لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۲۸

کاراجیچ از خود شخصاً دفاع خواهد کرد


وکیل مدافع رادوان کاراجیچ، رهبر سابق صرب های بُسنی، می گوید که آقای کاراجیچ، تصمیم گرفته است دفاع از خود را در دادگاه بین المللی لاهه ، شخصاً برعهده بگیرد. همزمان، تیمی از وکلای مدافع و حقوقدانان به رادوان کاراجیچ در دادگاه لاهه، یاری خواهند رساند اما دفاعیات دردادگاه را خود او شخصاً انجام خواهد داد.
بازداشت رادوان کاراجیچ، متهم شماره یک ِ جنایات جنگی در جنگ داخلی بُسنی و هرزه گووین، با استقبال سران جهان غرب روبرو شده است. از جمله، گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، این رویداد را «پیروزی» خواند.

از سوی دیگر، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، متحد یوگسلاوی سابق در جنگ های داخلی آن کشور، محاکمات پیشین در دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی در لاهه را خالی از اغراض سیاسی ندانست، و ابراز امیدواری کرد که این دادگاه بدون توجه به گرایش های سیاسی، دکتر کاراجیچ را محاکمه کند.


دکتر رادوان کاراجیچ که متهم به جنایات جنگی در جریان جنگ داخلی بُسنی، بخصوص کشتار هزاران مسلمان در شهر سِرِبرِنیتساست، روز دوشنبه در حومه بلگراد، پایتخت صربستان، بازداشت شد، و حکم تحویل او به دادگاه بین المللی لاهه، صادر شده است. رادوان کاراجیچ نزدیک به سیزده سال متواری بود و با نامی جعلی و تغییر قیافه با موهای بلند و ریش انبوه، در درمانگاهی ویژه طب گیاهی در بلگراد بعنوان متخصص کار می کرد. او خواسته است که پیش از حضور در دادگاه، موهایش را کوتاه کند، و ریشش را بتراشد.
XS
SM
MD
LG