لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۷:۳۶

مولوی عبدالحمید، خامنه‌ای را مسئول کشته شدن معترضان در زاهدان دانست


تصویری ویدیویی از اعتراضات مردم زاهدان در روز هشتم مهر
تصویری ویدیویی از اعتراضات مردم زاهدان در روز هشتم مهر

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل‌سنت زاهدان، در خطبه‌های نماز جمعه ۲۹ مهر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را مسئول کشته شدن معترضان در زاهدان خواند.

جمعی از مردم زاهدان روز جمعه هشتم مهر ماه در اعتراض به تجاوز یک سرهنگ نیروی انتظامی به یک دختر بلوچ، اقدام به تجمع کردند، اما این تجمع به شدت سرکوب شد.

بر اساس برخی گزارش‌ها، نیروهای امنیتی با شلیک مستقیم بیش از ۹۰ نفر از معترضان را کشتند.

مولوی عبدالحمید این رخداد را «بسیار دلخراش» توصیف کرد و گفت: «ما بسیار متعجبیم که مسئولان رده‌بالا چرا در این رابطه سکوت کرده‌اند. ده‌ها نفر در همین مصلی و خیابان بدون هیچ دلیلی به قتل رسیدند. بسیاری از آن‌ها تیر به سر و سینه‌شان خورده بود. چه کسی این‌ها را و به چه جرمی به قتل رسانده است؟»

وی سپس تاکید کرد: «مسئولان و مدیران کشور و رهبری جمهوری اسلامی که تمامی نیروهای مسلح تحت فرمان ایشان هستند، همه مسئول هستند و هیچ‌کسی نمی‌تواند از این مسئولیت شانه خالی کند.»

آقای عبدالحمید همچنین درباره شمار قربانیان سرکوب خونین هشتم مهرماه گفت: «من عدد دقیق کشته‌شدگان را نمی‌توانم ذکر کنم و تا حدود ۹۰ نفر هم آمارهایی اعلام شده است. بسیاری هم زخمی و فلج شده‌اند. عده زیادی دست و پایشان قطع شده است یا قطع نخاع شده‌اند.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان پیش از این نیز تایید کرده بوذکه نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به سر و قلب مردم بی‌دفاع زاهدان شلیک کردند.

وی در ادامه اظهارات روز جمعه خود افزود: «افرادی که این جنایت را رقم زدند الان به دنبال دروغ‌سازی هستند. نسبت‌دادن به تجزیه‌طلبی و گروهک‌ها همه کذب محض است. یا گفته‌اند به ما با سلاح حمله کرده‌اند. اگر با سلاح حمله کرده‌اند، چند نفر از شما کشته شده است؟ در صحنۀ اول که بیشترین تعداد مردم کشته شده‌اند یک نفر هم از آن طرف کشته نشده است.»

سپاه پاسداران پیشتر در بیانیه‌ای مدعی شده بود که گروه جیش‌العدل به چندین پاسگاه حمله و به سوی مردم تیراندازی کرده است.گروه جیش‌العدل، سازمانی شبه‌نظامی است که از سوی دولت ایران و چندین دولت غربی از جمله آمریکا به عنوان گروهی تروریستی شناخته می‌شود. اما منابع محلی و مستقل ادعای سپاه و دیگر مقام‌های حکومتی را رد کرده‌اند.

مولوی عبدالحمید در نهایت گفت: «به کدام مجوز در جایی که خدا عبادت می‌شود، شلیک کرده‌اید؟ به چه دلیلی دو ساعت مردم را به گلوله بسته‌اید؟ اینجا یک مأمور هم کشته نشده و این، دلیلی بر آن است که مردم سلاحی با خود نداشته‌اند.»

با استفاده از کانال توئیتری رسمی مولوی عبدالحمید و گزارش‌های رادیو فردا؛ د.خ/س.ن
XS
SM
MD
LG