لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۵:۲۷

هزاران معترض در بغداد علیه جمهوری اسلامی ایران شعار سر دادند


بغداد، روز شنبه
بغداد، روز شنبه

در تظاهرات هزاران عراقی‌ معترض در مرکز بغداد که به درگیری میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی منجر شد، برخی از معترضان با سر دادن شعارهایی علیه جمهوری اسلامی، خواستار پایان نفوذ و مداخله‌های حکومت ایران در عراق شدند.

خبرگزاری دولتی عراق گزارش داد که تظاهرات روز شنبه، ۹ مهر، از میدان تحریر در مرکز بغداد آغاز شد و نیروهای امنیتی عراق نیز حضور گسترده داشتند.

این تظاهرات به مناسبت سومین سالگرد آغاز اعتراضات مردم عراق علیه حکومت در اکتبر ۲۰۱۹ برگزار شد.

بر اساس گزارش این خبرگزاری، تظاهرکنندگان در تجمع روز شنبه پرچم‌های عراق را برافراشتند و علیه فساد و نظام سهمیه‌ای قدرت در عراق شعار دادند.

خبرگزاری فرانسه تعداد تظاهرکنندگان را هزاران نفر اعلام کرد که اکثر آنها «بسیار جوان» بودند و شعار می‌دادند: «مردم خواهان سقوط رژیم هستند.»

همچنین بر اساس ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، معترضان با شعار «إيران برا برا، بغداد حرة حرة» خواستار خروج ایران از عراق شدند.

مصطفی الکاظمی، نخست‌ وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، روز جمعه بخشنامه‌ای صادر کرد و از نیروهای امنیتی خواست مسئولیت حفاظت تظاهرکنندگان را برعهده بگیرند.

اعتراضاتی که در اکتبر ۲۰۱۹ در سراسر کشور به‌ویژه در مناطق فقیرنشین جنوب کشور آغاز شد، چندین ماه به طول انجامید و در جریان آن معترضان، گسترش بیکاری، فروپاشی اقتصادی و فقدان دموکراسی را محکوم کردند.

در جریان سرکوب آن اعتراضات، نزدیک به ۶۰۰ نفر کشته و حدود ۳۰ هزار نفر دیگر زخمی شدند.

سه سال پس از آغاز این اعتراضات، عراق همچنان در بن‌بست سیاسی قرار دارد و با وجود گذشت یک سال از برگزاری انتخابات پارلمانی، هنوز دولت جدید این کشور تشکیل نشده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که معترضان روز شنبه تصاویری از قربانیان اعتراضات سال ۲۰۱۹ را در دست داشتند و در ورودی پل جمهوری در بغداد تجمع کردند.

این در حالی است که نیروهای امنیتی عراق همه ورودی‌ها به منطقه سبز بغداد، یک منطقه فوق امنیتی که سفارتخانه‌ها و اداره‌های مهم دولتی در آن قرار دارد، را مسدود کردند.

یک مقام وزارت کشور عراق به خبرگزاری فرانسه گفت معترضان موانع آهنی پل جمهوری را به داخل رودخانه پرتاب کردند و ۱۸ نفر در میان نیروهای پلیس ضدشورش بر اثر پرتاب سنگ و بطری‌های شیشه زخمی شدند.

به گفته این مقام دولتی، دست‌کم ۲۸ مورد خفگی نیز در میان معترضان ثبت شده که علت آن پرتاب بمب‌های دودزا از سوی نیروهای امنیتی بوده است.

تداوم بن‌بست سیاسی در عراق در حالی است که مقتدی صدر رهبر بانفوذ شیعیان خواستار انحلال فوری پارلمان شده، اما در مقابل، چارچوب هماهنگی، ائتلاف جناح‌های شیعه تحت حمایت ایران، خواهان تشکیل دولت پیش از هر انتخاباتی است.

روز چهارشنبه در حالی که پارلمان عراق تشکیل جلسه داده بود، چند راکت منطقه سبز بغداد را هدف قرار داد.

تنش‌ها میان صدری‌ها و شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در تابستان گذشته به اوج خود رسید و در جریان درگیری‌هایی که در بغداد و برخی دیگر از شهرهای عراق رخ داد بیش از ۳۰ نفر از هواداران صدر کشته شدند.

XS
SM
MD
LG