لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۲۴

خبرهای کوتاه

هشدار کارگران پیمانی نفت: اگر کشتار مردم پایان نیابد، اعتصاب می‌کنیم

کارگران پیمانی در صنعت نفت ایران به حکومت «اخطار» دادند که اگر «به بازداشت‌ها، به کشتار مردم و سرکوبگری‌ها و اذیت و آزار زنان به خاطر حجاب پایان داده نشود و سرکوب مردم پایان نیابد» ساکت نخواهند ماند و «همصدا با همه مردم» دست به اعتراض خواهند زد و کار را تعطیل خواهند کرد.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت روز دوشنبه، چهارم مهر، با انتشار بیانیه‌ای «خشم و نفرت» این کارگران را در مورد «قتل مهسا امینی این دختر جوان به دست گشت ارشاد» اعلام کرد.

این شورا همچنین افزود: «از مبارزات مردمی علیه خشونت سازمان‌یافته و هر روزه علیه زنان و علیه فقر و جهنم حاکم بر جامعه حمایت و پشتیبانی می‌کنیم.»

در بیانیه این شورا تاکید شده است: «اعتراض حق مسلم ما کارگران و ما همه مردم است و به ستم و ظلم و بساط سرکوبگرانه‌ای که بیش از چهل سال است بر ما روا می‌شود اعتراض داریم. ما دیگر حاضر به ادامه تحمل این بردگی و بی‌حقوقی‌ها نیستیم.»

کارگران پیمانی نفت با اعلام این که به حکومت در این زمینه «اخطار» میدهند، از مقام‌های جمهوری اسلامی خواستند پیام کارگران و مردم را بشنوند.

در سال‌های اخیر کارگران صنعت نفت و پتروشیمی ایران بارها نسبت به وضعیت شغلی‌شان اعتراض کرده‌اند.

اواسط شهریور و دو روز پس از بازدید رئیس مجلس شورای اسلامی از مجتمع پارس جنوبی در بوشهر، ده‌ها نفر از کارکنان رسمی شاغل در سکوهای گازی پارس جنوبی که قصد برگزاری تجمع اعتراضی مقابل ساختمان وزارت نفت در تهران را داشتند، بازداشت شدند.

در اوایل تیرماه نیز اتحادیه آزاد کارگران ایران از اعتصاب سراسری کارگران داربست‌بند شاغل در پروژه‌های نفتی ایران خبر داد.

اما بزرگ‌ترین اعتصاب کارگران صنعت نفت مربوط به سال گذشته است. تیرماه سال گذشته، اعتصاب کارگران پیمانکاری، پروژه‌ای و روزمزد صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایران به بسیاری از شهرهای ایران گسترش یافت و واکنش‌های بسیاری را برانگیخت.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

«کیک محبوب من» جایزه بهترین فیلم منتقدان بین‌المللی را در جشنواره برلین برد

لی‌لی فرهادپور بازیگر «کیک محبوب من» جایزه فیپرشی را به نیابت از کارگردانان دریافت کرد
لی‌لی فرهادپور بازیگر «کیک محبوب من» جایزه فیپرشی را به نیابت از کارگردانان دریافت کرد

فیلم «کیک محبوب من» ساختهٔ مریم مقدم و بهتاش صناعی‌ها جایزهٔ بهترین فیلم انجمن منتقدان بین‌المللی فیلم (فیپرشی) را در جشنوارهٔ برلیناله دریافت کرد.

کارگردانان فیلم روز جمعه، چهارم اسفندماه، در بیانیه‌ای که در غیاب آنها و توسط لی‌لی فرهادپور،‌ بازیگر این فیلم، قرائت شد، گفتند: «ما بسیار خوشحالیم که این جایزه را از باسلیقه‌ترین و سخت‌گیرترین مخاطبان سینما دریافت می‌کنیم و بسیار متأسفیم که هنگام دریافت این جایزه در کنارشان نیستیم.»

«کیک محبوب من» ساخته مریم مقدم و بهتاش صناعی‌ها در حالی به بخش مسابقه هفتاد و چهارمین دوره جشنواره فیلم برلین راه یافته است که دو کارگردان این فیلم توسط مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی ممنوع‌الخروج شده‌اند.

۳۰ جشنواره و مؤسسه سینمایی و فیلمساز بین‌المللی اواخر آذرماه امسال با انتشار نامه‌ای سرگشاده خواستار آن شدند که جمهوری اسلامی با لغو اتهامات وارده به این دو فیلمساز ایرانی، حکم ممنوعیت خروج آنها از کشور را لغو کند.

سازندگان فیلم «کیک محبوب من» در گفت‌وگو با رادیو فردا گفتند با آنکه ساخت فیلمشان را پیش از اعتراض‌های سراسری سال ۱۴۰۱ آغاز کرده بودند اما این فیلم در ستایش زن، زندگی و‌ آزادی است.

مریم مقدم و بهتاش صناعی‌ها در گفت‌وگو با رادیوفردا، ضمن بیان توضیحاتی دربارهٔ چگونگی تولید فیلم «کیک محبوب من» بدون رعایت الزامات سانسور جمهوری اسلامی ازجمله حجاب اجباری زنان، می‌گویند که امیدوارند ساخت این فیلم مسیر را برای سایر فیلمسازان ایرانی در تولید آثار مشابه فراهم کند.

پس از اعتراضات «زن زندگی آزادی» فشارهای حکومتی بر بازیگران و سینماگران منتقد و معترض افزایش یافته است. بسیاری از آن‌ها احضار شدند، برای برخی پرونده‌های قضایی تشکیل شده است و شماری از آنها ممنوع‌الکار و ممنوع‌الخروج شده‌اند.

