لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۵۱

«بحث درباره به رسمیت شناختن مناطق جدایی طلب گرجستان»


نمایندگان مجلس روسیه قرار است امروز (دوشنبه) در مورد قطعنامه هاي غیر الزام آوری بحث کنند که از روسيه مي خواهد استقلال مناطق جدايي طلب گرجستان – یعنی «اوستیای جنوبی» و «آبخازيا» - را به رسميت بشناسد.
نمایندگان دوما و شورای عالی فدراسیون روسیه امروز برای رسیدگی به این موضوع، نشستی فوق العاده برگزار می کنند.
«اوستیای جنوبی» و «آبخازيا» دو منطقه جدایی خواه گرجستان هستند که به طور رسمی و بین المللی، بخشی از خاک این کشور شناخته می شوند.
نشست نمايندگان مجلس روسیه در حالی است که به دنبال کوتاهی روسیه در خروج نیروهایش از خاک گرجستان، نیکولا سرکوزی، رییس جمهوری فرانسه دیروز (یکشنبه) از برگزاری نشست ویژه سران اتحادیه اروپا در روز یازدهم شهریور برای گفتگو درباره وضعیت گرجستان خبر داد.
در رويدادي ديگر اعلام شد که رزمناو آمریکایی «یو.اس.اس مک فاولUSS McFaul» با محموله هاي امدادرساني براي گرجستان، به بندر «باتومیBatumi» اين کشور واقع در دریای سیاه رسيده است.
پس از آن که گرجستان کوشید براي کنترل مجدد منطقه اوستياي جنوبي، نیروهایش را در اين منطقه مستقر کند، نيروهاي روسیه دو هفته قبل با هدف رويارويي با گرجستان وارد خاک اين کشور شدند.
هرچند روسیه طی هفته گذشته قسمت عمده نیروهایش را از گرجستان خارج کرد ولی همچنان به کنترل جاده هاي منتهي به بندر «پوتیPoti» و چند نقطه دیگر در اطراف «اوستیای جنوبی» ادامه می دهد.
XS
SM
MD
LG