لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۴۹

حمله مقام‌های ارشد در اسرائیل به آژانس انرژی اتمی در پی انتشار گزارش مربوط به ایران


بنیامین نتانیاهو

دولت اسرائیل و مقامات ارشد آن روز پنج‌شنبه، ۱۱ خرداد، با متهم کردن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به «تسلیم شدن در برابر ایران» این نهاد و مدیرکل آن را محکوم کردند.

بیانیه‌های نخست‌ وزیر، وزیر دفاع و وزارت خارجه اسرائیل پس از آن صادر شد که آژانس روز چهارشنبه در گزارش خود بسته شدن پرونده سایت هسته‌ای «مریوان» را تأیید کرد. این گزارش در رسانه‌های غربی بازتاب داده شد و هنوز به‌ طور رسمی به نشست شورای حکام آژانس ارائه نشده است.

رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران پیشتر از آغاز این هفته از مختومه شدن پرونده «مریوان» و همچنین رفع یک ابهام دیگر مرتبط با پرونده فعالیت‌های هسته‌ای ایران در نتیجه مذاکرات دوره اخیر میان تهران و آژانس، خبر داده بودند.

نخست ‌وزیر اسرائیل در سال ۲۰۱۹ در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از وجود سایت «مریوان» در نزدیکی شهر آباده در استان فارس خبر داده و از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواسته بود در این خصوص تحقیق کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست ‌وزیر اسرائیل، روز پنج‌شنبه با ضبط یک کلیپ و همچنین در یک آیین نظامی گفت: «من با تمامی اخبار ایران آشنایی دارم، یک پیام روشن و قاطع به ایران و جامعه بین‌المللی دارم: اسرائیل هر کاری را که لازم باشد خواهد کرد تا از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری کند.»

مقامات ارشد اسرائیل معتقدند که آژانس «امتیازات ویژه» به ایران داده است. یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، در این زمینه آژانس را به کوتاهی در انجام وظیفه حرفه‌ای خود متهم کرد.

ژنرال گالانت روز پنج‌شنبه در سخنرانی در مقر این وزارتخانه در تل‌آویو گفت: «خطرات پیش روی اسرائیل در حال افزایش است». او افزود: «واقعیتی که ما در آن قرار داریم پیچیده است، اما اسرائیل و نهادهای امنیتی آن می‌دانند برای تضمین امنیت کشور چه کنند.»

همچنین وزارت خارجه اسرائیل در یک بیانیه نوشت: مختومه ‌شدن پرونده (سایت) "مریوان" توسط آژانس بسیار نگران‌کننده است و توضیحات ارائه‌شده از سوی ایران در زمینه وجود مواد هسته‌ای در سایت، قابل اعتماد نبوده و از نظر فنی، امکان‌پذیر نیست».

این بیانیه افزود: «ایران کماکان به آژانس دروغ می‌گوید و جامعه بین‌المللی را می‌فریبد و تسلیم شدن مدیرکل آژانس و نهاد او در برابر فشار سیاسی ایران بسیار ناامیدکننده است... که می‌تواند عواقب بسیار خطرناک داشته باشد و به ایران پیام اشتباه بدهد که می‌تواند به فریب جهان ادامه دهد... مختومه ‌شدن پروندده به این شکل، به اعتبار حرفه‌ای آژانس آسیب جدی وارد می‌کند.»

آژانس در برابر بیانیه‌های مقامات اسرائیل سکوت کرده است.

جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر ادامه تلاش برای مذاکره با آژانس برای بستن پرونده دو مکان دیگر خود، می‌گوید قصدی برای ساخت بمب اتمی ندارد.

در همین زمینه کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران، سال گذشته گفته بود که توان ساخت بمب را داریم، اما قصدی برای تولید آن نداریم.

ناخشنودی اسرائیل از نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل متحد و متهم کردن آن به «تسلیم شدن به ایران» ساعاتی پیش از آن بود که ران درمر، وزیر امور راهبردی و تساخی هانگبی، مشاور امنیت ملی اسرائیل، با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در واشینگتن دیداری با محوریت مسائل ایران برگزار کردند.

کاخ سفید در پایان نشست سالیوان- درمر- هانگبی در یک بیانیه نوشت درخصوص «جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی و همچنین همکاری نظامی ایران و روسیه» گفت‌وگو شد.

اما روزنامه «اسرائیل‌هیوم» در تل‌آویو که به دولت بنیامین نتانیاهو نزدیک است، روز ۱۱ خرداد در ارتباط با مأموریت دو مقام ارشد اسرائیلی اعزام شده به آمریکا گزارش داد دولت جو بایدن روی پیشبرد توافق عادی‌سازی اسرائیل و عربستان کار می‌کند تا از این راه اسرائیل را «به سکوت در برابر ادامه تلاش برای احیای برجام با ایران بکشاند».

بنیامین نتانیاهو در دوره اخیر به صراحت اشتیاق عمیق خود را برای دستیابی به عادی‌سازی رابطه اسرائیل با عربستان بیان می‌کند.

یک مقام دفتر نخست ‌وزیری اسرائیل در مورد «خرید سکوت اسرائیل» برسر توافق احیای برجام از راه پیشبرد مذاکرات سیاسی میان اسرائیل و عربستان، به «اسرائیل‌هیوم» گفت اسرائیل «موضع خود را تغییر نداده و از هر راه ممکن و در تمامی سطوح علیه هر تلاشی برای جلوگیری از دستیابی ایران به قابلیت‌های هسته‌ای اقدام می‌کند».

از سوی دیگر، سرهنگ ذخیره دنی سیترینوویچ، مسئول پیشین میز ایران در سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل و محقق کنونی امور ایران در مؤسسه مطالبات امنیت ملی تل‌آویو به «اسرائیل‌هیوم» گفت توان اسرائیل برای بازداشتن آمریکا از توافق احیای برجام با ایران محدود است.

منابع: رسانه‌های اسرائیل، بیانیه‌های رسمی مقامات اسرائیل، رادیوفردا/ ف. ر./ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG