لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۱۱:۳۵

حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق؛ تهران خواستار نشست فوری شورای امنیت شد


تصویری از سفارت و کنسولگری ایران در دمشق پس از حمله هوایی منتسب به اسرائیل
تصویری از سفارت و کنسولگری ایران در دمشق پس از حمله هوایی منتسب به اسرائیل

در پی حمله هوایی منتسب به اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق که به کشته شدن شماری از اعضای ارشد سپاه پاسداران انجامید، تهران خواستار برگزاری نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل متحد شد.

زهرا ارشادی سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، در نامه ای به رئیس دوره ای شورای امنیت و نیز آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، جزییاتی را درباره این رخداد بیان کرده و نوشته است دست‌کم پنج پرسنل ایرانی، از جمله مستشاران ارشد نظامی در حملات هوایی و موشکی اسرائیل که از بلندی‌های جولان اشغالی انجام گرفته کشته شده‌اند.

این دیپلمات ارشد، حمله به کنسولگری ایران در دمشق را «تروریستی»، «نقض آشکار منشور ملل متحد، قوانین بین‌الملل و اصل اساسی مصونیت اماکن دیپلماتیک و کنسولی» دانسته است.

خانم ارشادی در ادامه این نامه نوشته است: «با توجه به پیامدهای گسترده بین‌المللی چنین جنایات هولناکی که می‌تواند تنش‌ها را در منطقه تشدید کرده و به‌طور بالقوه‌ای آتش درگیری‌های بیشتری را با سایر کشورها شعله‌ور نماید، جمهوری اسلامی ایران از شورای امنیت می‌خواهد تا اقدام جنایتکارانه و حمله تروریستی رژیم اسرائیل را به شدیدترین وجه ممکن محکوم کند. »

رسانه‌های رسمی ایران روز دوشنبه ۱۳ فروردین از حمله هوایی اسرائیل به ساختمان کنسولگری این کشور در دمشق خبر دادند.

تصاویر منتشر شده در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی از ویرانی به جا مانده از حمله هوایی منتسب به اسرائیل در دمشق، نشان می‌دهد که ساختمانی در نزدیکی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق هدف قرار گرفته و تعدادی از اعضای سپاه پاسداران از جمله فرماندهان ارشد کشته شده‌اند.

به نوشته خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، ساختمانی که در کنار سفارتخانه ایران هدف گرفته شده، کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق است.

خبرگزاری رویترز به نقل از «یک منبع امنیتی» لبنانی نوشت یکی از کشته‌های این حمله محمدرضا زاهدی، از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران، بوده است.

گزارش‌های رسانه‌های ایران حاکی از آن است که آقای زاهدی مدت کوتاهی در سال ۱۳۸۴ فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران بود و طی سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۵ نیز در نیروی قدس فعالیت می‌کرد و «فرمانده سپاه سوریه و لبنان» بود.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه، نهادی که از بریتانیا تحولات سوریه را رصد می‌کند، محمدرضا زاهدی را فرمانده نیروی قدس سپاه در سوریه و لبنان معرفی کرده است.

این نهاد نوشته است در جریان حمله اسرائیل دو مستشار ایرانی و ۵ عضو دیگر سپاه پاسداران نیز کشته شدند.

سپاه پاسداران شامگاه دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای تأیید کرد که غیر از محمدرضا زاهدی و محمدهادی حاجی رحیمی که آنها را با درجه «سرتیپ» معرفی کرده است، پنج تن دیگر از «مستشاران و افسران همراه» آنها در حمله اسرائیل در دمشق کشته شده‌اند.

بیانیه سپاه اسامی پنج کشته دیگر را حسین امان‌اللهی، مهدی جلالتی، محسن صداقت، علی آقابابایی و علی صالحی روزبهانی اعلام کرد.

بیانیه سپاه حمله اسرائیل را ناشی از «شکست‌های ترمیم‌ناپذیر» اسرائیل در غزه دانسته اما به توان اسرائیل در پی بردن به محل دقیق فرماندهان سپاه در ساختمان کنسولگری ایران یا چرایی حضور این شمار از فرماندهان بلندپایه سپاه در این ساختمان دیپلماتیک اشاره نکرده است.

وزارت دفاع سوریه در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که اسرائیل به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران حمله کرد و «تمام حاضران در ساختمان کشته یا زخمی شده» و نیروهای امدادی در حال تخلیه مجروحین هستند.

فیصل المقداد، وزیر خارجه سوریه گفت «ما این حمله تروریستی شنیع» را که منجر به «شهادت تعدادی از مردم بی‌گناه شد، به شدت محکوم می‌کنیم.»

آقای مقداد افزود اسرائیل نمی‌تواند بر روابط ایران و سوریه تاثیر بگذارد.

یک منبع نظامی به خبرگزاری رسمی سوریه گفت موشک‌های اسرائیلی از سمت «جولان اشغالی» شلیک شد و سامانه پدافند هوایی سوریه شماری از موشک‌ها را رهگیری کرد. اما موشک‌هایی که اصابت کرد، منجر به «تخریب کلی ساختمان» و کشته و زخمی شدن «همه افراد داخل آن شد».

پیش‌تر خبرگزاری ایسنا، به نقل از شبکه تلویزیونی دولتی سوری «الاخباریه» انفجار در کنار دفتر کنسولی سفارت ایران و اقامتگاه سفیر را اعلام کرد و نوشت: «حسین اکبری، سفیر جمهوری اسلامی در دمشق و خانواده او در پی این حمله آسیبی ندیده‌اند.»

