لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۴۴

پاسخ جمهوری اسلامی به اتهام های بانکی سه کشور غربی


جمهوری اسلامی ایران روز جمعه اتهامات ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه را دایر بر اینکه بانک های ایرانی در فعالیتهای غیر قانونی هسته ای دست دارند و همچنین از تروریست ها حمایت مالی می کنند، رد کرد.


سه کشور غربی دو هفته قبل، در نامه ای به شورای امنیت هشدار دادند جمهوری اسلامي به تلاش خود در جهت گسترش تسلیحات هسته ای و کمک مالی به تروریستها ادامه می دهد.


این کشور ها چنین استدلال کردند که بانکها و موسسات مالي ایرانی تلاش می کنند با نقل و انتقالات بانکی مخفيانه، تحریم های شورای امنیت را دور بزنند.


به گزارش ایرنا خبر گزاری رسمی جمهوری اسلامی، نمایندگی دایم ایران در سازمان ملل متحد در نامه ای به شورای امنیت ادعاهای مطرح شده از سوی سه کشور غربی را «بی اساس» توصیف کرده است.


اين نامه تصريح کرده است: «بانکهاي جمهوري اسلامي ايران هيچگاه در فعاليت هاي مربوط به برنامه هسته اي غير صلح آميز مشارکت نداشته اند، زيرا اساسا فعاليتهاي هسته اي غير صلح آميز در ايران وجود ندارد.»


شورای امنیت سازمان ملل تاکنون با تصویب سه قطعنامه تحریم های محدودی را علیه ایران به اجرا گذاشته که در سومین قطعنامه از کشور های جهان خواسته شده است، برای اجتناب از حمایت فعالیت های هسته ای، و تروریستی در صورت لزوم، جابجایی های مشکوک مالی را در بانکهای ایرانی ، بخصوص بانک ملی و بانک صادرات پیگیری کنند.


XS
SM
MD
LG