لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۲۹

تاکید برایان هوک بر لزوم تمدید تحریم تسلیحاتی جهانی علیه ایران


برایان هوک می‌گوید، ایران خواهان جنگ بی‌پایان در یمن است

دستیار ارشد وزیر خارجه آمریکا بار دیگر نسبت به برداشته شدن تحریم تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی هشدار داد و گفت جهان ۱۳ سال از این تحریم حمایت کرده است؛ او همچنین استفاده از شیوه «مرامنامه» به جای قطعنامه در شورای امنیت را رد نکرد.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، این اظهارات را روز چهارشنبه، هشتم مرداد، در لندن و در گفت‌وگو با خبرنگاران مطرح کرد.

آن طور که وودی جانسون، سفیر آمریکا در لندن نوشته، آقای هوک با این هدف به بریتانیا سفر کرده است تا به مقام‌های آن کشور توضیح دهد چرا تمدید نشدن تحریم تسلیحاتی ایران در سازمان ملل جهان را خطرناک‌تر خواهد کرد.

به گزارش گاردین، احتمالا قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران از سوی روسیه و چین وتو خواهد شد. اما تحریم‌ تسلیحاتی اروپا علیه ایران به رغم قطعنامه ۲۲۳۱ تا سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد داشت.

برایان هوک به خبرنگاران گفت: پرسشی پیشروی جامعه بین المللی این نیست که آیا این تحریم باید تمدید شود یا خیر؛ پرسش این است که چه زمانی و چگونه این اتفاق بیفتد.

وی با اشاره به این که ایران خواهان جنگ بی‌پایان در یمن است، تصریح کرد: تصور کنید که اگر تحریم تسلیحات منقضی شود، منطقه چگونه خواهد بود.

برخی رسانه‌ها، از جمله روزنامه بریتانیایی گاردین، یکی از جملات آقای هوک را برجسته کرده و گزارش داده‌اند که وی احتمال جایگزینی «مرامنامه» به جای قطعنامه پیشنهادی آمریکا را رد نکرد.

شورای امنیت سازمان ملل از ۱۳ سال پیش در چندین قطعنامه تحریم‌هایی تسلیحاتی علیه ایران وضع کرد؛ با این حال پس از تصویب برجام، شورای امنیت در قطعنامه ۲۲۳۱ اعلام کرد که این تحریم‌ها در ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰، [۲۷ مهر امسال] پایان ‌یابد.

آمریکا بشدت با برداشته شدن این تحریم مخالفت کرده و پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در اختیار اعضای شورای امنیت قرار داده است که خواستار تمدید تحریم می‌شود.

چین و روسیه با تصمیم آمریکا مخالفت کرده‌اند.

سه کشور اروپایی طرف برجام، یعنی بریتانیا، فرانسه و آلمان، با تأکید بر اینکه حفظ برجام برای آنها اولویت دارد گفته‌اند حتی در صورت برداشته شدن تحریم تسلیحاتی ایران، تحریم‌های مجزای اروپا در این زمینه تداوم خواهد داشت.

با این حال برایان هوک روز چهارشنبه در اشاره به این موضوع گفت: برقرار ماندن تحریم‌های اروپا عالی است؛ «اما آنچه نیاز است تحریم جهانی است، و اگر تحریم جهانی نباشد یعنی ایران می‌تواند چنین جنگ افزارهایی بخرد».

در هفته‌های اخیر گمانه‌هایی در رسانه‌ها مطرح شده بود که شاید آمریکا به جای دنبال کردن تصویب قطعنامه پیشنهادی‌اش در شورای امنیت به دنبال ساز و کاری دیگر برود که معمولا بر اساس تفاهم بین اعضای دائم این شورا صورت می‌گیرد و حکم «مرامنامه» را دارد.

آقای هوک به چنین پرسشی پاسخ صریح نداد. وی تأکید کرد سازمان ملل برای ۱۳ سال از تحریم تسلیحاتی ایران حمایت کرده و هیچ رهبر کشوری نگفته است که به نظرش باید این تحریم برداشته شود.

روزنامه بریتانیایی گاردین در گزارش خود گفته است کشورهای اروپایی از یک سو نگران از دست رفتن کامل برجام هستند و از دیگر سو این نگرانی را دارند که آمریکا در صورت عدم تحقق خواسته‌اش در تمدید تحریم تسلیحاتی، مکانیسم ماشه را فعال کند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG