لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۰۴

حضور ورزشکاران دو کشور عربی در تورنمنت «جیرو دی ایتالیا» در اسرائیل


نخستین تورنمنت معتبر دوچرخه‌سواری «جیرو دی ایتالیا» در اسرائیل که از جمعه ۱۴ اردیبهشت از اورشلیم آغاز شد، با رویداد بی‌سابقه دیگری همزمان شده است؛ حضور تیم‌های دو کشور عربی بحرین و امارات متحده عربی در این تور.

حضور تیم‌های بحرین و امارات در این تورنمنت در اسرائیل در حالی است که دولت‌های دوحه و ابوظبی ظاهراً اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسند و با آن رابطه ندارند.

آمدن تیم‌های ورزشی دو کشور از امیرنشین‌های خلیج فارس در یک تور دوچرخه‌سواری جهانی در خاک اسرائیل، آن هم همزمان با هفتادمین سال تأسیس کشور اسرائیل، می‌تواند مفاهیمی بیش از یک رویداد ورزشی داشته باشد.

اوفیر گیندلمن، از مسئولان ارشد دفتر رسانه‌ای نخست‌وزیر اسرائیل، جمعه در توئیتر خود به تیم‌های بحرین و امارات برای حضورشان در این تورنمنت ورزشی در اسرائیل خوشامد گفت.

کمپانی تور دوچرخه‌سواری ایتالیایی به مناسبت هفتادمین سال تأسیس اسرائیل، امسال این کشور غیراروپایی را نیز بخشی از مسیر این تورنمنت قرار داده است.

تورنمنت روز جمعه با شرکت ده‌ها هزار دوچرخه‌سوار، که شماری از آنها ورزشکاران حرفه‌ای جهانی هستند، از مرکز اورشلیم آغاز شد؛ روز نخست این تور در خیابان‌ها و نقاط مختلف اورشلیم طی می‌شود و در روزهای آینده به تل‌آویو و سپس به بئرشبع و بندر جنوبی ایلات می‌رسد. این تورنمنت بعد از ۲۱ مرحله، ۲۳ روز دیگر، در ۲۷ ماه مه، در جنوب ایتالیا به پایان می‌رسد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، همانند ده‌ها هزار شهروند اورشلیم، در آیین آغاز تورنمنت از مرکز اورشلیم حضور یافت.

دولت اسرائیل برای میزبانی مراحلی از این تورنمنت اهمیت زیادی قائل شده و گفته است که پخش مستقیم آن به مدت چند روز از شبکه‌های ورزشی اروپا و جهان، در حالی که مناظر اسرائیل و پیشرفت‌های این کشور دیده می‌شود، به خودی خود، تبلیغ مهمی برای اسرائیل نیز محسوب می‌شود.

به نوشته جروزالم پست، میری رگو وزیر ورزش اسرائیل، گفته است که این وزارتخانه ۳۰ میلیون شِکِل، معادل حدود ۸۳۰ هزار دلار، برای این رویداد هزینه کرده است.

کمپانی تور «جیرو دی ایتالیا» پیشتر درخواست جنبش بی دی اس، برای تحریم، بایکوت و انزوای اسرائیل، را جهت تحریم حضور در اسرائیل رد کرده بود.

فلسطینی‌ها گفته‌اند که حضور تیم‌های دوچرخه‌سواری بحرین و امارات در این تورنمنت در اسرائیل در روزهایی است که ده‌ها فلسطینی در تظاهرات مرزهای غزه کشته و حدود هفت هزار تن آنها زخمی شده‌اند.

فلسطینیان جمعه با برگزاری تظاهراتی مدعی شدند که حضور دوچرخه‌سواران بحرینی و امارات در اسرائیل، غفلت از رنج هفتاد ساله فلسطینی‌ها از زمان تشکیل اسرائیل به بعد است در حالی که فلسطینیان سالروز استقلال اسرائیل را به عنوان «سالروز فاجعه» به تظاهرات اعتراضی اختصاص می‌دهند.

اما مسئولان «جیرو دی ایتالیا» حضور تورنمنت در اسرائیل را در راستای تقویت صلح و دوستی ملت‌های منطقه توصیف کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG