لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۳۲
۰۴:۱۶ ۲۹.۱۲.۱۴۰۱

شورای هماهنگی تشکل‌های فرهنگیان: استبداد دیگر توان ایستادگی مقابل قدرت بی‌قدرتان را ندارد

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان کشور در بیانیه‌ای با ادای احترام به معترضان کشته شده، تاکید کرد که با اعتراضات گسترده سال ۱۴۰۱دیگر «استبداد توان ایستادگی در برابر قدرت بی‌قدرتان را ندارد» و «زندان، اخراج، انفصال، تبعید و گشودن پرونده‌های قضایی» نیز لحظه‌ای تردید در معلمان برای همراهی با خواست مردم ایران در جهت «ایجاد تغییرات اساسی» ایجاد نخواهد کرد.

در این بیانیه که روز یک‌شنبه ۲۸ اسفند منتشر شد، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان افزود: «سال ۱۴۰۱ را در حالی به پایان رساندیم که این باور در وجود تک‌تک‌مان تقویت شد که دیگر استبداد توان ایستادگی در برابر قدرت بی‌قدرتان را ندارد و راه باریک آزادی قابل‌گذرتر از همیشه است.»

این شورا همچنین به مقام‌های جمهوری اسلامی و «حاکمیت» هشدار داد که «در صورت برآورده نشدن مطالبات حداقلی خود، خیابان همچنان میعادگاه معلمان خواهد بود و خود را برای اردیبهشت ۱۴۰۲ مهیا» می‌کنند.

معلمان شهرهای مختلف ایران طی سال جاری بارها اقدام به تجمعاتی در اعتراض به وضع معیشت خود، تصویب ناقص طرح رتبه‌بندی و همچنین اجرا نشدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کردند. سرکوب «مستمر و نظام‌مند» فعالان صنفی معلمان نیز که به بازداشت صدور احکام زندان علیه بسیاری از این فعالان انجامیده، از جمله دیگر مواردی است که خشم و اعتراض معلمان را موجب شده است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان با اشاره به این سرکوب‌ها تاکید کرده که «زندان، اخراج، انفصال، تبعید و گشودن پرونده‌های قضایی برای فعالین صنفی معلمان، لحظه‌ای شک و تردید را در اذهان آگاه معلمان ایجاد نخواهد کرد و مطالبه‌گری معلمان که بدون شک آغاز همه‌گیری اعتراضات عمومی و عادی‌سازی خیابان بوده» همچنان ادامه خواهد داشت.

این بیانیه همچنین با اشاره به گسترش اعتراضات دانش‌آموزان در سال ۱۴۰۱ افزود: «حضور معلمان و دانش‌آموزان در کنار یکدیگر نویدبخش روزهایی پر از آگاهی خواهد بود.»

بیانیه یادشده از سال ۱۴۰۱ به عنوان «سال پرشُکوه و شِکوِه» نام برده و تاکید کرده که در این سال «معلمان ایران نیز مانند همیشه از خیابان‌ها کنار نکشیدند و با پیوند مطالبات صنفی خود با مطالبات اجتماعی، دوشادوش تمام راد مردان و زنان ایران خواهان رقم خوردن تغییرات به نفع مردم ایران» بوده‌اند.

این شورا همچنین با اشاره به «برخوردهای غیرقانونی و مخدوش هیات‌های تخلفات اداری و سختگیری‌هایی هدفمند و مهندسی شده برای حذف و محروم کردن فعالین صنفی از مزایای رتبه‌بندی» تاکید کرد که همچنان بر اجرای صحیح قانون و مشمول بودن تمام معلمان و فرهنگیان تاکید دارد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان در نهایت خاطرنشان ساخت که «با توجه به اجرای ناقص و سلیقه‌ای قانون رتبه‌بندی، عدم اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان، تورم شدید و خط فقر اعلام شده» حق اعتراض در این مورد را نیز برای خود قائل است و کوتاه نخواهد آمد.

۱۳:۱۶

بازداشت فرد مهاجم با تیغ موکت‌بری به یک آخوند در مشهد

خبرگزاری تسنیم به نقل از مسئول روابط عمومی فرمانداری مشهد نوشته فردی که با یک تیغ موکت‌بری به یک آخوند حمله کرده و به گردن او صربه زده بود، «فوراً» بازداشت شده است.

این خبر پس از انتشار ویدئویی از حمله به این آخوند که امام جماعت مسجد «امام حسن مجتبی» در منطقه هاشمیه مشهد است، منتشر می‌شود.

تسنیم به نقل از این مقام فرمانداری نوشته که این اتفاق مربوط به ۱۰ روز پیش از این است و فرد ضارب «بازداشت» شده است.

بر اساس این گزارش، تیغ موکت‌بری به شاهرگ این امام جماعت برخورد نداشته است.

در ماه‌های اخیر اخباری مبنی بر حمله به چند آخوند و کشته‌شدن برخی از آنها در شهرهای مختلف ایران منتشر شده است.

عباسعلی سلیمانی، نماینده سابق مجلس خبرگان، یکی از این افراد است که با اسلحه در بانکی در بابلسر کشته شد.۱۲:۳۳

چند رسانه در بریتانیا به نقل از نمایندگان پارلمان این کشور گزارش داده‌اند که دانش و فناوری تولیدی در ۱۱ دانشگاه این کشور به سپاه پاسداران در توسعه و ارتقای پهپادهای انتحاری و جت‌های جنگی ایران «کمک کرده است».

به نوشته روزنامه‌های جوئیش کرونیکل و تلگراف در روز پنج‌شنبه، ۱۸ خرداد، نام دانشگاه‌های کمبریج و امپریال‌کالج در این ارتباط مطرح شده اما کرَنفیلد دانشگاهی است که در مظان اتهام انجام «بیشترین سطح همکاری» با ایران قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش‌ها، مؤسسه تحقیقاتی دانشگاه کرنفیلد که در علوم پایه، مهندسی و فناوری هوافضا تخصص دارد، شریک تحقیقات ایران بوده در حالی که این مؤسسه با نیروی هوایی بریتانیا نیز «مشارکت راهبردی» دارد.

۱۲:۲۹

یاسمین پهلوی، در پی انتقادها از موضع‌گیری‌اش در قبال جریان چپ، در بیانیه‌ای در قالب یک استوری اینستاگرامی نوشت با آن که با ایده چپ «به شدت مخالف است»، این به معنی موافقت وی با کشتار آنها به دست جمهوری اسلامی نیست.

خانم پهلوی نوشته که مارکسیست‌ها و اسلام‌گرایان «عوامل اصلی» انقلاب ۵۷ بودند و «در نتیجه بانیان فلاکت کنونی ایران و ایرانی هستند».

او چپ‌ها و پیروان سازمان مجاهدین خلق را در کنار یکدیگر «ارتجاع مغلوب» نام نهاد که پس از کنار زدن رقبا از سوی اسلام‌گرایان و پیروزی آنها به عنوان «ارتجاع غالب» در این جایگاه قرار گرفتند.

به نوشته خانم پهلوی، اندیشه چپ هر کجا به قدرت رسیده، جز «مرگ و ویرانی و فقر و فلاکت» چیز دیگری به بار نیاورده و از نظر وی «ارتجاع مغلوب» از «ارتجاع غالب» بهتر نبود.

۱۲:۲۸

راتنا امیدوار، نماینده ایرانی‌تبار سنای کانادا، خبر داد که طرحش برای پیشنهاد به دولت کانادا برای طبقه‌بندی سپاه پاسداران به عنوان سازمان تروریستی، در سنای این کشور به تصویب رسیده است.

خانم امیدوار روز پنج‌شنبه، ۱۸ خرداد، در توئیتی با اعلام این خبر از لئو هوساکوس و ژولی میویل دشن، دو سناتوری که در حمایت از این پیشنهاد در سنای کانادا سخنرانی کردند، قدردانی کرد.

دولت کانادا با وجود اعمال تحریم‌های گسترده علیه فرماندهان و اعضای سپاه پاسداران، هنوز این نهاد نظامی ایدئولوژیک جمهوری اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار نداده است.

۱۱:۳۹

تأکید مقام دانشگاهی بر ضرورت تذکر استاد به دانشجویان درباره حجاب

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد در نامه‌ای تأکید کرده که «اساتید ضروری است از باب حفظ حقوق عامه و تضمین کیفیت یادگیری، به افرادی که مبادرت به کشف حجاب در کلاس درس یا نقض سایر موارد مندرج در دستورالعمل آراستگی و شئون رفتاری می‌نمایند تذکر دهند.»

به نوشته وب‌سایت انتخاب، فرزاد جهان‌بین معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد و مسئول اجرایی سازی بیانیه رسالت تعلیم و تربیت اجتماعی، این نامه را خطاب به رؤسای دانشگاه آزاد در استان‌ها و واحدهای ویژه نوشته است.

