لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۲۲

دادگاه نیلوفر حامدی و الهه محمدی؛ «هنوز وکلا با موکلین خود ملاقات نکرده‌اند»


الهه محمدی و نیلوفر حامدی در همان روزهای نخست اعتراضات سراسری بازداشت شدند

سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه دوم خرداد اعلام کرد که دادگاه بدوی نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو خبرنگار بازداشت‌شده در ارتباط با پوشش خبری پرونده جان‌باختن مهسا امینی، در هشتم و نهم خردادماه برگزار می‌شود.

مسعود ستایشی در پاسخ به پرسشی در خصوص پرونده این دو خبرنگار بازداشتی گفت: «با اهتمام ریاست شعبه مربوطه و صرف‌نظر از حجم کار، فرصت مطالعه برای وکلا فراهم شد تا تدارک دفاع کنند. »

سخنگوی قوه قضائیه اضافه کرد: «وقت رسیدگی به پرونده دادگاه الهه محمدی هشتم خرداد و نیلوفر حامدی نهم خرداد اعلام شده است تا مطابق موازین شرعی و مقررات قانونی با دقت کامل و سرعت مناسب پرونده آنها رسیدگی و تعیین تکلیف شود.»

دادگاه بدوی این دو روزنامه‌نگار پس از ۹ ماه بازداشت برگزار می‌شود. این در حالی است بسیاری فعالان و نهادهای حقوق بشر از عدم دسترسی این دو خبرنگار به وکلای خود انتقاد کرده‌اند.

محمدحسین آجرلو، همسر نیلوفر محمدی، هم در واکنش به این خبر در توییتر نوشته: «در نهمین‌ماه بازداشت نیلوفر حامدی و الهه محمدی زمان دادگاه در حالی تعیین شد که این موضوع نه به خودشان و نه به وکلا ابلاغ نشده و ما هم از طریق سخنگوی قوه قضاییه باخبر شدیم.»

او اضافه کرده است: «کمتر از یک هفته تا برگزاری دادگاه مانده اما هنوز وکلا نتوانسته‌اند با موکلین خود ملاقات و گفت‌وگو کنند.»

در همین زمینه، کمیته حمایت از خبرنگاران، در واکنش خبر برگزاری دادگاه این دو روزنامه‌نگار با اشاره به این که خبرنگاری جرم نیست، عملکرد دستگاه قضایی جمهوری اسلامی با روزنامه‌نگاران را به‌شدت محکوم کرده است.

کمیته حمایت از خبرنگاران همچنین خواستار دسترسی این دو خبرنگار به وکلای خود شده است.

الهه محمدی، خبرنگار روزنامه «هم‌میهن» و نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه «شرق» که رخدادهای مربوط به پس از جان‌باختن مهسا امینی را پوشش خبری دادند، در همان روزهای نخست اعتراضات سراسری توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شدند و همچنان در زندان هستند.

جرقه اعتراضات سراسری و ادامه‌دار در ایران از روز ۲۶ شهریور سال گذشته در پی جان‌باختن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد زده شد و دامنه آن به سرعت گسترش یافت.

نیلوفر حامدی اندکی پس از انتشار خبر جان‌باختن مهسا امینی و الهه محمدی پس از تهیه گزارش از مراسم تشییع ژینا در آرامستان سقز بازداشت شدند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG