لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۰۹:۳۷

ناو ایتالیایی پهپادی را در دریای سرخ سرنگون کرد


تصویری برگرفته از یک ویدئو از غرق شدن کشتی «روبی‌مار»
تصویری برگرفته از یک ویدئو از غرق شدن کشتی «روبی‌مار»

وزارت دفاع ایتالیا اعلام کرد که یک ناوشکن نیروی دریایی این کشور یک پهپاد را که در دریای سرخ در حال نزدیک شدن به این ناو بود هدف قرار داده و سرنگون کرده است.

وزارت دفاع ایتالیا روز یکشنبه ۱۳ اسفند در بیانیه‌ای گفت: «بر اساس اصل دفاع مشروع، ناو دوئیلیو (Duilio) روز شنبه یک پهپاد را در دریای سرخ سرنگون کرد.»

دریای سرخ منطقه‌ای است که شورشیان حوثی تحت حمایت ایران در یمن به کشتی‌ها در آن حمله می‌کنند.

در بیانیه یادشده آمده‌است: «این پهپاد که ویژگی‌های مشابه‌ای با پهپادهای مورد استفاده در حملات قبلی داشت، در شش کیلومتری (حدود چهار مایلی) کشتی ایتالیایی قرار داشت و به سمت آن در حال پرواز بود.»

ایتالیا متعهد شده‌است فرماندهی نیروی دریایی اتحادیه اروپا را در دریای سرخ بر عهده بگیرد، اما ابتدا پارلمان این کشور باید این اقدام را تصویب کند و روند رسمی آن تاکنون به آهستگی پیش رفته است.

حوثی‌ها: به غرق کردن کشتی‌های بریتانیایی ادامه خواهیم داد

در پی غرق شدن کشتی «روبی‌مار» که تحت مالکیت بریتانیا بود، حوثی‌های یمن، روز یکشنبه ۱۳ تیر اعلام کردند به هدف قراردادن کشتی‌های بریتانیایی در خلیج عدن ادامه خواهند داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حسین العزی، معاون وزیر امور خارجه دولت منصوب توسط حوثی‌ها در یمن، پستی در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد: «یمن همچنان به غرق کردن کشتی‌های بریتانیایی ادامه خواهد داد و هرگونه پیامد یا خسارات بعدی به فهرست مطالبات از بریتانیا اضافه خواهد شد.»

او بریتانیا را «یک دولت یاغی» نامید «که به یمن حمله می‌کند.»

ارتش ایالات متحده آمریکا در روز شنبه تأیید کرد که کشتی باری «روبی‌مار» متعلق به بریتانیا پس از اینکه روز بیست‌وهشتم اسفند هدف یک موشک بالیستیک ضدکشتی حوثی‌ها قرار گرفت، غرق شده است.

ارتش آمریکا نسبت به پیامدهای زیست‌محیطی غرق شدن این کشتی نیز هشدار داد.

این نخستین کشتی است که در حملات شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران به دریای سرخ و خلیج عدن غرق می‌شود.

دولت رسمی یمن اعلام کرده است، کشتی «روبی‌مار» که حامل محموله کود شیمیایی بود، پس از ورود آب به آن غرق شد.

فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، نیز در بیانیه‌ای در شبکه ایکس اعلام کرد کشتی فله‌بر روبی‌مار، متعلق به بریتانیا با پرچم بلیز که در ۲۹ بهمن توسط شبه‌نظامیان حوثی مورد حمله قرار گرفت، ساعت ۲:۱۵ بامداد روز شنبه غرق شد.

سنتکام اضافه کرده است: کشتی روبی‌مار که «تقریبا ۲۱ هزار تن کود سولفات آمونیوم فسفات حمل می‌کرد، یک خطر زیست‌محیطی در دریای سرخ است.»

فرماندهی مرکزی آمریکا می‌گوید، این کشتی غرق‌شده اکنون خطری برای سایر کشتی‌هایی است که از این آب‌راه شلوغ عبور می‌کنند.

سنتکام تصریح کرده است: «حوثی‌های مورد حمایت ایران تهدیدی برای فعالیت‌های دریایی جهانی هستند. ایالات متحده و شرکای ائتلاف همچنان خود را به حفاظت از آزادی دریانوردی، تلاش برای افزایش ایمنی و امنیت آب‌های بین المللی برای کشتیرانی تجاری متعهد می‌دانند.»

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا پیشتر تاکید کرده بود که «حوثی‌ها همچنان نسبت به تأثیرات منطقه‌ای حملات خود بی‌توجه هستند و تجارت جهانی صنعت ماهیگیری جوامع ساحلی و چرخه مواد غذایی منطقه را هم تهدید می‌کنند.»

یک مقام آمریکایی هفته گذشته به سی‌ان‌ان گفته بود: «تهدید حملات بیشتر حوثی‌ها در دریای سرخ، همراه با وضعیت آب،» دسترسی به کشتی روبی‌مار و تلاش برای کشیدن آن به یک بندر را بسیار دشوار کرده است.

شبه‌نظامیان حوثی که پرجمعیت‌ترین نواحی یمن را در اختیار خود دارند، بارهای کشتی‌های تجاری را در دریای سرخ هدف حملات موشکی و پهپادی خود قرار داد‌اند.

نیروهای آمریکایی و بریتانیایی با چندین حمله به تأسیسات حوثی‌ها به حملات آنان پاسخ داده‌اند، اما تاکنون نتوانسته‌اند این حملات را به طور کامل متوقف کنند.

XS
SM
MD
LG