لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۳۲

سه كشور اروپايى مي گويند كه ايران به آژانس انرژي اتمي بى احترامى مى كندبريتانيا، فرانسه و آلمان در بيانيه مشترکی خطاب به شوراى حكام آژانس اعلام كردند: «اكنون دو ماه است كه ایران به آژانس و اعضاى شوراى حكام صريحا بى احترامى مى کند.»


مقام هاى نزديك به آژانس بين المللى انرژى اتمى هفته گذشته از به بن بست رسیدن تحقيقات در باره فعاليت هاى احتمالى نظامى – اتمى ايران خبر دادند و گفتند ايران مسئله را «تمام شده» تلقى مى كند و می گوید به تمامی پرسش ها پاسخ داده است.


بيانيه سه كشور اروپايى برنامه اتمی ایران را خطرناک خوانده و می گوید : «امتناع جمهوری اسلامی ايران از پاسخ به درخواست هاى اعتماد سازى، صريح بوده و از سوابق منفی تهران در عدم همكارى كاسته نشده است.»


به گزارش خبرگزارى «رويترز»، ايران درخواست آژانس براى بازرسى از يك نيروگاه در حال ساخت را رد كرده و اطلاعات مربوط به طراحى اوليه ی نيروگاه دارخوين را منتشر نمى كند.


مقام هاى سازمان ملل مى گويند كه از ماه سپتامبر تا كنون در تحقيقات از برنامه اتمى ايران حتى يك اينچ پيشرفت حاصل نشده است؛ نه نامه اى رد و بدل شده، نه ملاقاتى صورت گرفته و نه حتى تلفنى گفت و گويى انجام شده است.


تهران مى گويد كه برنامه اتمى اش داراى اهداف صلح آميز و با قصد توليد برق دنبال مى شود ولى كشورهاى غربى، ايران را متهم مى كنند كه در پوشش اين برنامه در پى ساخت سلاح هسته اى است.
XS
SM
MD
LG