لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۲۱:۱۵

تعداد تلفات سیل مشهد «بعداً اعلام می‌شود»


محله سیدی در مشهد
محله سیدی در مشهد

یک روز پس از بارش شدید باران و به راه افتادن سیلاب در مشهد، حسین ظفری، سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور به خبرگزاری ایسنا گفت که آمار فوتی‌های سیل مشهد «بعد از بررسی سازمان پزشکی قانونی اعلام خواهد شد.»

آقای ظفری گفت که تا این زمان، جان باختن هفت نفر در این سیل و مفقود شدن ۱۲ نفر دیگر مشخص شده که برخی از مفقودی‌ها بچه‌هایی هستند که مدارسشان تعطیل شده بود.

با این حال با توجه به شدت سیل و ادامه یافتن کار نیروهای امدادی در روز پنج‌شنبه، ۲۷ اردیبهشت، احتمال افزایش قربانیان از میان افرادی که در خودروهای خود گیر افتاده بودند وجود دارد.

همزمان با انتشار خبر سیلاب در شهر مشهد، ویدئوهای فراوانی از این رخداد طبیعی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که خودروهایی را نشان می‌داد که آب با خود می‌برد.

به گفته سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی، «تا این لحظه در طرقبه و شاندیز دو نفر و همچنین در شهر مشهد دو نفر نیز مفقودی» وجود دارد، و «در شهرستان فریمان از چهار نفر مفقود شده تاکنون فقط یک نفر پیدا شده است».

رضا عباسی با این حال تأکید کرده است که «این که فوت شدن فردی را به سیل نسبت دهیم باید ابتدا توسط پزشکی قانونی تائید و اعلام شود».

او در ادامه افزود که از میان قربانیان «پنج نفر مربوط به مشهد و دو نفر نیز از روستاهای فریمان هستند».

عباسی در ادامه هشدار داد: «با توجه به این که سامانه بارشی تا شامگاه یک‌شنبه در استان استقرار دارد از عموم شهروندان مشهدی درخواست داریم از ترددهای غیرضروری به‌جد پرهیز کنند.»

موسی‌الرضا حاجی بیگلو، عضو شورای شهر مشهد، روز پنج‌شنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه، با بیان اینکه یکی از دلایل این حادثه «ساخت و سازهای غیرمجاز و ساخت کمربند جنوبی در کوهشاد» است، به سایت «انتخاب» گفت: «کوه‌ها را تراش دادند و جاده‌ای در کوه احداث کرده‌اند.»

آقای حاجی بیگلو با انتقاد از شهردار مشهد و «احتمال ترک فعل شهرداری» در زمان سیل اعلام کرد: «در مدیریت شهری اگر کوتاهی صورت گرفته باشد مراجع قضایی ورود می‌کنند.»

او در ادامه گفت: «یکی از اقداماتی که برخی از کارشناسان می‌گویند باید اتفاق می‌افتاد، موضوع آب‌بندها در مسیر بارش بود. این موضوع در ارتفاعات جنوبی تدبیر نشده و هیچ مانعی برای گرفتن سرعت آب وجود نداشت.»

ویدئوهایی که از شهر مشهد در روز پنج‌شنبه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده حاکی از آن است که شرایط در حال حاضر عادی است و کار نیروهای امدادی ادامه دارد.

با این حال سازمان هواشناسی ایران روز پنج‌شنبه هشدار داد: «طی ۲۴ ساعت آینده در نیمه شمالی آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، اردبیل، استان‌های ساحلی دریای خزر، ارتفاعات البرز، خراسان شمالی، خراسان رضوی، ارتفاعات سمنان، نیمه شمالی خراسان جنوبی، برخی مناطق فارس، بوشهر، کرمان، یزد و خوزستان، جنوب و شرق اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت و در مناطق مستعد بارش تگرگ پیش‌بینی می‌شود.»

روز پنج‌شنبه همچنین فرماندار کلات در استان خراسان رضوی از ممنوع بودن ورود به تمامی مناطق گردشگری این شهرستان خبر داد.

وقوع سیل در شهر مشهد امری بی‌سابقه و بیشتر یادآور سیل مرگباری است که در فروردین‌ماه سال ۹۸ مردم شیراز را غافلگیر کرد.

بارش شدید باران در «دروازه قران» شیراز در اوایل فروردین سال ۱۳۹۸ باعث به راه افتادن سیلابی سهمگین شد که جان ۲۲ نفر را گرفت. آب در این محدوده حدود ۲۰۰ خودرو را هم با خود برد.

با استفاده از خبرگزاری‌های ایسنا و مهر و شبکه ایکس؛ ف. دو./ب.ب.
XS
SM
MD
LG