لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۱۵

پیشتازی باراک اوباما در نتایج اولیه انتخابات آمریکا


بر اساس نتایج اولیه شمارش آرای حوزه های رای گیری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، باراک اوباما از جان مک کین پیش افتاده است


بر اساس گزارش ها به نظر می رسد، باراک اوباما، نامزد دموکرات در این انتخابات، علاوه بر پیروزی در ایالت زادگاهش ایلی نوی در ایالت های پنسیلوانیا، ماساچوست، نیو جرزی، نیوهمپشایر و دلاور نیز پیروز شده و بیش از یکصد کالج انتخاباتی را از آن خود کرده است.


همچنین بر پایه گمانه زنی های رسانه های آمریکایی، جان مک کین، نامزد حزب دموکرات، در ایالت ها کنتاکی، کارولینای جنوبی، تنسی و اوکلاهما به پیروزی دست یافته است. این ایالت ها در مجموع، سی کالج انتخاباتی دارد.


برنده نهایی انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، باید دست کم 270 رای از مجموع 538 رای اعضای کالج انتخاباتی را از آن خود کند.


همچنین، بر اساس گزارش ها، صف های طولانی رای دهندگان و نیز اختلال در دستگاه های اخذ رای، باعث بروز مشکلاتی در چند ایالت شده است.بر اساس نتایج نظر سنجی ها تا قبل از این رای گیری، باراک اوباما، نامزد حزب دموکرات از جان مک کین، رقیب جمهوری خواه خود، پیش بوده است.پیش بینی می شود دست کم 130 میلیون امریکایی در این انتخابات شرکت کنند.


در این انتخابات همچنین، تمامی 435 کرسی ِ مجلس نمايندگان و نیز 35 کرسی از یکصد کرسی سنا، به رای گذاشته شده است.


XS
SM
MD
LG