لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۱:۱۱

قالیباف:‌ به جمع‌بندی خوبی درباره ارز رسیدیم


محمدباقر قالیباف
محمدباقر قالیباف

در ادامه افزایش هر روزه بهای دلار آمریکا در بازار آزاد ایران و همزمان با جلسه غیرعلنی مجلس در این زمینه، قیمت دلار با افزایش در روز شنبه، ششم اسفندماه، ۵۶ هزار تومان را هم رد کرد.

بر اساس گزارش وب‌سایت‌های غیررسمی که بهای ارزهای خارجی در ایران را ثبت می‌کنند، نرخ برابری پوند بریتانیا هم در روز شنبه ۶۷ هزار و ۲۰ تومان و هر یورو با قیمت ۵۹ هزار و ۳۷۵ تومان ثبت شد.

بر اساس همین گزارش‌ها،‌ هر سکه به قیمت ۳۳ میلیون تومان معامله می‌‌شود. سکه طرح قدیم نیز۳۰ میلیون و صد هزار تومان فروخته شد و بهای هر قطعه نیم‌سکه نیز ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان شد.

در حالی که مقام‌های اقتصادی جمهوری اسلامی از جمله رئیس بانک مرکزی امید داشتند که با راه‌اندازی مرکز مبادله ارز و طلا قیمت ارز کنترل شود، در پی تصمیم جدید بانک مرکزی از هفته گذشته قیمت ارزهای خارجی به‌شدت افزایش پیدا کرده است.

در حالی که وب‌سایت‌های غیررسمی روز شنبه بهای دلار را تا ۵۶ هزار و ۲۰۰ تومان هم نشان دادند،‌ حساب توییتری اسکناس وابسته به مرکز مبادله قیمت این ارز خارجی را هم‌چنان ۴۱ هزار و ۷۰۰ تومان نشان می‌دهد.

همزمان مجلس شورای اسلامی به دنبال افزایش قیمت ارز و سکه و تحولات بازار آزاد روز شنبه جلسه‌ای غیرعلنی تشکیل داد.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، درباره افزایش شدید قیمت ارز گفت: «با توجه به اهمیت مسائل ارزی در کشور که لازمه یک هماهنگی جدی و قوی بین دولت و مجلس برای سامان دادن این بازار است، امروز از ساعت هشت صبح، مجلس با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی جلسه غیرعلنی داشت.»

او در ادامه بدون اشاره به نتایج جلسه غیرعلنی تاکید کرد که «به جمع‌بندی خوبی در رابطه با بازار ارز رسیدیم».

با این حال بر اساس فایلی صوتی منتسب به احمد علیرضابیگی، نماینده مجلس، که در تلگرام منتشر شده معاون اقتصادی ابراهیم رئیسی عملا به نمایندگان گفته است «همینی که هست».

همزمان نظام‌الدین موسوی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس، از تشکیل کمیته هماهنگی بین دولت و مجلس برای کنترل بازار ارز خبر داد.

به گفته آقای موسوی، موضوعات «سازنده‌ای» بین نمایندگان مجلس و دولت مطرح شد، از جمله این که «دشمن درصدد است از طریق تعیین نرخ‌های ساختگی بازار ارز را برهم بزند».

او گفت:‌ «برخی از سیاست‌های ارزی و اقتصادی شکست‌خورده گذشته سبب بی‌اعتمادی مردم شده و این زمینه را فراهم کرده تا در بازار غیررسمی و توسط عناصری که عمدتا از خارج کشور صحنه‌گردان هستند نرخ دلار را بالا ببرند و مداخله ساختارشکنانه در بازار ارز داشته باشند.»

با وجود این که هر لحظه بر قیمت ارزهای خارجی در بازار آزاد ایران افزوده می‌شود، محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی، هم گفته است: «با ایجاد سامانه واحد ارز و طلا قیمت واقعی دلار نیز در آن سامانه درج شده است و قیمت‌هایی که در فضای مجازی و در جاهای دیگر وجود دارد، غیر واقعی است.»

طبق اطلاعیه جدید مرکز مبادله ارزی از روز شنبه معاملات دلار و یورو در صرافی‌ها از سرگرفته می‌شود. بر این اساس مردم می توانند برای تأمین نیازهای ارزی خود از طریق صرافی‌ها اقدام کنند و قیمت معاملات در صرافی‌ها «نزدیک به بازار آزاد» است.

XS
SM
MD
LG