دادگاه بریتانیا فرجام‌خواهی «عروس داعش» برای بازگرداندن تابعیت خود را رد کرد

 شمیمه بیگم (فرد وسط تصویر) در سال ۲۰۱۵ به همراه دو دوست خود از بریتانیا خارج شدند و به داعش پیوستند
شمیمه بیگم (فرد وسط تصویر) در سال ۲۰۱۵ به همراه دو دوست خود از بریتانیا خارج شدند و به داعش پیوستند

دادگاه تجدیدنظر در بریتانیا رأی داد زنی که ۹ سال پیش با داشتن تابعیت بریتانیا، این کشور را برای پیوستن به گروه داعش ترک کرده بود، نمی‌تواند دیگر شهروند این کشور باشد.

قاضی دادگاه در این حکم که روز جمعه چهارم اسفند اعلام شد، نوشت شمیمه بیگم با تصمیم به پیوستن به داعش، «فلاکت زندگی» خود را رقم زد.

حکم دادگاه مهر تأییدی بر تصمیم ساجد جاوید، وزیر کشور وقت بریتانیا است که ۵ سال پیش تابعیت این زن را لغو کرد.

در حکم دادگاه آمده است که جدی گرفتن تهدیدات مرتبط با امنیت ملی برای بریتانیا اولویت دارد تا این‌که این فرد خود یک قربانی بالقوه بوده یا نه.

وزارت کشور بریتانیا از حکم دادگاه استقبال و بر حفظ امنیت این کشور و مردم آن تأکید کرد.

وکیل شمیمه بیگم به رسانه‌های بریتانیا گفت تصمیم دادگاه تجدید نظر حکم نهایی نیست و هنوز دریچه‌ای قانونی وجود دارد تا شاید شهروندی این زن را به او برگرداند.

وکلای او مدعی هستند که این زن «قربانی قاچاق کودکان» بوده و تصمیم دولت وقت و حکم تازه دادگاه او را به عنوان فردی بدون تابعیت رها می‌کند.

شمیمه بیگم یک سال پس از تسلط گروه داعش بر بخش‌هایی از سوریه و عراق، همراه با دو دوست مدرسه‌ای خود به رقه در سوریه رفت و با ازدواج با یک عضو داعش، به «عروس داعش» شهرت یافت.

او که با آگاهی از ماهیت و عملکرد گروه داعش به آن پیوسته بود، در آن زمان ۱۵ سال داشت و از والدینی مسلمان و اهل بنگلادش در بریتانیا به دنیا آمده بود.

شمیمه بیگم در دوران زندگی در سوریه دارای سه فرزند شد که هر سه در نوزادی «فوت کردند».

این زن در پادکست‌های خود گفته انسان «بدی نیست» ولی قبول دارد که مردم بریتانیا حق دارند او را به دیده یک تهدید بنگرند.

این زن از محل زندگی خود در اردوگاهی در شمال سوریه برای بازگشت به بریتانیا تلاش کرده بود.

صدها تن از فرزندان خانواده‌های مسلمان ساکن بریتانیا و کشورهای دیگر اروپای غربی در زمان حکومت داعش به این گروه پیوستند و بسیاری از آن‌ها شهروندی خود را از دست دادند.

آلمان از معدود کشورهایی است که با بازگشت برخی از این افراد موافقت کرد.

جمعی از نواندیشان دینی خواستار «نجات جان» ماموستا محمد خضرنژاد شدند

دادگاه انقلاب ارومیه ماموستا محمد خضرنژاد را به اتهام «افساد فی‌الارض» به اعدام محکوم کرده است
دادگاه انقلاب ارومیه ماموستا محمد خضرنژاد را به اتهام «افساد فی‌الارض» به اعدام محکوم کرده است

۱۴ تن از نواندیشان دینی از رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل، خواستند از «اعتبار و اقتدار» خود برای نجات جان ماموستا محمد خضرنژاد، روحانی اهل سنت محکوم به اعدام، استفاده کند.

این فعالان مدنی و سیاسی روز جمعه، چهارم اسفندماه،‌ در نامه‌ای سرگشاده خطاب به این مقام سازمان ملل، نوشتند که آقای خضرنژاد «گناهی جز ایستادن در کنار مردم ندارد».

آنها در ادامه با «غیرقانونی و نامشروع» خواندن حکم اعدام برای این روحانی اهل سنت نسبت به «آثار مخرب این احکام امنیتی در وضعیت حقوق بشر ایران» هشدار دادند.

محمدجواد اکبرین، صدیقه وسمقی، حسن یوسفی اشکوری، سروش دباغ، رضا علیجانی، عبدالعلی بازرگان، رضا بهشتی معزّ، رحمان لیوانی، علی طهماسبی، احمد علوی، ژیلا موحد شریعت‌پناهی، عبدالله ناصری طاهری، مهدی ممکن و یاسر میردامادی امضاکنندگان این نامه هستند.

رادیوفردا روز ۲۱ بهمن‌ماه خبر داد که شعبهٔ سوم دادگاه انقلاب ارومیه ماموستا محمد خضرنژاد را به اتهام «افساد فی‌الارض» به اعدام محکوم کرده است.

شماری از روحانیان اهل سنت کُرد نیز هفتهٔ گذشته با ارسال نامه‌ای مشترک به رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، صدور حکم اعدام برای ماموستا محمد خضرنژاد را «ناعادلانه» خواندند و خواستار آزادی او شدند.

آتش‌سوزی مجتمع مسکونی در شهر والنسیا اسپانیا دست‌کم ۱۰ کشته به جا گذاشته است

به گزارش رسانه‌های اسپانیا در آتش‌سوزی بزرگی در یک مجتمع مسکونی در شهر والنسيا، واقع در شرق اين کشور، دست‌کم ۱۰ نفر کشته و ۱۵ تن مجروح شده‌اند.

آتش سوزی غروب پنجشنبه سوم اسفند آغاز شد و ماموران آتش‌نشانی عملیات مهار حريق و نجات ساکنان این ساختمان را تا روز جمعه ادامه دادند. آنها قبل از ظهر جمعه بالاخره توانستند حریق را کاملا مهار کرده و وارد طبقات پايينی ساختمان شوند.

