لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۱۲

احمد ی نژاد: حتی یک قدم هم عقب نشینی نمی کنیم


محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی در ضمن یک سخنرانی در یاسوج گفت: ایران از مواضع خود در مساله هسته یی حتی یک قدم هم عقب نشینی نمی کند. آقای احمدی نژاد بدون نام بردن از علی اکبر ولایتی، مشاور آیت الله علی خامنه یی در امور بین الملل، گفت: "چند هفته قبل فردی مطلبي نوشت و آنها سريعاً جار و جنجال به راه انداختند و تصور كردند كه می توانند با اختلاف افكنی مواضع خود را بر مسوولان ايران تحميل كنند. اما در سفر مالزی اعلام كردم كه بيخودی خوشحال شده اند چون مواضع ايران مشخص است و هيچ عقب نشينی اتفاق نيفتاده است."
علی اکبر ولایتی در مطلبی که در روزنامه لیبراسیون چاپ پاریس منتشر شد، نوشته بود که مذاکره با کشورهای پنج بعلاوه یک به مصلحت ایران است. آقای احمدی نژاد افزود که جمهوری اسلامی اعلام کرده که آماده است، به غیر از اسرائیل، با همه به مذاکره بنشیند اما هیچ شرطی را هم نمی پذیرد. محمود احمد ی نژاد همچنین حضور نماینده آمریکا در مذاکرات ژنو را "گامی مثبت" خواند. خاویر سولانا، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا پس از مذاکرات ژنو اعلام کردند که تهران به پیشنهاد تعلیق غنی سازی اورانیوم در ایران، در برابر تعلیق افزایش مجازات و تحریم های جمهوری اسلامی، پاسخی نداده است. وزیر خارجه آمریکا گفته است که ایران دو هفته فرصت دارد تا به این پیشنهادها پاسخ جدی دهد یا با تحریم و مجارات های بیشتری روبرو شود.


مذاکرات هسته یی در ژنو شنبه گذشته با حضور خاویر سولانا، نمایندگانی از کشورهای عضو گروه پنج بعلاوه یک، و سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی برگزار شد. در این جلسه، برای نخستین بار، نماینده بلندپایه یی از آمریکا نیز حضور داشت.


XS
SM
MD
LG