لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۰۲

ايران دارنده مدال ننگ اعدام نوجوانان


بهنام زارع نوجوانی که به خاطر قتل در 15 سالگی محکوم شده بود، روز سه شنبه 5 شهریور در زندان عادل آباد شیراز به دار آویخته شد. هفته پیش رضا حجازی، دیگر نوجوانی که او نیز در سن 15 سالگی مرتکب جرم شده بود در تاریخ 29 مرداد در زندان اصفهان به دار آویخته شد.


به نوشته وبسایت کمپین بین المللی برای حقوق بشر در ایران، جمهوری اسلامی پیشگام جهانی اعدام نوجوانانی است که در سنین زیر 18 سالگی مرتکب جرم شده اند و در ادامه میگوید ایران به عنوان یکی از اعضای امضا کننده میثاق بین المللی حقوق سیاسی- مدنی و پیمان حقوق کودک موظف است که به چنین اعدام هایی پایان دهد.


هادی قائمی سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران لازم می داند که شرکای تجاری ایران الزامات اخلاقی ِ تجارت با چنین دولتی را مورد بازنگری قرار دهند.بهنام زارع درحالی اعدام شد که خانواده و وکیل او از زمان و مکان اعدام ِ این نوجوان آگاه نبودند.


کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در بیانیه ای که پس از اعدام بهنام صادر کرده می نویسد با اعدام بهنام زارع و رضا حجازی شمار نوجوانان اعدام شده در ایران در هشت ماه گذشته به 6 نفر رسید. این سازمان مدافع حقوق بشر از احکام اعدام صادر شده برای 132 نوجوان دیگری خبر می دهد که در صف اعدام هستند.


XS
SM
MD
LG