دادگاه عالی ایالت والنسیا تحقیقات در مورد دلايل وقوع اين حادثه و نحوه گسترش سریع آتش‌سوزی در این مجموعه مسکونی را آغاز کرده ولی جزئيات تحقيقات فعلا علنی نخواهد شد.

برخی از کارشناسان می‌گویند علاوه بر وزش باد، احتمالا استفاده از مواد پلاستیکی در نمای ساختمان نیز باعث گسترش سریع آتش سوزی شده است. شاهدان عینی می‌گویند شعله‌های آتش ظرف کم تر از ۳۰ دقیقه تمام ساختمان را در برگرفت.

در سال ۲۰۱۷ یک مجموعه مسکونی به نام برج گرنفل در شهر لندن دچار آتش‌سوزی گسترده‌ای شد و تحقیقات مشخص کرد که عامل اصلی گسترش سریع حریق مواد پلاستیک در نمای ساختمان بوده است.

یک مقام پلیس به خبرگزاری‌ها گفت وزش باد در طول شب گذشته مهار آتش بوسیله دستگاه‌های آب پاش را کند کرد.

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا، روز جمعه هنگام بازدید از محل حادثه گفت:«ساکنان این مجموعه مسکونی بر اثر گسترش سریع شعله های آتش ظرف چند دقیقه همه چیز خود را از دست دادند.»

این مجموعه مسکونی که در یکی از محلات گران‌قیمت شهر والنسیا واقع شده است، ۱۳۸ واحد مسکونی دارد. به نظر می‌رسد مرکز حریق طبقات دهم تا چهاردهم این ساختمان بوده است ولی به سرعت به سایر طبقات گسترش یافته است.

شهردار والنسیا صبح جمعه گفت تاکنون مرگ چهار نفر تائید شده و ۱۵ نفر نیز مجروح شده اند که شش نفر از آنها ماموران آتش نشانی هستند. تعداد کشته‌شدگان عصر جمعه ۱۰ تن اعلام شد.

ساختمان شامل دو برج مسکونی است که توسط یک فضای روباز که آسانسورها در آنجا قرار دارند به یکدیگر وصل می شوند. به گزارش رسانه‌های اسپانیا این مجموعه مسکونی در سال ۲۰۰۸ ساخته شده است.

یک کارشناس بیمه و سوانح در مصاحبه با تلویزیون ملی اسپانیا گفت که فقدان دیوارهای محافظ در برابر حریق و استفاده از مواد پلاستیکی نظیر ماده «پولیورتان» که برای عایق‌بندی جداره خارجی ساختمان‌ها به کار برده می‌شود احتمالا در گسترش سریع آتش سوزی تاثیر داشته است.

در ماه اکتبر نیز بر اثر آتش‌سوزی در یک کلوب شبانه در ناحیه مورسیا، واقع در جنوب اسپانیا، ۱۳ نفر جان خود را از دست دادند.

دولت ایالتی والنسیا سه روز عزای عمومی اعلام کرده و برگزاری جشن‌های سالانه محلی را که چند هفته طول می کشد به تاخیر انداخت.

شهردار والنسیا گفت ۱۳۸ مسکن موقت برای خانواده‌هایی که در این آتش سوزی بی خانمان شده اند آماده خواهد شد و تا آن زمان برای اجاره خانه کمک هزینه دریافت خواهند کرد.

ابراز نگرانی و انتقاد دوباره مولوی عبدالحمید از افزایش اعدام در ایران

یک معترض به حکومت کف دست خود نوشته است: «نه به انتخابات فرمایشی»؛ جمعه چهارم اسفند
یک معترض به حکومت کف دست خود نوشته است: «نه به انتخابات فرمایشی»؛ جمعه چهارم اسفند

امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های روز جمعه، چهارم اسفند، بار دیگر از افزایش اجرای حکم اعدام در کشور ابراز نگرانی کرد.

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی در سخنرانی خود با اشاره به افزایش اعدام در ایران، چه اعدام به دلیل قاچاق مواد مخدر و چه «اعدام‌های سیاسی»، گفت که این اعدام‌ها باعث «نگرانی همه مردم [شده] و تمام دنیا از آنها تکان خورده است».

او در ادامه با اشاره به دو اتهام محاربه و افساد فی‌الارض که تعداد قابل توجهی از مخالفان جمهوری اسلامی به آن متهم شده‌اند «قتل مردم» را «سنگین» خواند.

تفهیم این اتهامات در ایران می‌اتواند مجازات اعدام را در پی داشته باشد.

مولوی عبدالحمید روز جمعه در ادامه به «اجبار در اعتراف» و سپس اعدام افراد «بر اساس همین اعتراف اجباری» اعتراض کرد.

این چهره اهل سنت پیشتر هم در واکنش به اعدام محمد قبادلو، از معترضان «زن، زندگی، آزادی»، به اخذ اعتراف‌های اجباری از زندانیان سیاسی اشاره کرده بود.

او در همان زمان در حساب خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «اخذ اعتراف اجباری از زندانیان و اجرای بی‌رویه احکام اعدام در کشور، مجامع بین‌المللی را تکان داده و باعث افزایش نارضایتی مردم و گسترش فاصله آنها از حاکمیت شده است.»

محمد قبادلو نهمین نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری «زن، زندگی، آزادی» بود که پس از برگزاری روندهای قضایی فوری و مورد اعتراض از سوی نهادهای حقوق بشری، اعدام شد.

ساعتی پیش از برگزاری نماز جمعه در زاهدان، حساب حال‌وش در شبکه‌های اجتماعی از «استقرار نیروهای نظامی در اطراف مصلی و مسجد مکی زاهدان و بازرسی بدنی نمازگزاران» خبر داده بود.

پوتین می‌گوید «۹۵ درصد» قوای اتمی راهبردی روسیه مدرنیزه شده است

ولادیمیر پوتین روز پنج‌شنبه با یک بمب‌افکن تی‌یو ۱۶۰ ام روسی پرواز کرد
ولادیمیر پوتین روز پنج‌شنبه با یک بمب‌افکن تی‌یو ۱۶۰ ام روسی پرواز کرد

در آستانه سالگرد تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، ادعا کرد که قوای اتمی راهبردی این کشور «در حد ۹۵ درصد مدرنیزه شده است».

آقای پوتین از آغاز تهاجم نظامی به اوکراین در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ تاکنون بارها بر قدرت اتمی کشورش تاکید کرده است، امری که از همان ابتدا باعث واکنش محافظه‌کارانه غرب به حمله به خاک اوکراین شد.

در ادامه همین رویکرد، به گزارش خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین روز جمعه، چهارم اسفند، در یک سخنرانی به مناسبت روز بزرگداشت نیروهای مسلح روسیه ادعا کرده است که قوای اتمی کشورش در سه حوزه زمینی و هوایی و دریایی «تقریبا به طور کامل» مدرن و به‌روز شده است.

او همچنین خبر داد که نیروی هوایی روسیه چهار بمب‌افکن اتمی و مافوق صوت جدید تی‌یو ۱۶۰ ام را تحویل گرفته است.

بمب‌افکن تی‌یو ۱۶۰ ام قادر به حمل ۱۲ موشک کروز یا ۱۲ موشک اتمی کوتاه‌برد است و می‌تواند ۱۲ هزار کیلومتر بدون سوخت‌گیری پرواز کند.

پوتین که روز پنج‌شنبه در چارچوب همین نمایش قدرت با یکی از این بمب‌افکن‌های اتمی پرواز کرده بود بخش اعظم سخنرانی روز جمعه‌اش را به تقدیر از سربازان روس در جبهه جنگ اوکراین اختصاص داد.

رئیس جمهور روسیه همچنین ادعا کرد که خط تولید موشک‌های مافوق صوت جدید زیرکون آغاز به کار کرده و «حال نوبت توسعه و تولید مدل‌های آینده‌دار» است.

این ادعای ولادیمیر پوتین در حالی است که ماه گذشته رسانه‌های دولتی روسیه از قول مدیر کمپانی تولیدکننده زیرکون خبر داده بودند که به‌کارگیری این نوع موشک «سریع اتفاق نخواهد افتاد» و هنوز «نیاز به مقداری آزمایش» دارد.

در آستانه سالگرد حمله روسیه به اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور این کشور، چند روز پیش گفته بود که مسکو از تأخیر در رسیدن کمک‌های بیشتر به اوکراین بهره‌برداری می‌کند و وضعیت در مناطقی که حمله نیروهای روسیه بر آن‌ها متمرکز شده «به‌شدت دشوار» شده است.

تکلیف بسته کمک مالی و تسلیحاتی آمریکا به اوکراین به دلیل تعلل جمهوری‌خواهان در کنگره این کشور همچنان نامعلوم است.

ترامپ خواستار بسته شدن پرونده‌ اتهامی‌اش در رابطه با نگهداری اسناد محرمانه شد

دونالد ترامپ (وسط) در دادگاه عالی نیویورک، در پرونده‌ای مربوط به کسب و کارش در این ایالت
دونالد ترامپ (وسط) در دادگاه عالی نیویورک، در پرونده‌ای مربوط به کسب و کارش در این ایالت

وکلای دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، از دادگاه فدرال خواستند پرونده اتهامی او در ارتباط با نگهداری غیرقانونی اسناد محرمانه دولتی با استدلال «مصونیت» او بسته شود.

به عقیده برخی از کارشناسان، مهم‌ترین پرونده کیفری علیه ترامپ همین پرونده است که بازرس ویژه وزارت دادگستری در مورد نگهداری غیرقانونی اسناد محرمانه دولتی پس از پایان دوران ریاست جمهوری عليه او تنظیم کرده است.

رئیس‌ جمهور پیشین ایالات متحده به ظن نگهداری شخصی اسناد امنیت ملی و اخلال در تلاش دولت برای دسترسی به آن‌ها به دادگاه کشانده شده است.

حال در درخواست جدید، وکلای او استدلال کرده‌اند که دونالد ترامپ در زمان انتقال اسناد محرمانه به محل اقامتش در فلوریدا رئیس جمهور بوده و بنابراین این اقدام «رسمی» به حساب می‌آید، و دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور مصونیت داشته است.

این نخستین بار نیست که وکلای آقای ترامپ استدلال مصونیت رئیس‌جمهور از پیگرد قانونی را مطرح می‌کنند.

پیشتر در میانه بهمن‌ماه یک دادگاه تجدیدنظر این استدلال حقوقی را در پرونده توطئه ترامپ برای براندازی نتایج انتخابات ریاست‌ جمهوری سال ۲۰۲۰ رد کرده و اکنون وکلای او منتظر نظر دادگاه عالی آمریکا در این زمینه هستند.

اواسط بهمن‌ماه گذشته، یک بازرس دیگر وزارت دادگستری جو بایدن را از اتهام نگهداری اسناد محرمانه پس از معاونت باراک اوباما مبرا دانسته و او را شایسته تعقیب قضایی ندانست.

توافق بریتانیا و اتحادیه اروپا درباره مقابله با مهاجرت غیرقانونی

اردوگاه پناهجویان «کاله» در فرانسه (عکس از آرشیو)
اردوگاه پناهجویان «کاله» در فرانسه (عکس از آرشیو)

گزارش‌ها حاکی است که اتحادیه اروپا و بریتانیا بر سر طرح‌هایی برای مبارزه با مهاجرت غیرقانونی به توافق رسیدند.

وزارت کشور بریتانیا روز جمعه اعلام کرد که دولت بریتانیا و فرانتکس، آژانس گارد ساحلی و مرزی اروپا، با یک ترتیبات کاری جدید موافقت کرده‌اند که «زمینه همکاری سودمند برای دو طرف را فراهم می‌کند».

قرار است ایلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا، جمعه به لندن سفر کند تا به همراه جیمز کلورلی، وزیر کشور بریتانیا در مراسم امضا این توافق شرکت کند.

در بیانیه دولت بریتانیا آمده است، براساس این توافق، آژانس‌های مرزی بریتانیا و فرانتکس می‌توانند به اطلاعات یکدیگر برای امنیت مرزها و مقابله با جرایم سازمان‌یافته مهاجرتی دسترسی داشته باشند.

بخش‌های دیگر این توافق به برنامه‌های آموزشی مشترک و تبادل کارکنان می‌پردازد و همچنین دو طرف همکاری‌هایی در زمینه تحقیق و توسعه فناوری‌های جدید خواهند داشت.

جیمز کلورلی در این زمینه گفت: «جرایم سازمان‌یافته مهاجرتی و قاچاق افراد چالش‌های جهانی هستند که به راه‌حل‌ها و رویکردهای مشترک نیاز دارند».

وزیر کشور بریتانیا اضافه کرده است: «این توافق مهم بین بریتانیا و فرونتکس گام اساسی دیگری برای مقابله با مهاجرت غیرقانونی، تامین امنیت مرزها و توقف حرکت قایق‌ها است. »

روابط بین بریتانیا و اتحادیه اروپا به دنبال «برگزیت» دچار چالش شد، ولی در چند ماه اخیر در مورد مجموعه‌ای از مسائل این روابط شاهد بهبود بوده است.

بریتانیا پس از ۴۸ سال عضویت در اتحادیه اروپا شامگاه ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ به طور رسمی از این اتحادیه خارج شد.

فرایند برگزیت، خروج از اتحادیه اروپا ،پس از ۱۱ ماه دوران انتقالی تکمیل شد و بزرگ‌ترین تحول اقتصادی برای بریتانیا پس از جنگ جهانی دوم تاکنون را رقم زد.

سوناک ریشی، نخست وزیر فعلی بریتانیا، کاهش میزان مهاجرت غیرقانونی را یکی از ارکان اصلی برنامه‌های دولت خود قرار داده است.

در سال ۲۰۲۳ بیش از ۲۹ هزار نفر به طور غیرقانونی و از طریق کانال مانش وارد بریتانیا شدند. این میزان در سال ۲۰۲۲ در حدود ۴۶ هزار نفر بود.

ریشی سوناک وعده داده است که حرکت «قایق‌ها را متوقف کند.»

آمریکا چهار نفر را به قاچاق تسلیحات ساخت ایران برای حوثی‌ها متهم کرد

موشک‌های توقیف شده «سطح به هوا » مدل ۳۵۸
موشک‌های توقیف شده «سطح به هوا » مدل ۳۵۸

دادستانی آمریکا روز پنجشنبه سوم اسفند ماه چهار نفر را به تلاش برای ارسال تسلیحات تهاجمی ساخت ایران به حوثی‌های یمن متهم کرد.

این چهار نفر ماه گذشته به هنگام توقیف یک کشتی حامل تسلیحات در سواحل سومالی، توسط نیروی دریایی آمریکا بازداشت شدند.

وزارت دادگستری آمریکا، محمد پهلوان، محمد مظهر، غفران الله و اظهر محمد را به ارائه اطلاعات نادرست به افسران گارد ساحلی ایالات متحده پس از دستگیری متهم کرده است.

وزارت دادگستری می‌گوید این چهار نفر کارت شناسایی شهروندی پاکستان داشته‌اند و برای محاکمه به ایالت ویرجینیا منتقل شده‌اند.

محمد پهلوان به عنوان متهم اصلی این پرونده همچنین متهم شده است که با آگاهی در صدد بوده است که کلاهک‌های موشک ساخت ایران را به صورت قاچاقی به شبه‌نظامیان حوثی برساند.

متیو اولسن، دستیار دادستان کل در بخش امنیت ملی وزارت دادگستری، در این زمینه گفت: محمد پهلوان «تلاش کرد قطعات موشکی پیشرفته، از جمله کلاهک را برای شورشیان حوثی قاچاق کند تا علیه کشتی‌های باری و کشتی‌های آمریکایی استفاده شود».

این مقام دادستانی آمریکا تصریح کرد که ایالات متحده به تلاش‌های خود برای مقابله با اقدامات بدخواهانه‌ای که کشتی‌رانی بین‌المللی و جان مردان و زنان آمریکایی را به مخاطره می‌اندازند، ادامه می‌دهد.

مقامات آمریکایی در ۲۵ دی ماه سال جاری از توقیف یک کشتی حامل کلاهک‌های موشک ساخت ایران در سواحل سومالی خبر داده بودند.

آنها گفته بودند این کشتی محموله خود را که شامل کلاهک‌های موشک و اجزاء مرتبط با آن بود از ایران بارگیری کرده و قرار بود این محموله پس از انتقال به یک کشتی دیگر در سواحل سومالی، در نهایت به حوثی‌های یمن برسد.

در جریان این عملیات دو عضو یگان ویژه نیروی دریایی آمریکا که هنگام مواج بودن شدید دریا روی نردبان بودند به داخل آب سقوط کردند و جست‌وجوها برای یافتن آنها بی‌نتیجه ماند.

در همین زمینه سخنگوی فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، سنتکام، روز۳۰ بهمن ماه در یک کنفرانس خبری جزئیاتی از تسلیحات توقیف‌شده در دریای عرب ارائه کرد.

ویلیام اوربان، سخنگوی سنتکام گفت، حکومت ایران «مسئول برنامه‌ریزی، سازماندهی و ساخت» این تسلیحات و ارسال آنها برای شبه‌نظامیان حوثی یمن است.

