لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۳۳

درخواست دو سازمان در باره بحران حقوق بشر در ایران


دیدبان حقوق بشر و کمپین بین الملللی حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه، و پیشاپیش سفر محمود احمدی نژاد به نیویورک ، از افزایش نقض حقوق بشر در دوره ریاست جمهوری او، انتقاد کردند.کمپین بین المللی حقوق بشر می نویسد این گزارش که « چهره ها و نمونه هایی از سرکوب احمدی نژاد » نام دارد، گزارش مستندی از وضعیت نگران کننده مدافعان حقوق بشر و ابعاد عینی بحران حقوق بشر در ایران است.


این سند که پیش از ورود محمود احمدی نژاد به امریکا برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل منتشر شده، اعدام نوجوانان بزهکارو پیشتازی ایران در اعدام نوجوانان در سطح جهانی برجسته می کند.


در گزارش جدید دیدبان حقوق بشر و کمیپن بین المللی حقوق بشر، دو سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر، از ایران به عنوان تنها کشوری یاد می شود که در سال 2008 میلادی، 6 نوجوان بزهکار در آن اعدام شده اند و بیش از 130 نوجوان نیز در انتظار اعدام به سر می برند.در این گزارش همچنین اشاره می شود که تعداد کل اعدام ها در دوره ریاست جمهوری محموداحمدی نژاد سر به فلک کشیده به طوری که در تیرماه 87 فقط در یک روز 29 تن اعدام شدند در حالی که مقامات جمهوری اسلامی این رقم را 10 نفر اعلام کردند.


تعداد اعدامها در دوره رياست جمهوري احمدي نژاد تقريبا 4 برابر شده و از 86 اعدام در سال 2005 ميلادي به 317 مورد در سال 2007 افزايش يافته است.


XS
SM
MD
LG