لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۰:۱۵

روسیه سفر متکی به مسکو را به تعویق انداخت


روسیه برنامه دیدار منوچهر متکی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی از مسکو را تا اواسط ماه دسامبر، بیش از دوهفته دیگر، به تعویق انداخت. به گزارش خبرگزاری اینترفکس، این دیدار درچارچوب کمیته همکاری های مشترک اقتصادی و تجاری تهران و مسکو، و برای گفت و گو درباره تکمیل نیروگاه بوشهر، قراربود امروز (چهارشنبه هفتم آذرماه) انجام شود.

آقای متکی آخرین بار، دوماه پیش، در مسکوبا سرگئی کیریِنکو، رئیس سازمان انرژِی اتمی روسیه در این باره گفت و گو کرد. روسیه اعلام کرده است که سوخت مورد نیاز نیروگاه هسته یی بوشهر در انبار ذخیره شده و بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی فردا، پنج شنبه، به بازرسی خود از این محموله پایان خواهند داد.
قراربود نيروگاه اتمی بوشهر درشهريور ماه امسال راه اندازی شود و در آبان ماه گذشته مورد بهره برداری نهايی قرار گيرد اما روسیه می گوید: بدلیل تاخیردولت جمهوری اسلامی در بازپرداخت اقساطش ، این نیروگاه آماده نشده است. تهران این گفته را بی پایه می داند و می گوید: اقساط ِ بدهی هایش به شرکت روسی ِ پیمانکار ِ ساخت نیروگاه بوشهر را سر ِ موعِد، و منظماً پرداخت کرده است.
روسیه وعده داده است که سوخت یا اورانیوم غنی شده مورد نیاز نیروگاه بوشهر را، شش ماه قبل از تکمیل و راه اندازی آن، به ایران تحویل خواهد داد.
XS
SM
MD
LG