آقای اوربان اضافه کرد، موشک‌های زمین به هوای تقریبا جدید ساخت ایران از جمله سلاح‌هایی بوده که از دو محموله سلاح توقیف شده توسط نیروی دریایی آمریکا در ماه‌های نوامبر سال گذشته و همچنین فوریه سال جاری به دست آمد.

این سخنگوی ستنکام تصریح کرد که قرار بوده این دو محموله به دست شبه نظامیان حوثی در یمن برسد.

ویلیام اوربان ایران در ادامه به دوربین های حرارتی نظامی که در ماه نوامبر توسط یو.اس.اس فورست کشف و ضبط شده اشاره کرد و گفت این دوربین ساخت «رایان رشد افزار»، تولید کننده صنایع دفاعی در ایران است.

ارتش آمریکا می گوید، محموله اسلحه‌ای که در ماه فوریه سال جاری توقیف شد شامل ۱۵۰ موشک هدایت شونده ضد تانک دهلویه ساخت ایران است که از موشک روسی کورنت روسی کپی برداری شده‌اند. همچنین از این محموله سه موشک «سطح به هوا » مدل ۳۵۸ به دست آمده است.

نمایندگان پارلمان آلمان خواستار تحویل پیکر ۴ زندانی کُرد اعدام‌شده به خانواده‌ها شدند

کاتیا لایکرت و یورگن هاردت، نمایندگان پارلمان آلمان در کنار ماریا محمودی و بیان عظیمی
کاتیا لایکرت و یورگن هاردت، نمایندگان پارلمان آلمان در کنار ماریا محمودی و بیان عظیمی

۱۰ نمایندهٔ مجلس آلمان در دیدار با بیان عظیمی و ماریا محمودی، همسران پژمان فاتحی و محمد فرامرزی، خواستار تحویل پیکرهای چهار زندانی سیاسی کُرد شده‌اند که اخیراً توسط جمهوری اسلامی اعدام شدند.

«تیم کفالت سیاسی آلمان»، هماهنگ‌کنندهٔ این دیدارها، روز پنج‌شنبه سوم اسفندماه، در بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن به دست رادیو فردا رسیده با اشاره به موج جدید اعدام زندانیان سیاسی در ایران خواستار «پایان یافتن سیاست مماشات آلمان» با جمهوری اسلامی و همچنین «پایان یافتن دستگاه اعدام وحشیانهٔ جمهوری اسلامی» شدند.

آنها با اشاره به این که پیکرهای این زندانیان سیاسی باید به خانواده‌هایشان تحویل داده شود، اعلام کردند که آمران و عاملان این اعدام‌ها باید در این زمینه «پاسخگو» باشند.

با وجود درخواست‌های نهادهای مدافع حقوق بشر برای توقف اجرای حکم اعدام چهار زندانی سیاسی کُرد، خبرگزاری قوه قضائیه جمهوری اسلامی اعلام کرد که محمد فرامرزی، محسن مظلوم، وفا آذربار و پژمان فاتحی، از اعضای حزب کومله، سحرگاه دوشنبه ۹ بهمن اعدام شدند.

اعدام این چهار نفر با واکنش گسترده فعالان سیاسی و مدنی و نیز نهادهای حقوق بشری شد.

ماکس لوکس، یورگن هاردت، کاتیا لایکرت، مایکل براند، کریستین دور، رناتا آلت، پیتر هایدت، کنوت گرشاو، کلارا بونگر و کاترین فوگلر نمایندگانی بودند که با بیان عظیمی و ماریا محمودی دیدار کردند.

در همین زمینه، یورگن هاردت، از اعضای ارشد حزب اتحادیه سوسیال مسیحی‌ها و دموکرات مسیحی‌ها، روز پنج‌شنبه در صحن پارلمان آلمان با اشاره به عدم تحویل پیکرهای این چهار زندانی سیاسی گفت: «رژیم می‌ترسد که آثار شکنجه روی این پیکرها دیده شود و همچنین می‌ترسد که در هنگام خاکسپاری مردم علیه رژیم قیام کنند.»

اسرائیل به مذاکرات آتش‌بس در «پاریس می‌پیوندد»

بمباران خان یونس توسط اسرائیل در روز پنجشنبه
بمباران خان یونس توسط اسرائیل در روز پنجشنبه

رسانه‌های اسرائیلی روز پنجشنبه اعلام کردند که اسرائیل روز جمعه مذاکره‌کنندگانی را برای مذاکرات آتش‌بس به پاریس می‌فرستد.

کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل روز پنجشنبه گزارش داد که کابینه جنگ با اعزام مذاکره کنندگان به رهبری رئیس سرویس اطلاعاتی موساد به پاریس برای گفت‌وگو در مورد توافق احتمالی برای آزادی بیش از ۱۰۰ گروگانی که گمان می‌رود هنوز در بازداشت گروه افراطی حماس گمان هستند، موافقت کرده‌است.

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی گروه افراطی حماس، در حالی در هفته جاری در مصر بسر می‌برد که بنظر می‌رسد مذاکرات بر سر آتش‌بس همچنان ادامه دارد.

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل پیشتر در بیانیه‌ای با اشاره به اینکه دولت اسرائیل به مذاکره کنندگان این کشور اختیارات بیشتری برای مذاکره داده است گفته بود کشورش برای ادامه عملیات زمینی گسترده آماده می شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ارتش اسرائیل بامداد پنجشنبه هفت بار به رفح در جنوب نوار غزه حمله کرد که در جریان یکی از این حملات یک مسجد بزرگ با خاک یکسان و بخش وسیعی از اطراف آن تخریب شد.

براساس ویدئوهای منتشر شده، مسجد الفاروق تخت زمین شده و گنبدهای سیمانی آن فرو ریخته و ساختمان‌های مجاور ویران شده‌اند.

حماس که هنوز هم گمان می رود بیش از ۱۰۰ گروگان را در اختیار دارد، می‌گوید که آنها را آزاد نخواهد کرد مگر اینکه اسرائیل با پایان دادن به جنگ و عقب نشینی موافقت کند. اسرائیل می گوید تا زمانی که حماس ریشه کن نشود از غزه خارج نمی‌شود.

