لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ تهران ۲۳:۲۶

احمدی نژاد:«پرونده هسته ای بسته شده است»


محمود احمدی نژاد ، رئيس جمهوری اسلامی امروز در کنفرانس خبری خود در تهران گفت که از نظر ايران موضوع پرونده هستهای رسما خاتمه يافته است.

آقای احمدی نژاد افزود "امروز ميبينيد که با فعال شدن مجدد آژانس معلوم شده است که همه فعاليتهای ايران در چارچوب قانون و حقوق قانونياش بوده است."

رئيس جمهوری اسلامی به متن توافق اخير ايران و آژانس بين امللی انرژی اشاره می کرد که به درخواست ايران، ديروز در سايت آژانس منتشر شد. در اين متن، توافق های رسيده ميان دوطرف که بموجب آن ايران بايد مطابق يک جدول زمانی به ابهام های موجود در برنامه هسته ايش پاسخ دهد، برشمرده شده است.

در همين حال و پيشتر گريگوری شولتی، سفير آمريکا در آژانس بين المللی انرژی اتمی، روز چهارشنبه در واکنش به توافق ايران با آژانس بين المللی انرژی هسته ای گفته بود که اين توافق، بسيار محدود است و به آژانس، اجازه نمی دهد تا بازرسی های گسترده ای از تاسيسات اتمی ايران به عمل آورد.

ايران موافقت کرده است به سوال های مربوط به چگونگی دستيابی به طرح های سانتريفيوژهای پيشرفته پ ۲، يافت شدن رگه هائی از اورانيوم با غلطت بالا درابزار هسته ای در دانشکده فنی دانشگاه تهران، و همچنين پروژه موسوم به نمک سبزخود پاسخ دهد.

در متنی که به درخواست ايران منتشر شده همچنين آمده است که آژانس برای بستن پرونده «ابهام ها در ارتباط با آزمايش های جمهوری اسلامی با پولوتونيوم»، سوالاتی را با ايران در ميان گذاشت و با «همکاری تهران و پاسخ هايی که در اختيار آژانس قرار داده شد، اين پرونده بسته شده است.»


XS
SM
MD
LG