لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۴:۰۸

واکنش دانشکده الزهرای بوشهر به کلیپ جشن فارغ‌التحصیلی: «پیگیری قضایی می‌کنیم»


به دنبال انتشار ویدیو کلیپی از دانشجویان دختر دانشگاه الزهرای بوشهر که فارغ‌التحصیلی خود را با موسیقی محلی و رقص جشن گرفته‌اند، رئیس این دانشگاه تهدید به تعقیب قضایی دانشجویان کرد.

این ویدیو کلیپ که طی روزهای شنبه و یکشنبه با استقبال گسترده‌ای بین کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است، شماری از دانشجویان ورودی سال ۱۳۹۸ رشته مهندسی معماری در دانشگاه الزهرای بوشهر را نشان می‌دهد که پایان این فصل از زندگی خود و ورود به فصلی تازه را جشن می‌گیرند.

ویدیوی یادشده اما واکنش زهرا حاجیانی، رئیس دانشکده الزهرا بوشهر، را به دنبال داشت که در آن می‌گوید نیروهای حراست دانشگاه به بررسی این رخداد مغول شدند.

خانم حاجیانی در گفت‌وگویی با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، اظهار داشت: «بعد از کرونا و نیز به علت کمبود منابع مالی هیچ جشن فارغ‌التحصیلی دردانشکده الزهرا برگزار نشده و کلیپ پخش شده در فضای مجازی توسط چند دانشجوی فارغ‌التحصیل این دانشگاه بدون هماهنگی و اخذ مجوز از دانشگاه به صورت خودجوش برگزارشده و دانشگاه در جریان برگزاری آن هیچ نقشی نداشته است.»

وی افزود: «این موضوع توسط حراست دانشگاه دردست بررسی است و دانشجویی که این فیلم را تهیه کرده شناسایی شده و فردا قراراست به همراه پدرش جوابگوی این کارش باشد.»

رئیس دانشگاه الزهرای بوشهر سپس با «غیرقانونی» خواندن این شادی فارغ‌التحصیلی گفت که دانشگاه متبوع او «پیگیری قضایی» این رخداد را «تا حصول نتیجه ادامه خواهد داد».

حجاب اجباری و مسئله آزادی اجتماعی زنان و دختران در ایران به چالشی بزرگ برای جمهوری اسلامی تبدیل شده که تلاش می‌کند با احکام قضایی و جرایم سنگین مالی، قرائت خود از دین را به زنان تحمیل کند و مانع استفاده آنها از حق آزادی پوشش و سبک‌های مختلف زندگی بشود.

جامعه ایران به‌ویژه پس از اعتراضات سال ۱۴۰۱ که به اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» شهرت یافته است، شاهد موارد بیشتر و روزافزون مخالفت‌های مدنی با حجاب اجباری و محدودیت‌های اجتماعی زنان بوده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری ایسنا؛ س.ن

XS
SM
MD
LG