مقام‌های بهداشتی فلسطینی می‌گویند حملات ارتش اسرائیل به جنوب و مرکز غزه دست‌کم ۴۸ کشته برجا گذاشت که نیمی از آن‌ها زن و کودک هستند.

فرود کاوشگر آمریکایی روی سطح کره ماه

کاوشگر یک شرکت خصوصی به نام «اودیسئوس» روز پنجشنبه سوم اسفند پس از طی کردن یک روز در مدار کره ماه، توانست با موفقیت روی سطح این قمر فرود آید.

این کاوشگر نیمه شب به وقت گرینویچ به رغم برخی از مشکلات روی سطح ماه فرود آمد.

استیو آلتموس، مدیرعامل شرکت آمریکایی «اینتوئیتیو ماشینز» در یک پخش زنده اینترنتی لحظه فرود «اودیسئوس» را گزارش کرد و به هنگام نشستن این کاوشگر بر سطح ماه گفت: «به ماه خوش آمدید»

ابتدا اعلام شد که «سیگنال‌های» ارسالی این کاوشگر بسیار ضعیف است. اما دو ساعت بعد گفته شد که «اودیسئوس» شروع به ارسال داده‌ها و اطلاعات کرده است.

تیم کراین، مدیر این ماموریت، نیز گفت: « بدون شک می‌توانیم تأیید کنیم که کاوشگر ما روی سطح ماه فرود آمده است.»

فرود با موفقیت این کاوشگر، اولین مورد از بازگشت آمریکا به کره ماه از سال ۱۹۷۲ و پایان ماموریت آپولو ۱۷ است.

«اودیسئوس»، ساخت شرکت فناوری «اینتوئیتیو ماشینز»، ۲۶ بهمن به‌وسیله یک موشک شرکت «اسپیس اکس» به فضا پرتاب شد.

«اودیسئوس» در شیاری روی سطح ماه به نام «مالاپرت ای» که در نزدیکی قطب جنوب اين سياره فرود آمد که تصور می‌شود دارای منابع غنی آب یخ زده است.

این کاوشگر شش ضلعی که شش ستون یا پایه فرود دارد، حامل تجهیزات علمی و پژوهشی ناسا است که قرار است علاوه بر نمونه برداری از سطح کره ماه، کنش و واکنش سطح این قمر با هوای فضا و سایر مشخصات طبیعی آن را بررسی کند که برای بازگشت فضانوردان به کره ماه بسيار مهم است.

این فضاپیما از روز چهارشنبه که به مدار ماه رسید، با فاصله تقریبا ۹۲ کیلومتری از سطح ماه در مدار این قمر در حال حرکت بوده است.

مرکز کنترل این ماموریت در بوستون، روز پنجشنیه اعلام کرد که تمامی داده‌های مخابره‌شده نشان می‌دهد که این کاوشگر در «بهترین حالت» در مدار ماه در حال حرکت است.

فاصله مدار کره ماه از سطح زمین حدود ۳۸۴ هزار کیلومتر است و این کاوشگر این فاصله را طی شش روز گذشته پس از جدا شدن از موشک طی کرده است.

فرود «اودیسئوس» درعین حال اولین مورد از فرود یک فضاپیمای محصول شرکت‌های خصوصی بر سطح کره ماه خواهد بود.

فقط پنج کشور، آمریکا، روسیه، چین، هند و ژاپن، تاکنون توانسته اند فضاپیما روی سطح کره ماه فرود بياورند. هیچ شرکت خصوصی تاکنون موفق نشده است چنین ماموریتی را انجام دهد.

ناسا اعلام کرده که قصد دارد در سال ۲۰۲۶ برای اولین بار پس از بیش از پنج دهه تعدادی از فضانوردان خود را به کره ماه بفرستد.

این ماموریت بخشی از طرح دراز مدت ناسا برای اعزام انسان به سیاره مریخ است.

تمرکز ماموریت ناسا نیز روی مناطق نزدیک به قطب جنوب ماه است که به دلیل احتمال وجود آب علاوه بر تامین نیاز فضانوردان در تولید سوخت موشک‌های راهی کره مریخ نیز می تواند نقش مهمی ایفا کند.

پردیس افکاری، بازیگر سینما و تلویزیون، درگذشت

پیوستن پردیس افکاری به شبکهٔ ماهواره‌ای جم خبرساز شده بود
پیوستن پردیس افکاری به شبکهٔ ماهواره‌ای جم خبرساز شده بود

پردیس افکاری، بازیگر سینما و تلویزیون، بر اثر بیماری سرطان کبد در سن ۶۰ سالگی درگذشت.

محمد نجفی، همسر خانم افکاری، روز پنج‌شنبه، سوم اسفندماه، با بیان اینکه وضعیت همسرش «در مدت کوتاهی» وخیم شد، به خبرگزاری ایسنا گفت: « از زمان تشخیص بیماری همسرم تا به امروز کمتر از یک هفته گذشته. متاسفانه این بیماری پنهان بود و ما اصلاً متوجه آن نشدیم.»

آقای نجفی در ادامه گفت که سرطان «به سرعت تمام کبد را گرفت و به بخشی از ریه هم سرایت کرد».

اما خواهر این بازیگر سینما روز یکشنبه،‌ دوم اسفندماه، با اعلام به کما رفتن او به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفت که پردیس افکاری ۱۰ روز پیش به بیمارستان منتقل شد.

او همچنین گفت که در این مدت هیچ‌یک از مسئولین سینما و تلویزیون ایران برای پیگیری وضعیت پردیس افکاری اقدامی نکرده‌اند.

خانم افکاری سابقهٔ بازی در سریال‌های تلویزیونی چون معین پزشک، فکر پلید، این یک دادگاه نیست و خاکستر و باد را داشت.

او همچنین در فیلم‌های چون برخورد،‌ ضربهٔ آخر، شور شیرین و قلاده‌های طلا ایفای نقش کرده بود.

این بازیگر سینما و تلویزیون سال ۱۳۹۵ از ایران مهاجرت کرد و پیوستن او به شبکهٔ ماهواره‌ای جم در ترکیه و عدم رعایت حجاب اجباری او در برابر دوربین سریال‌های این شبکه در رسانه‌های داخلی ایران خبرساز شد.

او مدتی بعد و مانند تعدادی از بازیگرانی که با شبکه جم همکاری کرده بودند، به ایران بازگشت.

نهاد وابسته به سازمان ملل تلفات بیش از «۳۰ هزار غیرنظامی اوکراینی» را مستند کرد

ولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل
ولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در آستانه دومین سالگرد حمله روسیه به اوکراین گفت: این تهاجم، رنج‌های بسیار زیادی به همراه داشته است و غیرنظامیان به‌دلیل کشته و زخمی شدن ده‌ها هزار نفر، بهای هولناکی پرداخت می‌کنند.

ولکر تورک پنجشنبه سوم اسفند، دو روز قبل از دومین سالگرد تهاجم تمام‌عیار مسکو به اوکراین، در بیانیه‌ای گفت که نهاد ناظر حقوق بشر سازمان ملل در اوکراین تلفات ۳۰ هزار و ۴۵۷ غیرنظامی را در طول جنگ راستی‌آزمایی کرده است که از این تعداد، ۱۰ هزار و ۵۸۲ نفر کشته و ۱۹ هزار و ۸۷۵ نفر زخمی شده‌اند.

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل در عین حال گفت که آمار واقعی احتمالاً بسیار بیشتر از این ارقام است.

آقای تورک افزود: «حمله نظامی تمام‌عیار روسیه به اوکراین، که در آستانه ورود به سومین سال خود و بدون هیچ پایانی است، همچنان باعث نقض جدی و گسترده حقوق بشر و نابودی زندگی و معیشت مردم می‌شود».

او تصریح کرد که این تهاجم «بهای انسانی هولناکی را به همراه داشته و رنج عظیمی را بر میلیون‌ها غیرنظامی تحمیل کرده است».

در بیانیه آقای تورک آمده است که «نهاد ناظر حقوق بشر سازمان ملل در اوکراین» اعدام‌ها، شکنجه گسترده، بازداشت‌های خودسرانه غیرنظامیان توسط نیروهای روسی و همچنین ناپدید شدن قهری و سایر موارد نقض حقوق بشر را مستند کرده است.

در همین حال، آژانس مهاجرت سازمان ملل متحد روز پنجشنبه اعلام کرد که بیش از ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر، حدود ۴۰ درصد از جمعیت اوکراین، در سال جاری به نوعی از کمک‌های بشردوستانه وابسته هستند، در حالی که میلیون‌ها پناهنده اوکراینی در خارج از کشور نیز نیازمند کمک هستند.

از سوی دیگر بر اساس تخمین «سازمان بین‌المللی مهاجرت» مستقر در ژنو، در حال حاضر دو میلیون و ۲۰۰ هزار پناهنده اوکراینی در کشورهای همسایه به‌سر می‌برند، در حالی که در مجموع نزدیک به شش و نیم میلیون اوکراینی در سراسر جهان پناهنده هستند.

این سازمان با بیان این‌که «حدود سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در داخل اوکراین آواره شده‌اند، خانواده‌ها هنوز از هم جدا هستند و کودکان بی‌خانمان شده‌اند»، از جامعه جهانی خواست تا تلاش‌ها برای کمک به غیرنظامیان اوکراینی آسیب‌دیده از جنگ را افزایش دهند.

امی پوپ، مدیرکل سازمان بین‌المللی مهاجرت، در این زمینه گفت: «ما برای مقابله با چالش‌های پیش رو در تأمین زندگی بهتر برای اوکراینی‌ها، روی حمایت بیشتر کمک‌کنندگان و شرکای محلی حساب می‌کنیم.»

حمله با چاقو در مدرسه‌ای در آلمان؛ چهار دانش‌آموز زخمی شدند

پلیس اکنون این مدرسه را به صورت کامل تخلیه کرده است
پلیس اکنون این مدرسه را به صورت کامل تخلیه کرده است

پلیس آلمان مهاجمی که با چاقو چهار دانش‌آموز را در دبیرستانی در شهر ووپاتال در ایالت نوردراین-وستفالن زخمی کرده بود، بازداشت کرد.

هربرت رویل، وزیر این ایالت غربی آلمان، روز پنج‌شنبه، سوم اسفندماه، اعلام کرد که این حمله توسط یک دانش‌آموز ۱۷ ساله انجام شده است.

او در ادامه با اشاره به وخامت حال مهاجم و دو تن از دانش‌آموزان زخمی‌شده، اعلام کرد که فرد مظنون به خودش صدمه وارد کرده است.

یکی از شاهدین عینی با «ناگهانی» توصیف کردن این اتفاق گفته که این دانش‌آموز از چاقو و قیچی برای حمله به همکلاسی‌ها و حتی دوستانش استفاده کرده و در نهایت با چاقو چهار ضربه به سینه‌ خود زده است.

هیچ اطلاعاتی از انگیزهٔ احتمالی مهاجم منتشر نشده و پلیس حدس می‌زند او این اقدام را به تنهایی انجام داده باشد.

پلیس اکنون این مدرسه را به صورت کامل تخلیه کرده است.

پیش از این نیز موارد دیگری از حمله دانش‌آموزان با چاقو به همکلاسی‌هایشان در آلمان گزارش ش‍ده است.

در تابستان امسال نیز یک دانش‌آموز ۱۳ ساله در نزدیکی شهر بیله‌فلد دانش‌آموز ۱۲ ساله‌ای را مجروح کرد.

بیشتر

تازه‌های ایران و جهان

XS
SM
MD
LG