لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۱۲:۵۵

فرهاد خسروخاور: جمهوری اسلامی قادر به مدیریت جامعه برای طولانی‌مدت نیست


فرهاد خسروخاور
فرهاد خسروخاور

«زن، زندگی، آزادی» پلان تازه‌ای است در سکانس اعتراض‌های مدنی ایرانیان ۱۴۰۱ خورشیدی. سه‌گانه‌ای که خشونت‌های سیاسی دولتی را چنان احاطه کرده که به تعبیری کنشگران اجتماعی تازه‌ای را به میدان فرا خوانده است.

حجاب به عنوان نمادی از قدرت نظام حاکم در ایران محور تقابلی شده است برای به پرسش گرفتن مشروعیت سیاسی نظام حاکم که بنا به تعبیری ریشه در سنت‌ها و امور قدسی دارد.

رویکرد سیاسی، دولتی و اجباری به حجاب حالا در ظاهر یک پارچگی سیاسی حاکمیت، صف مردان سیاسی جمهوری اسلامی را هم از یکدیگر جدا کرده است.

نظام حاکم بر ایران به توصیف فرهاد خسروخاور جامعه‌شناس و مدرس مدرسه مطالعات پیشرفته علوم اجتماعی در پاریس به آنچه او «خشونت‌ورزی سوریه‌ای» می‌نامد، روی آورده است.

با این تفاوت که بر خلاف اعتراض‌های دی ماه ۹۶ و آبان ماه ۹۸ که خاستگاه اجتماعی‌اش اقتصادی بود، اعتراض‌های شهریور ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که مسائل پیش روی جمهوری اسلامی ریشه‌ای‌تر است و حتی دشواری‌های اقتصادی از فاصله طبقه متوسط معترض در جنبش سبز با طبقه فرودست جامعه کاسته است. اتفاقی که می‌تواند به گفته نویسنده کتاب روسری و جمهوری از تاب‌آوری نظام به مرور کم کند.

رادیوفردا گفت‌و‌گویی داشته است با فرهاد خسرو خاور نویسنده کتاب جامعه‌شناسی انقلاب ایران درباره اعتراض‌های اخیر در ایران.

فرهاد خسروخاور: جمهوری اسلامی قادر به مدیریت جامعه برای طولانی مدت نیست
please wait

No media source currently available

0:00 0:31:22 0:00
لینک مستقیم

XS
SM
MD
LG