لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۵۴

احضار و ممنوع‌الورودی ده‌ها دانشجو در تبریز و تهران در پی اعتراض به مسمومیت‌ها در مدارس


تصویری از تجمع دانشجویان دانشگاه علامه در اعتراض به حملات گازی به دانش‌آموزان دختر

در پی برگزاری تجمعات دانشجویی در محکومیت مسمومیت‌های مشکوک در مدارس دخترانه، دست‌کم ۴۰ دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی تبریز به کمیته انضباطی احضار و بیش از ۳۰ دانشجوی دانشگاه علامه تهران «ممنوع‌الورود» شدند. در دانشگاه سوره نیز دانشجویان از احضارهای گسترده به «مشاوره اجباری حجاب» و «کارگاه‌ اجباری» خبر دادند.

کانال تلگرامی دانشجویان متحد روز یک‌شنبه بیست و یکم اسفند ماه گزارش داد که پس از «برگزاری تجمع اعتراضی روز سه‌شنبه ۱۶ اسفند ماه در پردیس مرکزی دانشگاه علامه»، مدیران و حراست این دانشگاه بیش از ۳۰ دانشجو را «ممنوع‌الورود» کرده‌اند.

این گزارش از هستی امیری، هادی خورشیدی، احسان رحمانی، محمدحسین شعاعی، فرشته طوسی، نازنین لاله، مریم محمودی، محمدحسین موسوی و ضیا نبوی به عنوان شماری از دانشجویانی نام برده که به دلیل اعتراض به مسموم‌سازی سریالی دانش‌آموزان دختر به دانشگاه علامه «ممنوع‌الورد» شده‌اند.

تجمع مسالمت‌آمیز دانشجویان دانشگاه علامه سه‌شنبه ۱۶ اسفند در اعتراض به مسمومیت‌های مشکوک در مدارس و مسموم‌سازی سریالی دانش‌آموزان دختر برگزار شد و به گفته فعالان دانشجویی با «خشونت» نیروهای حراست مواجه شد تا آنجا که به نوشته کانال دانشجویان متحد، «بسیاری از دانشجویان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند» و به بازداشت و برخورد امنیتی تهدید شدند.

این گزارش می‌گوید، علاوه بر «ممنوع‌الورودی‌» تعدادی از دانشجویان، برخوردهای انضباطی در دانشگاه علامه تشدید شده و تعداد زیادی از دانشجویان به دلیل حمایت از اعتراضات با احکام کمیته‌ انضباطی از تحصیل «تعلیق» شده‌اند، احضارها همچنان ادامه دارد و تعداد دیگری از دانشجویان نیز از تحصیل به صورت موقت «منع» شده‌اند.

از سوی دیگر، شوراهای صنفی دانشجویان کشور نیز از «احضار ۴۰ تن از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز به کمیته‌ انضباطی» گزارش داد و افزود که این احضارها پس از تجمع روز ۱۶ اسفند دانشجویان در اعتراض به مسمومیت‌های مشکوک در مدارس و مسموم‌سازی دانش‌آموزان دختر انجام شده است.

طبق این گزارش، «روند رسیدگی به پرونده‌ها و تفهیم اتهامات» نیز «با عجله‌ و در راستای صدور هر چه سریع‌تر احکام» بوده است.

شوراهای صنفی دانشجویان تاکید کرد که احضارها ده‌ها دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی تبریز به کمیته انضباطی در حالی انجام شده است که «تنها یک روز پس از تجمع ۱۶ اسفند برای اعتراض به حملات به مدارس، یکی از خوابگاه‌های دخترانه‌ این دانشگاه نیز مورد حمله قرار گرفت» و تخلیه شد.

در همین حال دانشجویان دانشگاه سوره تهران در بیانیه‌ای به احضار گسترده دانشجویان برای شرکت در کلاس «مشاوره اجباری حجاب» و «کارگاه‌های اجباری» اعتراض کردند.

در این بیانیه هدف از این احضارها «پرونده‌سازی جهت سرکوب حداکثری» و ایجاد «ارعاب» در میان دانشجویان عنوان شده و آمده که «روش همیشگی این حکومت در برابر فریاد آزادی‌خواهان در سراسر ایران چیزی جز سرکوب و ارعاب نبوده» است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG