لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۷:۲۶

جشن عضويت رومانی وبلغارستان دراتحاديه اروپا


سکه نقره ای که به مناسبت پيوستن بلغارستان به اتحاديه اروپا ضرب شده است اين سکه معادل ۱.۹۵ يورو است

دو کشور رومانی و بلغارستان، از اولين ساعات روزدوشنبه، اول ژانویه، به عضويت اتحاديه اروپا در آمدند.
مردم رومانی و بلغارستان، همزمان، آغاز سال نو و عضويت در اتحاديه اروپا را جشن گرفتند.


در همين ارتباط، ترايان باسيکو، رئيس جمهوری رومانی، در شهر بخارست به مردم گفت: رومانی وارد اتحاديه اروپا شد.ژاک شيراک رييس جمهور فرانسه در پيامی تلويزيونی به مردم بلغارستان و رومانی با خوش آمد گويی به اين دو ملت، آنها را « شهروندان عزيز اروپايی» خطاب کرد.


نظر سنجی در ماه دسامبر در اين دو کشور نشان می دهد که ۶۳ در صد مردم بلغارستان و ۶۹ در صد مردم رومانی معتقدند که از پيوستن به اتحاديه اروپا سود خواهند برد

آقای شيراک گفت:« اين لحظات برای ما و شما لحظاتی تاريخی است».


با افزايش تعداد کشورهای عضو اتحاديه اروپا اين دو عضوجديد و فقير اميدوارند که با آغوش باز از سوی اين اتحاديه پذيرفته شوند.


در بروکسل، مقراتحاديه اروپایی ، از اول ژانويه، کارشناسان رويکرد اين دو کشور را در مبارزه با فساد و جنايات سازمان يافته برمبنی آنچه که در اين باره قول داده اند، کنترل خواهند کرد.


در همین حال بلغارستان دو راکتور اتمی خود را به دلیل درخواست اتحادیه اروپا برای رعایت استانداردهای ایمنی ساعاتی پیش از پیوستن به این اتحادیه تعطیل کرد.


نظر سنجی ماه دسامبر در اين دو کشور نشان می دهد که ۶۳ در صد مردم بلغارستان و ۶۹ در صد مردم رومانی معتقدند که از پيوستن به اتحاديه اروپا سود خواهند برد.


اين دو کشور به همراه يونان تنها کشورهای منطقه بالکان در اتحاديه اروپا تشکيل خواهند داد.


اتحاديه اروپا در پی عضويت رومانی و بلغارستان، ۲۷ عضو با بيش از ۳۰۰ ميليون نفر جمعیت دارد.


XS
SM
MD
LG