لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۰۴

ایران بیانیه وزرای خارجه گروه هفت را «مداخله‌جویانه» دانست


وزارت خارجه ایران روز چهارشنبه ۳۰ فروردین بیانیه وزرای خارجه کشورهای عضو گروه هفت درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و نقض حقوق بشر در کشور را «مداخله‌جویانه» دانست و آن را محکوم کرد.

این وزارتخانه به نوبه خود قدرت‌های غربی را «ناقض صلح، ثبات و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی» دانسته و آنها را متهم کرده که «تلاش می‌کنند اراده گروه خود را بر کشورهای مستقل تحمیل کنند».

وزرای خارجه هفت کشور صنعتی روز سه‌شنبه در بیانیه پایانی نشست سه‌ روزه‌ای که در ژاپن داشتند تاکید کردند که ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد و از جمهوری اسلامی خواستند که به تنش‌ها پیرامون برنامه هسته‌ای خود دامن نزند.

این بیانیه نسبت به گسترش برنامه هسته‌ای ابراز نگرانی عمیقی می‌کند و می‌گوید که این امر هیچ توجیه غیرنظامی ندارد، بلکه به طور خطرناکی به سطح مورد نیاز برای تولید تسلیحات هسته‌ای نزدیک می‌شود.

بیانیه یادشده سپس به کشف ذرات اورانیوم غنی‌شده ۸۳.۷ درصدی در ایران اشاره می‌کند و از جمهوری اسلامی می‌خواهد تا برای کاهش تنش، تفاهمی را که ماه گذشته در سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به تهران به‌دست آمد، به‌صورت کامل و بی‌قیدوشرط اجرا کند.

وزارت خارجه ایران اما همه این موارد را «اتهامات بی‌اساس» دانسته و تاکید کرده که «سلاح هسته‌ای علاوه بر حرمت مذهبی، هیچ‌گاه در راهبرد و دکترین دفاعی – امنیتی ایران جایگاهی نداشته و نخواهد داشت».

این وزارتخانه اضافه کرده که «جمهوری اسلامی ایران مصمم است همکاری‌ها و تعاملات فنی و سازنده خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در چارچوب ان‌پی‌تی و موافقتنامه جامع پادمان ادامه دهد و از سایر کشورها نیز انتظار دارد از سیاسی‌کاری و مداخله در تعاملات فنی ایران و آژانس از طریق فشار بر این نهاد بین‌المللی خودداری کنند».

وزارت خارجه ایران همچنین درباره مسئله حقوق بشر در کشور مدعی شده که جمهوری اسلامی «خود را موظف و متعهد برای پاسداشت حقوق و کرامت انسانی شهروندان خود دانسته و از هیچ کوششی برای حفظ و ارتقای حقوق بشر دریغ نمی‌کند».

وزرای خارجه کشورهای گروه هفت در بیانیه خود نسبت به نقض سیستماتیک حقوق بشر در ایران، سرکوب مخالفان و هدف گرفتن زنان، دختران، روزنامه‌نگاران و اقلیت‌ها ابراز نگرانی عمیق کرده و اقدامات جمهوری اسلامی در این‌باره را محکوم کرده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری ایرنا و رادیو فردا و اطلاعیه وزارت خارجه آمریکا؛ س.ن/ک.ر
XS
SM
MD
LG