لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۵۹

انفجار در مرکز درمانی سینا اطهر تهران؛ هویت چهار تن از قربانیان نامشخص است


مرکز درمانی سینا اطهر در یکی از کوچه‌های منشعب از خیابان شریعتی واقع شده است

مقام‌های استان تهران شمار تلفات آتش‌سوزی شامگاه سه‌شنبه در مرکز درمانی «سینا اطهر» را ۱۹ کشته و دست‌کم ۱۴ مصدوم اعلام کرده و گفته‌اند٬ علت آتش‌سوزی احتمالا انفجار کپسول‌های اکسیژن بوده و به این ساختمان سه بار «اخطار ایمنی» داده شده بود.

رئیس شورای شهر تهران روز چهارشنبه ۱۱ تیر در محل آتش‌سوزی گفت: انفجار در اتاقکی روی داد که کنار در ساختمان است و در آن کپسول‌های اکسیژن نگهداری می‌شد.

به گزارش «باشگاه خبرنگاران جوان»، محسن هاشمی گفت که علت وقوع آتش‌سوزی در این اتاقک «نقص در سیستم برق و گرما» بوده است و پس از شروع حریق، «دود بسرعت به طبقه چهارم این ساختمان که اتاق جراحی بود منتقل می‌شود که متاسفانه موجب خفگی افراد می‌شود».

همزمان جانشین رئیس پلیس تهران نیز گفت از بین ۱۹ نفری که در این آتش‌سوزی و انفجار جان باختند، هویت چهار نفر هنوز مشخص نشده است.

حمید هداوند درباره علت آتش‌سوزی و انفجار نیز گفت: «احتمالاً جرقه برق باعث بروز آتش‌سوزی شده اما علت حادثه در دست بررسی است».

شامگاه سه‌شنبه تصاویر و ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که ابتدا شعله‌های آتش و دود را نشان می‌داد و پس از چند ثانیه انفجاری به وقوع می‌پیوست.

کاربران شبکه‌های اجتماعی درباره علت این آتش‌سوزی و انفجار گمانه‌هایی را مطرح کرده و اکثر آنها به پنهان‌کاری‌های قبلی مقام‌های جمهوری اسلامی اشاره کرده‌اند.

با این حال محسن هاشمی در بازدیدش از محل انفجار به موضوع نقص ایمنی در ساختمان‌های تهران اشاره کرد و گفت: به همین ساختمان نیز سه بار در سال‌های ۹۴، ۹۶ و ۹۷ اخطار داده شده بود؛ مالک اقداماتی را برای افزاش ایمنی در سال ۹۸ انجام داد «که یکی از آنها نصب سیستم اطفاء حریق بود که فعال نبود».

رئیس شورای شهر تهران بدون آنکه توضیحی درباره نحوه الزام پیمانکاران به رعایت اصول ایمنی بدهد، تنها اشاره کرد که حتی در موضوع پلکان که در آتش‌سوزی بسیار اهمیت دارد «پیمانکاران و کارفرمایان به این موضوع بی توجه هستند و سعی می‌کنند با روابط این مسأله را حل کنند و مجوز ساخت یا پایان کار را بگیرند».

رسانه‌های ایران از «بازداشت و احضار» چهار نفر در ارتباط با این انفجار و آتش‌سوزی خبر داده‌اند اما پلیس بعدا گفت که آنها را فقط به عنوان «مطلع» احضار کرده است.

صبح چهارشنبه ابتدا خبرگزاری ایرنا به نقل از محمد اینانلو، مدیر روابط عمومی پلیس پیشگیری تهران، گزارش کرد که یک نفر دستگیر شد و برای سه تن دیگر از مدیران این مرکز درمانی دستور بازداشت صادر شد.

با این حال ساعاتی بعد جانشین رئیس پلیس تهران گفت که از چهار مسئول این مرکز، شامل مدیرعامل بیمارستان، مدیرداخلی، مدیر تصویربرداری و متصدی سانترال کلینیک سینا، «تحقیق و بررسی» صورت گرفت اما «تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم».

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG