لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۰:۰۱

اتهام جدید«توهین به خامنه‌ای و خمینی» به پرونده فاطمه سپهری و برادرانش اضافه می‌شود


فاطمه سپهری در زندان به اسرائیل، به «حمایت از اسرائیل» متهم شده است
فاطمه سپهری در زندان به اسرائیل، به «حمایت از اسرائیل» متهم شده است

اصغر سپهری برادر فاطمه سپهری، حسین سپهری و محمدحسین سپهری می‌گوید قاضی شعبه پنجم دادگاه انقلاب اسلامی مشهد، پرونده این سه تن را برای علی سلیمانی مارشک، بازپرس پرونده فرستاده تا اتهام «توهین به خامنه‌ای و خمینی» را به پرونده آنها اضافه کند.

به گفته اصغر سپهری این اقدام پس از جلسه دادگاه ۱۷ اردیبهشت ماه از سوی قاضی یزدان‌خواه صورت گرفته است.

آقای سپهری با اشاره به بازداشت برادرانش در ۶ مهرماه، یک روز پیش از عمل جراحی فاطمه سپهری در بیمارستان قائم مشهد در حالی که پیگیر مراحل درمان او بودند تاکید می‌کند که محمدحسین سپهری بیش از ۸ ماه است که در زندان وکیل‌آباد مشهد محبوس است.

حسین سپهری برادر دیگر این خانواده، در حال حاضر در خارج از زندان است و به قید وثیقه آزاد است.

به گفته آقای سپهری، فاطمه سپهری نیز بیش از ۲۰ ماه است که در زندان بسر می‌برد و تلفن‌اش «‌به شدت» کنترل می‌شود.

خانواده «فاطمه سپهری»، زندانی سیاسی پیشتر با انتشار ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند که خانم سپهری به‌ خاطر محکوم کردن حمله ۱۵ مهرماه گروه افراطی حماس به اسراییل، به «حمایت از اسرائیل» متهم شده است.

فاطمه سپهری یکی از مخالفان جمهوری اسلامی و رهبری علی خامنه‌ای است.

او در یکی از آخرین موضع‌گیری‌های خود در ویدئویی از بیمارستان که مهرماه منتشر شد گفته بود که خاورمیانه از زمان روی کار آمدن جمهوری اسلامی «روی آرامش ندیده» و امیدوار است پرونده حکومت ایران «در طوفان الاقصی که راه انداخته بسته شود.»

فاطمه سپهری همچنین یکی از جمله امضاکنندگان نامهٔ درخواست استعفای رهبر جمهوری اسلامی است که ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ در ابتدای اعتراضات سراسری «زن، زندگی، آزادی» توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شد.

شعبه یک دادگاه انقلاب مشهد سپهری را به اتهام «همکاری با دول متخاصم»، «اجتماع و تبانی»، «توهین به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» به ۱۸ سال حبس محکوم کرد، و این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر عیناً تأیید شد.

بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، ده سال حبس برای او قابل اجرا خواهد بود.

XS
SM
MD
LG