لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۱۵

مومیایی‌ها در انتظار رستاخیز


هرم جوزر در سقاره مصر

پس از ۱۴ سال، تعمیرات هرم «جوزر» در سقاره مصر به پایان رسید. بررسی‌هایی که سه سال به طول انجامید، این هشدار را برای مسئولان مربوطه مصر در پی داشت که چنانچه به اقداماتی لازم نپردازند، سنگ‌های بیشتری از این بنای تاریخی فروخواهد ریخت.

مرمت این هرم در سال ۲۰۰۶ آغاز شد، اما با انقلاب مصر در سال ۲۰۱۱ کار مرمت متوقف شد و دوباره پس از دو سال از سرگرفته شد.

به گفته خالد عنانی، وزیر جهانگردی و آثار باستانی مصر، حدود ۱۰۴ میلیون پوند مصر (معادل ۱۵.۶ میلیون دلار) هزینه مرمت هرم جوزر شده است. بنای این هرم به قرن ۲۷ پیش از میلاد باز می‌گردد.

تصویری از دیوارنگاره‌های مقبره مهو در سقاره
تصویری از دیوارنگاره‌های مقبره مهو در سقاره

یونسکو، در سال ۱۹۷۹ این هرم را به فهرست میراث جهانی اضافه کرد. این سازمان، هرم جوزر را به عنوان قدیمی‌ترین بنای سنگی در جهان می‌شناسد. ارتفاع این هرم ۶۲ متر و ابعاد قاعده آن ۱۰۹ در ۱۲۵ متر است.

از ورودی شمالی این هرم، می‌توان به مقبره جوزر، در عمق ۲۸ متری هرم رسید. در وجه شرقی آن نیز ۱۱ مدخل، به مقبره‌های اعضای خانواده جوزر می‌رسند.

جوزر دومین پادشاه از سومین سلسله فراعنه مصر است که از ۱۶۶۷ تا ۲۶۴۸ پیش از میلاد در مصر حکومت می‌کرد.

در نزدیکی هرم جوزر ده‌ها هرم دیگر از مصرباستان وجود دارند که در آنها پادشاهان و ملکه‌های سلسله‌های پنجم و ششم فراعنه مصر در پوشش مومیایی عتیق خود منتظر رستاخیزند. از این رو منطقه سقاره را موزه فضای باز هم نامیده‌اند.

محکومیت حاکم دبی در دادگاه انگلیس

رأی دادگاه بریتانیا در تأیید مفاد شکایت هیا بنت‌حسین، همسر محمد بن‌راشد حاکم دبی، در اکثر رسانه‌های عرب بازتاب یافته است.

هیا بنت‌حسین، دختر ملک حسین پادشاه پیشین و خواهر ناتنی ملک عبدالله دوم پادشاه کنونی اردن، در سال ۲۰۰۴ به همسری شیخ محمد بن‌راشد حاکم امارات و نایب رئیس امارات عربی متحده عربی در آمد. او ششمین و جوان‌ترین همسر محمد بن‌راشد به شمار می‌رفت.

هیا بنت‌حسین، در بهار امسال همراه با دو دختر خردسال خود به انگلستان گریخت. او در آن زمان به نزدیکان خود گفت که جان او و فرزندانش در دبی در خطر بوده و چند بار محمد بن‌راشد او را تهدید به مرگ کرده است. او افزود، همسرش چند بار اسلحه بر پیشانی او گذاشته و تهدید کرده او را به زندانی دور، در منطقه بیابانی امارات، می‌فرستد.

و فراتر از این تهدیدها، آنگونه که روزنامه «القدس العربی» چون برخی دیگر از روزنامه‌ها در دنیای عرب نوشته است، هیا بنت‌حسین به قاضی بریتانیایی اندرو مک فارلن گفته است که در سال ۲۰۱۸ محمد بن‌راشد قصد داشته دختر ۱۱ ساله‌شان را به عقد محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان درآورد.

هیا بنت حسین در کنار همسرش حاکم دبی
هیا بنت حسین در کنار همسرش حاکم دبی

محمد بن‌راشد در شعر بلندی که به نام او در واکنش به فرار همسرش در مطبوعات عرب زبان منتشر شد، نیز تلویحاً هیا بنت‌حسین را به قتل تهدید کرده بود. حاکم دبی در این قصیده همسر سابقش را اینگونه تهدید کرده که «نه تو و نه کودکان، در انگلستان هم امنیت نخواهید داشت».

هیا بنت‌حسین به دادگاه گفته است که عوامل همسرش در انگلستان نیز او را به مرگ تهدید کرده‌اند.

در برخی از مطبوعات عرب زبان گفته شده که هیا بنت حسین با یکی از محافظان خود در امارات که انگلیسی بوده، روابط عاطفی داشته است. این در حالی ست که گزارش‌هایی دیگر به مطالبی علیه هیا بنت‌حسین اشاره می‌کنند که بنا بر این گزارش‌ها و نیز تأیید تلویحی دادگاه، در رسانه‌های تحت نفوذ محمد بن‌راشد منتشر شده‌اند.

دادگاه بریتانیا تأکید کرده که محمد بن‌راشد در اظهارات خود در مورد همسرش به دادگاه دروغ گفته است.

XS
SM
MD
LG