لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۶:۴۲

ایران همچنان در لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف باقی ماند


نشست گروه ویژه اقدام مالی (عکس از آرشیو)
نشست گروه ویژه اقدام مالی (عکس از آرشیو)

گروه ویژه اقدام مالی، اف‌ای‌تی‌اف، روز جمعه چهارم اسفند اعلام کرد که ایران همچنان در فهرست سیاه پولشویی این گروه باقی خواهد ماند.

این نهاد بین‌المللی همچنین اعلام کرد امارات متحده عربی را از فهرست خاکستری خود خارج کرده است.

در بیانیه گروه ویژه اقدام مالی گفته است که بررسی وضعیت ایران و کره شمالی را متوقف کرده و این دو کشور همچنان در فهرست سیاه قرار دارند و از کشورهای عضو خواسته شده که در قبال این دو کشور اقدامات نظارتی مضاعف و ضروری را اتخاذ کنند.

طبق این بیانیه، ایران در ژانویه ۲۰۲۴ در گزارش خود هیچ تغییری در «برنامه اقدام» ارائه نکرده است.

اف‌ای‌تی‌اف اضافه کرد، حکومت ایران در ژوئن سال ۲۰۱۶ (سال ۱۳۹۵) متعهد شد تا کمبودهای راهبردی در مقرارت و قوانین را جبران کند. اما مهلت ایران برای تصویب قوانین مربوطه در ژانویه ۲۰۱۸ (سال ۱۳۹۷) به پایان رسید.

گروه ویژه اقدام مالی تصریح کرد، در فوریه سال ۲۰۱۸ اعلام شد که ایران برنامه اقدام خود را تکمیل نکرده است.

اف‌ای‌تی‌اف از اکتبر سال ۲۰۱۹ به اعضای خود هشدار داد که در روابط مالی با ایران اقدامات نظارتی مضاعف ضروری است و همچنان نگران خطرات تامین مالی تروریسم از طریق ایران و تهدیدی که این امر برای سیستم مالی بین‌المللی ایجاد می‌کند، است.

گروه ویژه اقدام مالی در بیانیه خود تصریح کرده است تا زمانی کمبودهای موجود را رفع نکند همچنان در فهرست سیاه باقی خواهد ماند.

جمهوری اسلامی قرار بود برای برطرف کردن کمبودهای راهبردی، چهار لایحه از جمله لوایح مقابله با جرایم سازمان‌یافته فراملی موسوم به پالرمو و مقابله با تأمین مالی تروریسم لوایح «پالرمو» و کنوانسیون‌های پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم را تصویب کند.

اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال ۱۳۹۹ با بررسی دوباره لوایح گروه ویژه اقدام مالی که با اصرار حسن روحانی، رئیس‌جمهور وقت، در دستور کار قرار گرفته بود مخالفت کردند.

مخالفان تصویب این لوایح در حکومت ایران می‌گویند در صورت تصویب آنها، کمک‌های مالی ایران به گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران مانند حزب‌الله لبنان با مشکل مواجه خواهد شد.

گروه ویژه اقدام مالی به دلیل امتناع جمهوری اسلامی از انجام اقدامات راهبردی، ایران را به فهرست سیاه خود بازگردانده و به همه کشورها اختیار داده است که در نقل و انتقال‌ مالی با ایران به طور مستقل اقدام کنند.

خروج امارات از لیست خاکستری

امارات متحده عربی و به ویژه دُبی، قطب‌ بزرگ بانک‌ها و صندوق‌های مالی در خاورمیانه در سال ۲۰۲۲ به دلیل خطرات پولشویی و حمایت مالی از تروریسم در فهرست خاکستری گروه ویژه اقدام مالی قرار گرفت.

اف‌ای‌تی‌اف روز جمعه اعلام کرد پس از مذاکرات طولانی با تمام مقامات ذیربط امارات و بررسی اقدامات انجام شده توسط این کشور در جریان بازدید میدانی٬ نشان می‌دهد مقرارات و پیگرد قانونی موارد پولشویی پرخطر در این کشور پایدار است.

در حال حاضر ۲۱ کشور بلغارستان، بورکینافاسو، کامرون، کرواسی، جمهوری دموکراتیک کنگو، هائیتی، جامائیکا، کنیا، مالی، موزامبیک، نامیبیا، نیجریه، فیلیپین، سنگال، آفریقای جنوبی، سودان جنوبی، سوریه، تانزانیا، ترکیه ، ویتنام و یمن در فهرست خاکستری گروه ویژه اقدام مالی قرار دارند.

XS
SM
MD
LG