لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۳۲

واکنش تند کنعانی به هشدار جدید باکو در مورد سفر شهروندان به ایران


ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

دو روز پس از آن‌که وزارت خارجه جمهوری آذربایجان از شهروندان خود خواست تا از سفرهای غیرضروری به ایران خودداری کنند، وزارت خارجه ایران با لحنی تند به این تصمیم واکنش نشان داد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در پیامی توئیتری، این سیاست جمهوری آذربایجان در قبال جمهوری اسلامی را «همان سیاست» اسحاق هرتسوگ، رئیس ‌جمهور اسرائیل، دانست که روز نهم خرداد به باکو سفر کرده بود.

ناصر کنعانی در این پیام حمله لفظی تندی به اسرائیل کرد و گفت که به باور او، «آنکه باید مردم آذربایجان را از آن ترساند»، اسرائیل است نه ایران.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در پیام خود دولت اسرائیل را «جعلی» دانست و دولت‌های آن کشور را «کودک‌کش» خطاب کرد.

این درحالی است که دولت‌ها در اسرائیل از طریق روند رأی‌گیری از شهروندان تعیین می‌شوند. درعین حال گزارش‌های متعدد نهادهای حقوق بشری حاکی از «قتل و شکنجه سیستماتیک» کودکان توسط جمهوری اسلامی در ایران است.

مقام‌های جمهوری آذربایجان همواره از تحرکات «بی‌ثبات‌کننده» جمهوری اسلامی علیه کشور خود سخن گفته‌اند، اما موردی که بتواند مایه «ترس» باکو از اسرائیل باشد در خبرها منتشر نشده است.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان روز شنبه ۱۳ خرداد با انتشار بیانیه‌ای از شهروندان خود خواست تا از سفرهای غیرضروری به ایران خودداری کنند و به آن‌دسته از اتباع خود که در حال حاضر در ایران به سر می‌برند، توصیه کرد تا اصول امنیتی و «نهایت احتیاط» را رعایت کنند.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان به «حمله تروریستی» به سفارت این کشور در تهران که هفتم بهمن ۱۴۰۱ رخ داد، اشاره و تأکید کرد که با توجه به این حمله و شرایط «بی‌ثبات» ایران، شهروندان این کشور بهتر است به ایران سفر نکنند.

دولت جمهوری آذربایجان به دنبال این حمله سفارت خود در تهران را بست و همه دیپلمات‌های خود را از تهران خارج کرد و تنها کنسولگری این کشور در تبریز فعال ماند.

جمهوری اسلامی نیز در واکنش، اردیبهشت امسال، چهار دیپلمات جمهوری آذربایجان را اخراج کرد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG