لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۳۶

درخواست جلب رهبر سودان باتهام جنایات جنگی


دادستان دادگاه بین المللی رسیدگی به جرائم و جنایات جنگی درلاهه، امروزبا ارئه کیفرخواستی، صدور برگ جلب عمرالبشیر، رئیس جمهوری سودان، را خواستار شد. لوئیز مورِنو اوکامپو، دادستان، استدلال کرده است که رئیس جمهوری سودان، در سال ۲۰۰۳ میلادی، دستور نسل کشی طوایف آفریقایی دارفور را شخصاً صادر کرده و مسوول ارتکاب جنایات جنگی، جنایات علیه بشریت و نسل کشی، قتل و تجاوز جنسی، شکنجه وجابجایی اجباری نزدیک به سه میلیون نفر در منطقه دارفور، توسط قبایل عرب مورد حمایت دولت خارطوم است.
دادستان "مورنو-اوکامپو" در کیفر خواست خود همچنین خواهان ضبط و مسدود کردن اموال و دارایی های رئیس جمهوری سودان شده است. این نخستین باریست که برای رئیس جمهوری یک کشور، در حالی که همچنان متصدی مقام رهبری، و بر سر قدرت است، کیفرخواستی باتهام جنایات جنگی، و علیه بشریت صادر می شود.

وزارت خارجه سودان در واکنش به این درخواست اعلام کرده است که "کیفرخواست دادستان دادگاه لاهه علیه عمر البشیر یا هر شهروند دیگر سودانی را برسمیت نمی شناسد. در پی اعلام این کیفرخواست، اتحادیه عرب اعلام کرد که وزیران خارجه کشورهای عضو این اتحادیه، برای رسیدگی به این قضیه، روز شنبه آینده جلسه یی اضطراری در قاهره تشکیل خواهند داد.
XS
SM
MD
LG