لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ تهران ۲۲:۳۲

آمریکا می گوید فشارهای جهانی موجب توقف برنامه تولید سلاح هسته ای ایران شد


بنا ب ر یک گزارش اطلاعاتی آمریکا، ایران برنامه تولید سلاح هسته ای خود را در پاييز سال ۲۰۰۳ متوقف كرده است.اين گزارش اطلاعاتى تاكيد مى كند كه ايران به روند غنى سازى اورانيوم ادامه مى دهد و از مقدار كافى اورانيوم غنى شده براى ساخت سلاح اتمى تا سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۵ ميلادى یعنی بین سه تا هشت سال دیگر برخوردار خواهد بود.


در گزارش یاد شده آمده است که جمهوری اسلامی فعالیت هایش را به دلیل فشارهای بین المللی متوقف کرد و این نشان می دهد که ایران ممکن است بیش از آنچه که به نظر می رسید در برابر این گونه فشارها آسیب پذیر باشد.


است یون هدلی Hadley مشاور امنیت ملی آمریکا می گوید :


« این نشان می دهد که هنوز امیدهایی باقی مانده و می توان امیدوار بود که این مشکل از راه های دیپلماتیک بدون نیاز به اعمال زور حل شود.همچنین به ما ثابت می کند که استراتژی صحیحی در سختگیری و اعمال فشارهای بین المللی داشته ایم ضمن آن که همیشه امکان مذاکره با در نظر گرفتن منافع ایران را فراهم آورده ایم . در عین حال همواره تاکید کرده ایم که جهان هرگز یک ایران دارای سلاح هسته ای را تحمل نمی کند».


وزرای خارجه آلمان و انگلیس نیز گفتند که گزارش یاد شده بر فشارهای جامعه بین المللی بر ایران از جمله اعمال تحریم های سازمان ملل صحه می گذارد.
XS
SM
MD
LG