همچنین شبکه العالم گزارش داده که ساختمان کنسولگری ایران در دمشق «به طور کامل ویران شد.»

تصاویر انتشار یافته دود بلندی بر فراز ساختمان را نشان می‌داد.

روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحرونوت به نقل از برخی گزارش‌های تأیید نشده مدعی شده که «حمله اسرائیلی» درزمان برگزاری یک نشست میان فرماندهان سپاه پاسداران با سران سازمان جهاد اسلامی فلسطین انجام شد.

دبیرکل جهاد اسلامی، زیاد نخاله، در روزهای گذشته همراه با هیئتی از این سازمان برای دیدار با سران جمهوری اسلامی ایران به تهران رفته و همچنین با اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس که همزمان به تهران دعوت شده بود، دیدار کرد.

هر چند اسرائیل بیش از یک دهه است که به «اهداف وابسته به ایران» با قصد جلوگیری از تثبیت نظامی جمهوری اسلامی ایران و متحدین آن در سوریه حمله می‌کند، اما این نخستین بار است که ساختمان‌های وابسته به سفارت جمهوری اسلامی ایران هدف حمله مستقیم منسوب به اسرائیل قرار می‌گیرد و می‌تواند نشانی از تشدید محسوس در عملیات اسرائیل علیه ایران در منطقه باشد.

واکنش‌ها به حمله به کنسولگری ایران

کارن ژان‌ پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید، گفت جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا، از گزارش‌ها در خصوص حمله هوایی به کنسولگری ایران در دمشق آگاه شده و تیم کاخ سفید «در حال بررسی است.»

حسین اکبری، سفیر ایران در سوریه، به ایرنا، خبرگزاری رسمی
جمهوری اسلامی ایران، گفت: «من در محل کار خود در سفارت بودم و از اتاق خود شاهد بودم که این ساختمان آسیب دید».

سفیر ایران افزود که اسرائیل «برخلاف قوانین بین‌المللی اقدام کرده است که پاسخ قاطع ما را در پی خواهد داشت.»

او همچنین به خبرگزاری رسمی سوریه گفت حمله اسرائیل به کنسولگری «نشان آن است که اسرائیل هیچ قانون بین‌المللی را به رسمیت نمی‌شناسد و برای رسیدن به آن‌چه که می‌خواهد، دست به هر کار غیرانسانی می‌زند.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، در گفت‌وگوی تلفنی با همتای سوری خود تأکید کرد در این حمله «از همه تعهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی عبور شده» و اسرائیل «مسئول عواقب این اقدام است».

شبکه کان اسرائیل گزارش داد که سفارت‌خانه‌های اسرائیل در جهان به دلیل نگرانی از اقدامات واکنشی ایران به حالت آماده‌باش درآمده و همزمان، ارتش اسرائیل در بخش شمال این کشور هوشیاری خود را نسبت به احتمال رویدادهای تهاجمی از ناحیه عوامل مرتبط با ایران و حزب‌الله بالا برده است.

دانیل هگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، دوشنبه شب در یک نشست خبری در تل‌آویو شرکت کرد اما به حمله صورت گرفته در سوریه اشاره نکرد.

ژنرال هگاری در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص حمله منسوب به اسرائیل در دمشق گفت: در مورد این یا آن حمله که در رسانه‌های خارجی منتشر شده، اظهارنظر نمی‌کند و ارتش بر جنگ جاری غزه متمرکز است و کوشش خواهد کرد تا اهداف تعیین شده از جنگ را تأمین کند.

او به مردم اسرائیل گفت تغییری در مورد هوشیاری امنیتی داده نشده و اگر تغییری داده شود، به آگاهی مردم خواهد رسید.

اما ژنرال ذخیره تامیر هیمن، فرمانده پیشین سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل و رئیس کنونی اندیشکده مطالعاتی اسرائیل، به یدیعوت آحرونوت گفت از بین بردن فرمانده ارشد سپاهی در سوریه «مهم‌ترین حذف بعد از (کشته شدن قاسم) سلیمانی (فرمانده وقت نیروی قدس سپاه پاسداران) است».

آقای هیمن افزود فرد کشته شده فرمانده ارشد نیروی قدس برای جبهه شمالی (مرز شمال اسرائیل) بود و «به نظر می‌رسد که ایران بالاخره بهای دست داشتن در فعالیت تهاجمی علیه اسرائیل را می‌پردازد».

در حمله هفته گذشته به فرودگاه حلب سوریه، که به اسرائیل نسبت داده شد، دست‌کم ۵۳ تن کشته شدند که شمار زیادی از آن‌ها نظامیان سوری و بقیه از نیروهای حزب‌الله و سایر متحدین ایران در این کشور توصیف شدند.

سید رضی موسوی، فرمانده ارشد میدانی نیروی قدس سپاه پاسداران و مسئول تأمین لجیستیک این نیرو بلندپایه‌ترین نظامی جمهوری اسلامی ایران است که از آغاز جنگ اسرائیل و گروه افراطی حماس، در حملات منسوب به اسرائیل در سوریه کشته شده است.

او دی ماه سال گذشته در حمله موشکی به خانه‌اش در محله زینبیه دمشق کشته شد.

بعد از رضی موسوی، شمار دیگری از نیروهای نظامی ایران در سوریه کشته شدند؛ از جمله: بهروز واحدی، رضا زارعی. جمهوری اسلامی ایران مرگ تعدادی از نیروهای خود را با قول برای «انتقام» تأیید کرد.

با استفاده از گزارش‌های رویترز، رسانه‌های ایران، یدیعوت آحرونوت و شبکه‌های اجتماعی؛ ف.ر/ ع.م
XS
SM
MD
LG