لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۲۶

گرجستان برای توقف تهاجم مسکو از جامعه بین المللی کمک خواست


يکاترينا تکشه لاش ويلی،Ekaterina Tkekshelashvili، وزير خارجه گرجستان،به بی بی سی می گويد تفليس از رهبران جهان می خواهد مسکو را از "تهاجم نظامی مستقيم" به گرجستان بازدارند.
پيش از آن ميخائيل ساکاشويلی رئيس جمهوری گرجستان، به سی ان ان گفته بود که يک ستون مسلح ارتش روسيه با ۱۵۰ واحد موتوری وارد منطقه اوست جنوبی شده است. آقای ساکاشويلی همچنين به سی ان ان گفت که نيروهای گرجی امروز در نبردی سنگين با جدايی خواهان اوست جنوبی، دو هواپيمای جنگی روسی را سرنگون کرده اند.
آقای ساکاشويلی همچنين امروز با اعلام آماده باش کامل به نيروهای نظامی گرجستان هزاران نفر از افراد ذخيره را به ارتش فراخواند.


وزير دفاع روسيه می گويد برای پشتيبانی از نيروهای حافظ صلحِ مستقر در اوست جنوبی به آن منطقه نيرو اعزام کرده است. اما به تعداد و نوع سلاح های آنان اشاره نکرد.
به گفته وزارت دفاع روسيه وظيفه اين نيروها حمايت از نيروهای حافظ صلح و ساکنان منطقه است.
اغلب ساکنان اوست جنوبی تابعيت روسی دارند.
دمتری مدوديف و ولاديمير پوتين پيش تر تهديد کردند که در برابر حمله نيروهای گرجی به منطقه که به گفته آنان خون شهروندان روسيه در آنجا ريخته می شود، دست به اقدام تلافی جويانه خواهند زد.
به گفته فرمانده نيروهای حافظ صلح روسی در منطقه، نيروهای روسی امروز در پادگان های خود با توپخانه نيروهای گرجی کشته شدند.XS
SM
MD
LG