جهان‌بین اضافه کرده: «چنانچه احتمالاً دانشجویی نسبت به تذکر استاد بی توجهی کرد، استاد ضروری است اسامی را ثبت و در اختیار گروه آموزشی قرار دهد و گروه آموزشی موظف است اسامی را در اختیار معاونت آموزشی قرار دهد و معاونت آموزشی در اختیار دبیرخانه کمیته انضباطی قرار دهد.»

با افزایش دانشجویانی که بدون حجاب در کلاس‌ها و محیط دانشگاهی حضور می‌یابند، دانشگاه‌ها برخوردهای انصباطی با آنها را افزایش داده‌اند.

۱۱:۳۱

۱۰:۴۶

۰۸:۴۴

مادر دادخواه: اوباش کسانی هستند که به سنگ مزار کشته‌شدگان حمله می‌کنند

کاملیا سجادیان، مادر محمدحسن ترکمان که در جریان اعتراضات کشته شد، پس از تخریب محل دفن سه تن از معترضان کشته‌شده در نقاط مختلف ایران از سوی افراد ناشناس، نوشته که «الان کاملا معلومه که اراذل و اوباش چه کسانی هستند، همان‌هایی که به سنگ مزار ابوالفضل حمله کرده و آن را شکستند. اوباش جیره‌بگیران و مفت‌خورهای خاک بر سر حکومتن که تکلیفشان هم معلوم است. یک مشت مهره سوخته که خود نظام هم آنها را راحت می‌سوزاند».

خانم سجادیان در توئیت دیگری نیز نوشته: «اوباش همان کسانی هستند که هواپیمای اوکراینی را با موشک مورد هدف قرار می‌دهند،کلی مسافر رو به خاک و خون می‌کشند و تازه بعد از سه روز دروغگویی، معلوم می‌شود کار خودشان بوده بعد هم قاتلان و عاملان را پوشش می‌دهند.»

با آتش زدن شبانه آرامگاه مجید کاظمی در اصفهان، حمله و شکستن شیشه‌های نصب شده بر مزار ابوالفضل آدینه‌زاده نوجوان کشته شده در مشهد، و تخریب شبانه محل دفن میلاد سعیدیان‌جو در ایذه طی یک شبانه روز، حمله به مزار معترضان کشته شده اعتراضات زن، زندگی، آزادی ابعاد تازه‌ای یافته است.

مزار بسیاری از معترضان در شهرهای مختلف از جمله مزار مجیدرضا رهنورد در آرامستان بهشت رضای مشهد نیز بارها مورد حملات مشابه و تخریب قرار گرفته است.

حمله و تخریب سنگ مزار معترضان کشته و اعدام شده و همچنین چهره‌های فرهنگی، شاعران، نویسندگان، هنرمندان و چهره‌های سیاسی منتقد و حتی شهروندان بهایی و در مواردی مسیحی، یکی از اقدامات پردامنه نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی طی بیش از چهل سال گذشته است.

۰۸:۳۳

ادامه بلاتکلیفی یک دانش‌آموز بازداشت‌شده در مهاباد

کانال تلگرامی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران نوشته فرهاد نوایی، دانش‌آموز ۱۶ ساله اهل روستای ترشکان از توابع مهاباد، که اوایل آبان ۱۴۰۱ توسط نیروهای امنیتی ربوده شده بود،کماکان به صورت بلاتکلیف در بازداشت به سر می‌برد.

این کانال به نقل از «منبع موثق» نوشته که برای آزادی موقت این دانش‌آموز، وثیقه‌ «دو میلیارد و نیمی» خواسته‌اند.

بر اساس این گزارش، «در دوران بازداشت و با شکنجه‌، فرهاد را مجبور به اعترافات اجباری کرده‌اند».

۰۸:۰۶

جاوید رحمان در کنفرانس لندن به یاد زنان بهایی اعدام‌شده در ایران سخنرانی می‌کند

جامعه جهانی بهائی و دفتر جامعه بهائی در بریتانیا از برگزاری مراسم بزرگداشتی برای چهلمین سالگرد اعدام دسته جمعی ۱۰ زن بهائی در شیراز در لندن خبر دادند.

این کنفرانس که روز ۳۱ خرداد در لندن برگزار می‌شود، همزمان با برگزاری «کمپین داستان ما یکیست» که از اول خرداد ماه در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده است.

جامعه جهانی بهائی خبر داده که جاوید رحمان،‌ گزارشگر ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران هم از جمله سخنرانان این جلسه خواهد بود.

بیشتر

XS
SM
MD
LG