لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۳۱

سی‌ان‌ان: وکلای ترامپ سند محرمانه پنتاگون از طرح حمله احتمالی به ایران را نیافته‌اند


دونالد ترامپ

شبکه خبری آمریکایی سی‌ان‌ان گزارش داد وکلای دونالد ترامپ «نتوانسته‌اند» سند محرمانه نظامی آمریکا را که مربوط به برنامه پنتاگون برای حمله احتمالی به ایران است و رئیس‌ جمهور پیشین آن را نزد خود حفظ کرده بود، «پیدا کنند».

این شبکه روز جمعه، ۱۲ خرداد، به نقل از «دو منبع آگاه» نوشت وکلای آقای ترامپ حدود ۲.۵ ماه پیش پس از دریافت احضاریه فدرال در خصوص لزوم استرداد اسناد محرمانه، مدارک را یافته و آن را به دادگاه تحویل دادند، اما همه کوشش‌های آن‌ها برای یافتن سند مرتبط با ایران ناکام بوده است.

سی‌ان‌ان روز دهم خرداد گزارش داده بود که دادستانی آمریکا صدای ضبط شده‌ای از آقای ترامپ را در اختیار دارد که در تابستان دو سال پیش در باشگاه گلف در ایالت نیوجرسی درباره یک سند محرمانه پنتاگون سخن گفته که مربوط به حمله احتمالی آمریکا به ایران است.

صدا حدود شش ماه پس از پایان ریاست ‌جمهوری آقای ترامپ ضبط شده است. منابع متعدد به سی‌ان‌ان گفتند او می‌دانست که سند پنتاگون در مورد حمله احتمالی به ایران محرمانه بوده و لذا در انتشار محتوای آن با محدودیت روبه‌روست.

به گزارش این شبکه، صدای ضبط شده نزد جک اسمیت، دادستان ویژه و مسئول تحقیقات در این پرونده است. اما این شبکه در گزارش روز جمعه خود افزود هنوز معلوم نیست که آیا آقای ترامپ در باشگاه گلف به سند تنها اشاره کرده یا منظورش این بوده که سند را نزد خود نگاه‌ داشته است.

این گزارش افزود این احتمال بررسی می‌شود که سند یادشده در میان مدارکی باشد که تیم وکلا سال گذشته به آرشیو ملی تحویل دادند. وکلا گفته‌اند که آن جعبه‌ها را بررسی نکرده و بدون آگاهی از محتویات، آن‌ها را به مسئولان آرشیو ملی تحویل داده‌اند.

با این حال، جیم تراستی، یکی از وکلای آقای ترامپ به پرسش سی‌ان‌ان در خصوص تحویل سند مربوط به ایران به آرشیو ملی پاسخ نداد.

این شبکه افزود معلوم نیست که آیا دولت کنونی آمریکا نسخه‌ای از سند یادشده را بازیابی کرده است یا نه.

رسانه‌های آمریکا به این احتمالات که سند یادشده در اختیار کشور دیگری قرار گرفته یا توسط عواملی خوانده شده که در جست‌وجوی آگاهی از محتوای این سند باشند، اشاره نکرده‌اند.

دونالد ترامپ تأکید دارد پیش از خارج کردن اسناد از کاخ سفید، بر اساس «اختیارات یک رئیس‌ جمهوری»، آن‌ها را از حالت محرمانه درآورده است.

مأموران پلیس فدرال آمریکا تابستان سال گذشته خانه‌های آقای ترامپ، از جمله ملک او در مارالاگو در ایالت فلوریدا را تفتیش کرده و اسنادی را که او با خود برده بود، ضبط کردند. دولت فدرال در سال میلادی گذشته ده‌ها سند با مهر محرمانه را که از املاک آقای ترامپ ضبط شده بود، بررسی کرد.

هرچند متهم شدن رسمی آقای ترامپ به پرداخت رشوه سکوت به یک زن از طریق وکیلش مانع از ادامه نامزدی او برای انتخابات ریاست ‌جمهوری در پاییز سال ۱۴۰۳ نشده، به گفته برخی از رسانه‌های آمریکا، محکومیت احتمالی او در خصوص حفظ اسناد محرمانه ممکن است مانع از ادامه نامزدی او شود زیرا عملکرد این سیاستمدار را در نحوه برخورد درست با اسناد محرمانه تعیین می‌کند.

آقای ترامپ روز ۱۱ خرداد در واکنش به ماجرای جدید ایجاد شده برای او گفت چیزی از جلسه گلف تابستان سال ۲۰۲۱ نمی‌داند.

اما افزود وزارت دادگستری از طریق این پرونده‌سازی‌ها می‌خواهد در انتخابات ریاست‌ جمهوری سال آینده، به زیان او، دخالت کند.

دونالد ترامپ شبکه سی‌ان‌ان را در میان آن دسته از رسانه‌های آمریکایی که همواره علیه او مطلب منتشر کرده و مروج «اخبار جعلی» هستند، توصیف کرده است.

منابع: سی‌ان‌ان، نیویورک‌تایمز، دِ هیل، فوربز، رادیوفردا/ ف. ر./ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG