می‌شوند، به دادگاه احضار می‌شوند و مجبور به پرداخت جریمه‌های قابل توجهی شده‌اند».

این روزنامه‌نگار ایرانی همچنین با اشاره به «عفو» گسترده معترضان آن را اقدامی «گمراه‌کننده» از سوی جمهوری اسلامی توصیف و تصریح کرد: «بله، گروهی از زندانیان به صورت مشروط آزاد شده‌اند. اما بسیاری از آنها هنوز در زندان هستند، از جمله همکاران من الهه محمدی و نیلوفر حامدی.»

او در بخش پایانی صحبت‌های خود خطاب به رئیس جمهوری فرانسه گفت بسیاری از ایرانیان بر این باورند که «سیاستمداران غربی به جای حمایت از مردم ایران به دنبال سازش با رژیم جمهوری اسلامی هستند».

عباسیان از امانوئل مکرون خواست در عمل ثابت کند که فرانسه اصول دموکراتیک خود را بر سازش با رژیم‌های سرکوبگر در اولویت قرار خواهد داد.

در این دیدار همچنین کاترین کولونا وزیر امور خارجه فرانسه، سونیا باکس مسئول شهروندی در وزارت کشور، آلن رگنیه بخشدار و نماینده بین‌وزارتی برای پذیرش و ادغام پناهندگان، دلفین بوریون سفیر حقوق بشر فرانسه، به همراه شماری دیگر از فعالان حقوق بشر از کشورهایی نظیر عراق، روسیه، افغانستان، سوریه، بحرین، کلمبیا، اوگاندا و .. حضور داشتند.

۱۸:۴۶

گروه پیگیری مطالبات فرهنگیان استان تهران با انتشار بیانیه‌ای از معلمان سراسر کشور خواست از حضور در کلاس‌های درس از تاریخ ۱۴ فروردین خودداری و در تجمع روز پنجشنبه ۱۷ فروردین در محل وزارت آموزش و پرورش شرکت کنند.

در بیانیه این گروه که روز پنجشنبه دهم فروردین منتشر شد، نسبت به اقدامات اخیر همه مسئولان جمهوری اسلامی، «اعم از دولت، نمایندگان مجلس و شخص وزیر آموزش و پرورش در قبال جامعه بزرگ فرهنگیان» اعتراض شده است.

گروه پیگیری مطالبات فرهنگیان استان تهران، این اقدامات را موجب «تحقیر و توهین» به معلمان ایران دانسته‌اند.

معلمان ایران حقوق اسفندماه خود را با تاخیر دریافت کردند و حقوق آنان بر اساس قانون رتبه‌بندی نیز پرداخت نشده است.

۱۸:۴۵

مولوی عبدالحمید چهره پرنفوذ سنی‌های ایران در آستانه سالگرد رفراندوم ۱۲ فروردین ۱۳۵۸، از تبعیض‌ها و ناکارآمدی‌های مختلف که طی بیش از چهل سال عمر جمهوری اسلامی در ایران وجود داشته، انتقاد کرد.

در جریان این همه‌پرسی که کمتر از دو ماه پس از پیروزی انقلاب ایران برگزار شد، اعلام شد که اکثریت مردم ایران به تشکیل نظام «جمهوری اسلامی» رای «آری» دادند.

آقای عبدالحمید روز جمعه ۱۱ فروردین در مراسم نمازجمعه زاهدان در این باره گفت که اگر در جمهوری اسلامی به همه طیف‌ها، همه گروه‌ها و همه مردم توجه می‌شد، بعد از چهل و چند سال اعتراضی علیه مسئولان و نظام صورت نمی‌گرفت.

۱۸:۱۵

واکنش‌ها به ریختن ماست روی سر دو زن مخالف حجاب اجباری

انتشار یک ویدئو در فضای مجازی که نشان می‌دهد فردی که کاربران وی را «بسیجی» معرفی کرده‌اند، در واکنش به بی‌توجهی دو زن به حجاب اجباری در یک فروشگاه، روی سر آنها ماست می‌ریزد، موجی از خشم را در فضای مجازی فارسی‌زبان برانگیخته است.

کاربران زیادی نوشته‌اند وقتی این افراد در فضای عمومی به خود اجازه می‌دهند چنان با خشونت، سطل ماست را به سوی زنان پرت کنند، در بازداشتگاه‌ها با بازداشت‌شدگان چه می‌کنند.

۱۷:۵۴

۱۷:۳۴

۱۷:۱۲

۱۶:۴۷

کاملیا سجادیان، مادر محمدحسن ترکمان، جوان کشته‌شده در اعتراضات، درباره روح‌الله عجمیان، بسیجی کشته‌شده در اعتراضات کرج، نوشته: «یه جوجه بسیجی بیست و یک ساله، برای کشته شدنش باید سه نفر را اعدام کنند و چند نفر را هم فعلا در زندان نگه داشته‌اند، تازه زبان پدر و مادرش هم دراز است که چی؟ چون که این بسیجی قطعا به جاهای بالایی وصل بوده و هست.»

اشاره وی به اعدام محمد مهدی کرمی و محمد حسینی، از بازداشت‌شدگان این پرونده است. سه نفر از متهمان این پرونده نیز زیر ۱۸ سال دارند و به «افساد فی‌الارض» متهم شده‌اند.

۱۶:۴۰

کنایه محمد عمرانی درباره بازی در نقش آخوند در سینما

محمد عمرانی، بازیگر پیشکسوت سینما در ویدئوی تازه‌ای که در اینستاگرام منتشر کرده، در پاسخ به افرادی که می‌گویند او چون چند بار در نقش آخوند بازی کرده، نباید از آخوندها انتقاد کند، گفت: «من کلا نقش‌های منفی زیادی بازی کرده‌ام».

۱۶:۱۶

برگزاری راهپیمایی اعتراضی سکوت در زاهدان

۱۵:۴۵

بیشتر

XS
SM
MD
LG