لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۰:۰۹

انتخابات مجلس در ایران آغاز شد


رای گیری در انتخابات هشتمين دوره مجلس شورای اسلامی از امروز صبح (جمعه ۲۴ اسفندماه) در ایران آغاز شد. وزارت کشور جمهوری اسلامی اعلام کرده است که صلاحیت چهار هزار و چهارصد و هفتاد و شش نفر از نامزد ها در انتخابات امروز به تایید شورای نگهبان رسیده است.
مجلس شورای اسلامی ۲۹۰ نماینده دارد که سی تن ِ آن ها از تهران انتخاب می شوند. در ایران، حداقل سن قانونی برای رای دادن هجده سال تمام است و بیش از چهل و سه میلیون و هفتصد هزار نفر واجد شرایط رای دادن هستند.
شبکه های رادیو و تلویزیون دولتی ایران از صبح امروز با پخش گزارش ها و فیلم های آرشیوی همراه با سرودها و شعارهای مهیج، مردم را به شرکت درانتخابات تشویق می کنند. آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی نیز حضور مردم در انتخابات امروز را نمایش "اقتدار جمهوری اسلامی در مقابل دشمنان "، و برای ایران "سرنوشتساز" خواند.

وزارت کشور جمهوری اسلامی اعلام کرده است که نتايج انتخابات شهرستانها روز شنبه اعلام می شود و نتیجه انتخابات تهران بتدریج یا یکجا تا پیش از تعطیلات نوروزی اعلام خواهد شد.
بگفته تحلیلگران نتایج رای گیری امروز می تواند نشان دهد که محبوبیت محمود احمدی نژاد رو به زوال است یا نه. بسیاری از ایرانیان از تورم و بیکاری روز افزون در کشورشان بشدت خشمگین اند.
XS
SM
MD
LG