لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۴۹

ابراز نگرانی نسبت به «احتمال اعدام بیش از ۲۰ زندانی در رجایی‌شهر»


مسئولان زندان رجایی‌شهر و سایر مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی درباره احتمال اعدام‌ها در بامداد یکشنبه واکنشی نشان نداده‌اند

«سازمان حقوق بشر ایران» روز شنبه ۱۲ بهمن خبر داد که در روزهای اخیر بیش از بیست زندانی محکوم به مرگ در زندان رجایی‌شهر برای اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده‌اند.

این سازمان با اشاره به اینکه احتمال دارد این اعدام جمعی بامداد یکشنبه صورت گیرد، خواستار توجه افکار عمومی و جامعه بین‌الملل به این موضوع شده بود.

مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی هنوز واکنشی به این گزارش نشان نداده‌اند و از سرنوشت زندانیانی که گفته می‌شود در روزهای اخیر در زندان رجایی‌شهر قرنطینه شده‌اند نیز خبری در دست نیست.

سازمان حقوق بشر ایران با اشاره به اینکه اکثر این زندانیان «با اتهام قتل عمد» به مرگ محکوم شده‌اند گفته است تاکون اسامی هفت تن از آنان را به دست آورده است.

این سازمان چند روز پیش نیز گزارش داد که پنج نفر، از جمله دو زن و دو تبعه افغانستان، روز یکشنبه ۶ بهمن در زندان رجایی‌شهر اعدام شدند.

به تازگی نیز گزارش‌ نهادهای حقوق بشری نشان از اجرای حکم اعدام پنج نفر در بندرعباس، شیراز و اصفهان دارد.

نهادهای حقوق بشری با اشاره به پنهان‌کاری مقام‌های جمهوری اسلامی درباره میزان دقیق اعدام‌شدگان برآورد می‌کنند که در نیمه نخست ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند.

تعداد اعدام‌های ثبت‌شده در ایران درسال ۲۰۱۸ نیز دست‌کم ۲۵۳ مورد گزارش شده بود که ایران را پس از چین در رده دوم بالاترین میزان اعدام در جهان قرار می‌داد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG